THIS PLACE - 12 světových fotografů, 12 výstav, 1 místo a 1 doba v DOXu

This Place - DOX, Praha, 2014

This Place - DOX, Praha, 2014

Ve čtvrtek 23. října se večer na zdech Centra současného umění DOX objevila dlouho očekávaná výstava projektu fotografa Frederica Brennera, THIS PLACE, jejíž kurátorkou je světově uznávaná Charlotte Cotton a na jejímž vzniku má nemalý podíl i ředitel holešovické galerie současného umění, Leoš Válka.

Při plamenech hořícího ohně se ve čtvrtek na dvoře DOXu sešlo pár stovek návštěvníků. Mikrofonu se chopil pan Válka, všechny přivítal, vysvětlil, že se v žádném případě nejedná o politickou událost a pak dal slovo i mikrofon Fredericu Brennerovi.

“When what is at stake is sharing the origin, it seems to me necessary to gather a large spectrum of individuals whose origins, passions and paradoxical and contradictory perspectives could help us grasp the unbearable complexity of this place and its voices.” — Frederic Brenner

Josef Koudelka - DOX, Praha, 2014

Projekt THIS PLACE byl iniciován v roce 2006, obsahově vznikal půlročními rezidenčními pobyty v letech 2009-2013 a jeho záměr je přiblížit komplexnost místa, jako je Izrael, jeho historii, geografii, kulturu i jeho obyvatele lidem z celého světa očima dvanácti světově proslulých fotografů a fotografek jako je Wendy Ewald, Martin Kollar, Josef Koudelka, Jungjin Lee, Gilles Peress, Fazal Sheikh, Stephen Shore, Rosalind Solomon, Thomas Struth, Jeff Wall, Nick Waplington a samozřejmě také Frederic Brenner.

Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientoval, neboť na tak velkou výstavu tak velkých fotografů se člověk často nedostává. Během několika minut mi však došlo, jak geniálně byla výstava uspořádaná.

Člověk má pocit, jako by se ocitl v úplně jiném světě, velmi komplexním světě, který, když se snaží pochopit najednou a hned, jej zpočátku může desorientovat. Avšak jakmile začne kombinovat fotografie všech autorů a vytvářet si svou vlastní mozaiku, získá skutečně komplexní náhled na místo, jakým je Izrael.

Výstava THIS PLACE bude v Praze v DOXu až do 2.března 2015, od 14.května 2015 do 6.září 2015 ji najdeme v Tel Aviv Museum of Art v Izraeli, od 15.října 2015 do 17.ledna 2016 v Norton Museum of Art na Floridě a od 12.února 2016 do 5.června 2016 v Brooklyn Museum of Art v New York City. Sám již plánuji několik návratů.