Fotograf je chválen, a proto se zlepšuje?

jak-lepe-fotografovat-talent-fotograf-fotografka-fotografovani-odcloneno.png

Jak začínající fotografové, kteří před několika dny dostali k Vánocům svůj první fotoaparát, tak ostřílené umělkyně žijící s fotoaparátem po svém boku již desítky let, chtějí-li se zlepšovat, ve dne i v noci hledají nové cesty k lepším fotografiím a rozvoji svého talentu...

V pondělí tohoto týdne jsem na cestě do centra zaslechl na ČR1 rozhovor s českou výtvarnicí Emmou Srncovou, která v momentě, kdy jsem zapnul rádio, vyprávěla, jak se dostala k umělecké tvorbě. Nejvíce mě zaujalo, když mluvila o tom, jak pro ni bylo důležité, že ji manžel v začátcích chválil a jak je pochvala obecně významná pro rozvoj uměleckého nadání. Okamžitě mi to připomnělo flickr, jeho kritiku i fotografické úspěchy lidí po celé Zemi.

Flickr je o ničem, protože každý tam jen chválí a člověk se nedozví nic o svých fotografiích...

...tvrdí mnoho fotografů a umělců, dělajíce si z takových komunit legraci. A přitom stále více talentovaných fotografů a fotografek, nehledě na uštěpačnost druhých, díky pozitivně laděním komunitám roste, tvoří stále lepší fotografie a často se i fotografováním - před dosažením dvacátého roku života - začne živit. Například Rosie Hardy, devatenáctiletá fotografka z Manchsteru, před několika měsíci nafotila obal pro nové CD hudební skupiny Maroon 5 a editoři různých magazínů ji neustále zaplavují nabídkami k focení. Kde ji našli? Na flickru! A Rosie není jediná, kdo prostřednictvím dobré komunity našel úspěch.

V novém roce 2014 se tedy nezapomeňte nechat chválit a pokud jste tak ještě neudělali, připojte se k pozitivně laděné komunitě, zapomeňte na sarkasmus, rozvíjejte svůj talent a tvořte! :)