INTERVIEW: fotograf Alexander J.E. Bradley - "Například včera jsem svítil své fotky bleskem a struhadlem na sýr."

© Alexander J.E. Bradley

© Alexander J.E. Bradley

Přeji vám krásné pondělí a mile rád vás vítám v novém týdnu s novým rozhovorem o fotografování. Dnešního fotografa jsem objevil díky jeho “The Great Spectacle of the Milking” projektu, nicméně rychle jsem zjistil, že jeho tvorba jde mnohem dál…

© Alexander J.E. Bradley

© Alexander J.E. Bradley

ALEXANDER J.E. BRADLEY je profesionální fotograf, filmař a producent původem z Austrálie, který dnes žije v Paříži a kterého většinou člověk najde na jedné z mnoha pařížských střech, nebo 30 metrů v podzemí v katakombách. Fotografování je jeho životem. Klauny, ženy, módu a whiskey vidí jako inspiraci. Má tendenci na své subjekty lít mléko. Pod nosem má stylový knír a neustále fotografuje. Jeho tvorba boří hranice, inspiruje a uvolňuje nejen jeho mysl.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Můj dobrý kamarád, který je umělcem a inspirací pro můj celý kreativní život, si jednou prohlížel mé náhodou dobré fotky z dovolené a jeho reakce byla překvapivě. Zasmál jsem se tomu. Vždyť jsem měl jen kompaktní foťák a moje fotky byly jen momentky. On však trval na tom, že to není o vybavení, ale o oku. Myslím, že tato chvíle pro mě byla zásadní, neboť jsem pak vzal do ruky foťák s cílem fotografovat víc, než jenom náhodné věci.

Proč fotografuješ nyní?

Stále fotografuji, protože si nedokáži představit, že bych dělal něco jiného. Stalo se to mou součástí, můj fotoaparát rozšiřuje mé oko. Kdykoliv se na něco podívám, představuji si, jak by to viděl můj objektiv. A navíc mě to baví. Baví mě fotit, baví mě sdílet momenty, mám rád dobrodružství, na která se díky focení dostávám - fyzicky i mentálně. Jednoduše řečeno; Nevím, co jiného, co by mě tak bohatě odměňovalo, bych chtěl dělat.

© Alexander J.E. Bradley

© Alexander J.E. Bradley

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Fotografování není mou jedinou kreativní aktivitou. Jsem také kameramanem. Tvořím videoklipy, krátké filmy i věci pro komerční účely. Focení i filmařinu vidím jako velmi úzce propojené, a protože teď používám stejný foťák pro obojí, jsou si ještě blíže. Samozřejmě fotku i film tvoříš technicky jinak, nicméně si myslím, že vycházejí ze stejného základu. Přijde mi vtipné, když točím video připomínající mé fotografie a pak tvořím komplexní filmové scény pro své fotografie, které připomínají fotku z filmu, který se nikdy netočil.

Takže jen fotíš fotky a točíš filmy a video? 

Ještě tvořím na zakázku mapy systému podzemních jeskyní pod Paříží, lidově známých jako katakomby. To mě moc baví, neboť to v sobě váže historii, psaní, technickou preciznost, design i ilustraci, jejichž kombinací vzniká praktický výsledek. Mapy lidé běžně nevidí jako umění, ale bezesporu obsahují nemalý prvek umění.

© Alexander J.E. Bradley

© Alexander J.E. Bradley

Máš své mapy k nahlédnutí online?

Několik příkladů můžeš vidět na alexanderjebradley.com/kta.

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Na tuto otázku nejsem schopen odpovědět jednoznačně. Dlouhou dobu jsem se pohyboval v několika fotografických žánrech a, abych byl upřímný, dodnes jsem spíše multi-žánrový. Na jedné straně mince se píše; Jsem schopen dělat všechno, a na druhé; Umím vše, ale nic pořádně. Jednou mi bylo ukázáno, jak se člověk může lehce dostat do složité situace, když lidi zaujme jeho určitý obraz. Chtějí po tobě stále dokola to samé, ale jakmile jim dáš, něco kompletně jiného, můžeš se ocitnout v nesnadné situaci. Má tvorba přirozeně spadá do určitých aspektů, které jsou si více podobné. Měl bych to však ještě více zúžit? Nejsem si jistý. Já prostě fotografuji a baví mě pozorovat, kam se tím dostávám.

© Alexander J.E. Bradley

© Alexander J.E. Bradley

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

VŠUDE… facebook, twitter, tumblr, flickr, 500px, blogy, fóra… si vyber, pokud jsi tam ty, já jsem tam pravděpodobně taky. Snažím se dostat své jméno tak široko a tak daleko, jak mi svět dovolí. Navíc publikování na společenských sítích je zadarmo, tak proč ne, že? Fotografa, který vystavoval fotografie pouze na zdech své ložnice, ještě nikdo neobjevil.

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musel překonat, nebo stále překonáváš?

Inspirace resp. její nedostatek může být zabijákem. Někdy mě vůbec nic nenapadá, mám prázdnou hlavu, a třebaže bych měl náladu na focení, připadá mi, že každý můj nápad je k ničemu a já padám k zemi. Myslím, že není debaty, že já jsem největší překážkou mého focení. Když jsem však v kreativní zóně, nic mě nezastaví.

 
© Alexander J.E. Bradley

© Alexander J.E. Bradley

 

Vyděláváš si tvorbou fotografií?

Živím se fotografováním. Třebaže mnohdy sotva vystačím. Pořádám foto-exkurze v Paříži, kde žiji a na kterých učím focení - jak z technické, tak umělecké stránky. Dále fotografuji pro nizozemský web o mezinárodních turnajích v pokeru a také dělám různé věci pro různé společnosti a lidi - od focení portrétů, po jídlo, letáky do časopisů a korporátní profily.

Co bys fotografům poradil, aby se fotografováním uživili?

Odvádějte tu nejlepší práci, jaké jste schopeni. Nejlepší formou publicity je Word of Mouth, a čím více úst je spokojených, tím dále se slovo o vaší práci dostane.

© Alexander J.E. Bradley

© Alexander J.E. Bradley

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažil jsi někdy tento pocit?

Ve fotografování je vybavení zřídka omezujícím faktorem. Před lety jsem fotil svatby Nikonem D50, zatímco otec nevěsty měl D300 nebo ještě lepší fotoaparát… Měli tendenci se smát mému malému foťáčku, ale já mě podobné pocity, když jsem viděl, že jejich přístroje měli nastaveny na automat. Často vidím lidi toužící po více a lepším fotografickém vybavení. Jediné, k čemu to však vede, je sběratelství, lepšími umělci se tím lidi nestávají. Viděl jsem úžasnou tvorbu od fotografů fotících na Kodak Gold hledáčkový přístroj. Musím se však přiznat, že sám mám mnoho vybavení a stále mi postupem času přibývá, ale zdaleka nepořizuji nový fotoaparát tak často, jako moji přátelé. Věřím, že prvně tě musí tvůj přístroj začít omezovat, abys mohl pořídit lepší. Nekupuj, jenom proto, že vydali nový. Pokud jsi kreativní, vystačíš si s úžasně limitovanými zdroji. Například včera jsem svítil své fotky bleskem a struhadlem na sýr. Dosáhl jsem úžasných výsledků a náklady jsem v podstatě neměl.

© Alexander J.E. Bradley

© Alexander J.E. Bradley

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Aby ses od nápadů dostal k fotografiím, potřebuješ odevzdanost a vytrvalost. Každý den, když se probudím, přemýšlím o fotografování a každý den na svém focení pracuji. Nemám víkendy. Nemám svátky a dovolené. Nevypínám. Neustále pracuji. Neustále něco připravuji. Neustále uvažuji. Neustále komunikuji. Neustále se setkávám s lidmi. Neustále poznávám nová místa. Neustále pozoruji. Neustále edituji. A neustále fotografuji. Je to jednoduše jediný způsob, jakým jsem schopen fungovat. Být fotografem není okouzlujícím zaměstnáním. Je to dlouhá a náročná cesta. Lidé ti z čista-jasna nedělají nabídky. Musíš vyrazit ven a sáhnout po nich. Sám se musíš postarat, aby se tvé vlastní sny staly realitou. Nikdo jiný to za tebe dělat nebude. Máš nápad? Prostě jej realizuj. Tak je to jednoduché.

© Alexander J.E. Bradley

© Alexander J.E. Bradley

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Dlouhodobě bych rád fotografoval. Dělá mi to radost a já si nic víc nepřeji.


Zaujala vás tvorba a slova dnešního fotografa? Více najdete na: alexanderjebradley.com

© Copyright Alexander J.E. Bradley 2014 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.


rozhovor-interview-photography-fotograf-odcloneno.jpg

ALEXANDER J.E. BRADLEY is a professional photographer, filmmaker, and producer originally from Australia nowadays based in Paris, France whom is usually working on one of many rooftops in Paris or underground in the Catacombs. Photography is his life. He sees clowns, the ladies, fashion, and whiskey as inspiration, tends to pour milk on his subjects, has a mustache, and constantly makes photographs. His work is edgy, imaginative, freeing and inspiring.

