FOTO MISE: TMA - souhrn fotografování a nové fototéma

fotograf: Tomáš Piňos

fotograf: Tomáš Piňos

Každý, kdo se pustil do fotografování této foto mise si zaslouží medaili. Tma, pokud netvoříme černé fotografie, se nefotografuje lehce, a třebaže některé fotky byly lepší, než druhé, před všemi zúčastněnými fotografy a fotografkami smekám pomyslný klobouk. Sám jsem si lámal hlavu, jak bych se do tématu pustil, a i když jsem nakonec něco vymyslel, zdaleka mé nápady nebyly tak dobré, jako jsou ty vaše.

A hlavu jsem si lámal i s výběrem fotografie na "titulní stranu" této foto mise. Dlouho porovnával práci Tomáše Piňose a Máry Jarkovského. Obě jsou technicky i obsahově zdařilé, nakonec jsem ale zvolil Tomášovu pro její experimentální charakter. Právě experimenty a odvaha riskovat vedou k novým objevům a skvělým fotografiím a to bych dnes chtěl vybráním Tomášovy fotografie podpořit.

Márova fotka je však také úžasná. Moc se mi líbí nápad, ale musím říct, že i její technická kvalita je parádní. Naše počítače jsou téměř nekonečnými zdroji informačních toků a světla, které je také plné informací. S časem, který však mnozí trávíme u zářivých obrazovek se jeden alespoň jednou za čas táže: "Nebyla by někdy lepší tma?" Výtečný námět, skvělé zpracování. S každou misí se na tvé fotografie, Máro, začínám stále více těšit.

fotograf: Mára Jarkovský

fotograf: Mára Jarkovský

Když přijde řeč na Pavla Dvořáka, musím říct, že málokterý fotograf je tak inspirativní. Jeho kreativita a odhodlání zkoušet nové věci a veřejně je publikovat, to umí málokdo. Navíc jeho fotky se stále rychleji lepší. Musím se ale přiznat, že v této jsem tmu prvně neviděl. Pak mi ale došlo, že se nesmím dívat na wolframové vlákno žárovky, ale na její okolí... Když máme příliš světla v jednom bodě, v jeho okolí vidíme jen tmu... Možná bych žárovku zarámoval tak, aby vlákno bylo o kousek níž, ale jinak se jedná o výtečný nápad a skvělou metaforu, Pavle. Jsem rád, že tě tu máme.

fotograf: Pavel Dvořák

fotograf: Pavel Dvořák

A na závěr vždy tvořivá fotografka, která mi nepřestává otevírat oči. Iva Daniela skutečně vyfotila TMU. Skvělá práce s negativním prostorem, využití tmy jako hlavního subjektu i vodivé linie vedoucí mé oči právě tam, kam mají jít. Skvělé, výborné, výtečné!

fotografka: Iva Daniela

fotografka: Iva Daniela

A to je k foto misi na téma Tma vše. A co si dáme na příštích 14 dní? Tma nebyla snadná, ale byla plodná, pojďme příští dva týdny fotografovat na téma DOBRÉ SVĚTLO. A jaké světlo je dobré? To je samozřejmě na uvážení každého z nás! :)

Fotografie přidávejte na flickr do naší foto-skupiny vždy s TAGem odclonenoFMsvetlo, nebo do naší foto-komunity na G+ do kategorie FOTO MISE s #odclonenoFMsvetlo nejpozději do úterý 9. prosince 2014 do 22:00.

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej do komentářů pod článekem, nebo využijte naší G+ komunity. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno