Kdy se vlastně fotograf stane profesionálem?

profesionalni-fotograf-fotografka-nalepky-jak-foto-odcloneno.png

Tento týden jsem se ocitl v diskuzi, v níž se fotograf a kameraman pohoršovali, že profesionála někdo označil polo-profesionálem a jak si takovou nehoráznost někdo vůbec může dovolit... zanedlouho se diskuze dokonce začala posouvat do filozofických luhů a hájů s otázkou; kdy se vlastně fotograf stane profesionálem?

Není to jedno?

Někteří se fotografováním živí, jiní fotografují pro radost. Kolikrát jsme se ale setkali s "profesionálním fotografem", jehož tvorba svou kvalitou nesahala ani po kotníky fotografiím náctiletých "amatérů", kteří si focením krátí čas a své fotografie po škole nahrávají na 500px, Flickr nebo Google+?

Označení "profesionální fotograf/ka" mi oznamuje, že se daný fotograf/ka převážně živí fotografováním, nicméně to samo o sobě ještě nemusí hovořit o jeho/její tvorbě.

Samotnému je mi vcelku jedno, jestli mě někdo nazve profesionálním, polo-profesionálním, nebo amatérským fotografem. Konec konců dělat věci z lásky je více než pro peníze... to bych se ale odchyloval... Pro mě je důležitá kvalita tvorby; jaké obrazy, fotografie, filmy, videa etc. člověk tvoří, ne, co o něm lidé píšou, co má na vizitce nebo na webu, kam si může stejně všichni můžeme napsat cokoliv.

Mnozí chceme být uznávaní, jde nám však o pouhou nálepku?