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

A good friend of mine, an artist and a inspiration to me throughout my creative life, was looking through some happy snaps I took of a holiday I was on. He remarked on my photography positively and I laughter it off, displaying my camera was simply a point and shoot and they were nothing more than silly happy snaps. He insisted it was not the equipment, but the eye. I think this moment was instrumental in picking up a camera with the intention of photographing more than just random things.

Why do you make photographs now?

I keep taking photographs now because I couldn't see myself doing anything else. It has become a part of me, my camera an extension to my eye. Whenever I look at something I imagine how it would looks through a lens. And I enjoy it. I enjoy capturing images, and I enjoy sharing moments, I like the adventures it takes me on, both physically and mentally. I just don't know what else I would want to do that would give me such rich rewards.

Is photography your sole creative outlet?

Photography isn't my own sole creative outlet. I am also a videographer, making video clips, short stories or commercial work. For me the two are very closely linked, especially even more since I use my same camera for both things. You require a different technique for the two… but I feel they stem from the same place. It is funny how I shoot video like my photos, and then end up creating elaborate sets for my photos, which suggest they might have been a still from a movie never made.

So you only shoot pictures and make films and video?

I also create bespoke maps of an underground cave system under the streets of Paris, colloquially know as the catacombs. I really like it as it's history, writing, technical precision, design, and illustration together to make a practical end point. Maps aren't often seen as art, but there is a huge artistic element to them.

Do you have your maps online?

Yes, you can see some examples at alexanderjebradley.com/kta.

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

This is a tricky one… for a long time I was multi-genre. And to be honest, today I still am very multi-generical. One side says I can do anything, the other a jack of all trades, a master of none. I've been told it can be difficult that once people take an interest in an image, they want to see that you can constantly do that thing… and when one image is one thing, and the next completely different it can be hard… I have naturally fell into some things that are more related… should I narrow it down more? I am not sure. I just take photos and I enjoy seeing where that takes me.

How and where do you share your photographs with the world?

EVERYWHERE… facebook, twitter, tumblr, flickr, 500px, blogs, forums, if you are on it, I probably am as well. I just try to push my name as far and wide as I can. It's free to post to social media, so why not. No one ever found a photographer who only put photos up in his bedroom wall.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

Inspiration can be a true killer. Sometimes I just feel flat and nothing will come in my head. I will get into moods were I really want to do something, but it seams every idea I have is shit and I spiral downwards. I think this is without a doubt the largest block to my photography, myself. When I am in sync though, nothing can stop me.

Are you making any money through your art?

I make my living through photography. Albeit very close to the bone. I host photography tours in Paris, where I live where I teach photography skills and build people's technical and artistic skills. I also shoot for a Dutch website about international poker tournaments. In the middle I do various things for various companies or people, from head shots, to food, magazine inserts, and corporate profiling.

What piece of advice would you give to photographers to make it in the industry?

Just work each job as well as you can, the best form of publicity is word of mouth, and the more mouths that are happy means the further your word will spread.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

Equipment is rarely a prohibiter in photography. I was shooting weddings years ago on a Nikon D50, the father of the bridge would have a D300 or better. They would kinda laugh at my little camera… but I would laugh back at them with their automatic settings. Often I see people craving better equipment, more gear. It only makes photography equipment collectors, not artists. I've seen amazing work from people who only use Kodak Gold on a rangefinder. In saying that I do have a lot of equipment, and pick up more and more as I go on… but I don’t upgrade my camera as quickly as my friends do. I feel you need to reach the limitation of your camera before you upgrade, not just get a new camera because they made one. If you are creative, you can get away with incredibly limited resources. For example, yesterday I lit an image using a cheese grater over a flash. It gave remarkable results… and cost nothing.

What do you do to make your ideas into photographs and not just let them fade away?

To turn ideas into photos, you need dedication and persistence. I wake up every day and think about my photography. I work on my photography very single day. I don't have weekends, I don't have holidays. I don't switch off. I am always working, always preparing, always thinking, always communicating, always meeting, always location scouting, always watching, always editing, always shooting. It is simply the only way to do it. Photography isn't a glamorous job. It's a long and hard road. People won't come out and offer you things, you need to go out there and grab it. You need to make it happen, because to one else will do it for you. If you have an idea… just do it. It's as simple as that.

What are your long term goals regarding photography?

Long term I would like to just keep taking photos. It makes me happy, and I can't ask for anything more than that.

 

For more information about Alexander and his amazing photographs please visit: alexanderjebradley.com

© Copyright Alexander J.E. Bradley 2014. All Rights Reserved for all photographs featured in this post.