FOTO MISE: Tipy a inspirace k fotografování - TO JE DETAIL

Když se dívám na dnešní nástroje (fotoaparáty, objektivy, počítače, monitory etc.) a vidím, do jakého detailu je fotograf schopen ve své tvorbě zajít, mnohdy jsem okouzlen. Stále častěji také stojím před obrovskými fotografiemi, jež zobrazují více, než je oko schopno samo zachytit, u kterých se po chvilce začínám nebývale nudit. Třebaže jsou detaily v nemalém množství případů velmi důležité, umění postavené pouze na nich mě většinou na první pohled zaujme, avšak dále k němu nemám touhu se více vracet.

Zastávám názor, že v podstatě každý detail, ať už přítomný, nebo nepřítomný, má na fotce svůj smysl a fotograf by měl vědět/cítit, proč určité věci do obrazu zahrnuje, zatímco jiné aspekty svých fotografií nechává mimo zorné pole svého objektivu. Současná foto mise na téma To je detail je tedy o každém detailu, jeho významu i nevýznamu. A já doufám, že uvidím makra, mikra, ale i detail v přeneseném slova smyslu a interpretace, které jsem si ještě ani nepředstavil.

Obraz, který je zajímavý jenom pro svou komplikovanost v okamžiku rozluštění přestává být poutavým. Přesto se zajímavá fotografie detailu se mnohdy ocitá na hraně konkrétního vyjádření a abstrakce.

Neváhejte však tvořit i to, co by někdo mohl nazvat prvoplánovitými fotografiemi, neboť i z těch se dalším focením časem stávají fotografie komplexní. A někdy až s odstupem času fotograf začíná vidět, jak již před lety fotografoval, třebaže ještě neviděl. Fotografujte, fotografujte, fotografujte, ať už pro misi, nebo z úplně jiného důvodu. A nezastavujte tvorbu u první dobré fotky.

Fotografie přidávejte na flickr do naší foto-skupiny vždy s TAGem odclonenoFMdetail, nebo do naší foto-komunity na G+ do kategorie FOTO MISE s #odclonenoFMdetail nejpozději do úterý 11. listopadu 2014 do 22:00.