KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA: fotografie #50 - žena v rákosí

konstruktivni-kritika-fotografie-zena-rakosi

Moc rád vás vítám u nového vydání konstruktivní kritiky, která se po téměř dvou letech vrací zpět na odcloněno.com. Její podstatou je vyvolat diskuzi nad vámi zaslanými fotografiemi, podělit se o názor na ně a pomoct autorům vidět jejich tvorbu z jiného úhlu pohledu, přenést se přes překážky které dosud nebyli schopni identifikovat i se hlouběji zaměřit na silné stránky svého fotografování. A nyní již k dnešní fotografii:

Fotografie je technicky velmi zdařilá, autor má velmi dobrý cit pro kompozici a já v tomto ohledu nemám, co vytknout. Dále se mi moc líbí, že šaty splývají s prostředím a že fotka ukazuje na spojitost člověka s přírodou. Nicméně o tom tato fotografie není - většina jejích elementů tomu nenaznačuje.

Musím se přiznat, že i po několika dlouhých pohledech a úvah nad dnešní fotografií dosud nevím, o čem je. 

Technicky je bezpochyby perfektní, avšak jednotlivé elementy, třebaže jsou skvělé, spolu nesouzní a nevytvářejí jednu celistvou fotografii. Naopak ukazují různé části různých fotografií a nejasné počátky různých příběhů. Například kdyby rákosí nezakrývalo šaty zcela, viděl bych fashion foto, kdyby bylo tajemnější světlo, viděl bych náhled do duše ženy. Nebo kdyby měla jiný výraz…

Přijde mi, že výraz v jejím obličeji a atmosféra celé fotografie úplně neladí se světlem, ve kterém se ji fotograf rozhodl ukázat. Žena má tajemný výraz, avšak světlo ukazuje vše. Vidím moment, část emoce, snahu poodhalit ženský svět, avšak žena fotografa nepustila z předsíně svého světa dál. Vidím úžasný potenciál, ale nemám se od čeho odrazit.

Fotka je pro mě příliš neurčitá, plná rozporu a já ji nejsem schopen zařadit tam, nebo jinam. Možná v ní časem něco uvidím, nicméně zatím se dívám na hezkou fotku, která se mnou nemluví. Co mi zde chybí je kontext. Určitě však fotografuj dál, tvé technické dovednosti jsou super a své fotografie v post-processingu dotahuješ dokonce, zaměřuj se však na obsah a příběh.

Využijte prosím sekci s komentáři a podělte se s námi o váš názor a vaši perspektivu na dnešní fotografii. Čím více pohledů autorovi dáme, tím lépe.

KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA je přímou úměrou závislá na vás, a proto dokud se na emailu kritika@odcloneno.com budou objevovat nové fotografie, KK bude součástí odcloněno.com.