INTERVIEW: fotograf Jimmy O'Donnell - Miloval jsem nákupy foto-vybavení, časem jsem zjistil, že to negativně ovlivňovalo moji tvorbu...

jimmy-o-donnell-fotograf-rozhovor-foto-fotografie-odcloneno-interview-01.jpg

Po krátké odmlce vás vskutku rád zase vidím a vítám vás u nového interview s fotografem, jehož cílem je úsměv na tváři druhých. Přeji vám krásné pondělí a teď již k dnešnímu rozhovoru...

jimmy-o-donnell-fotograf-rozhovor-foto-fotografie-odcloneno-interview-portrait.jpg

JIMMY O'DONNELL je 20letý fotograf původem z malého města v New Jersey s hromadou talentu, který si myslí, že věk o lidech v dnešní době mnoho neříká, a já s ním souhlasím. Jimmy Oh, jak jej nezývají jeho známí, cestuje po světě. Fotografování si našlo svou cestu přirozeně do jeho života, jako možnost znovuprožití a podělení se o svá dobrodružství.

Dlouho předtím, než jsme mohli řídit, jsme se s kámošema vykrádávali z města na výlety do NYC. Vše, co jsme měli, byly kola, nějaké drobné a můj fotoaparát.

V současnosti Jimmy se setkává a spolupracuje s talentovanými modelkami, fotografy, URBEX lidmi, vizážitkami a vypravěči, se kterými se vydává na cestu za husí kůží, kterou získávají z věcí, jež dělají a míst, jež navštěvují.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začala tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Díky mému tátovi se stal můj se fotografovat skutečností, když mi před šesti lety koupil můj první fotoaparát. I když mě nikdy přímo neinspiroval, je hnacím motorem za mou kreativitou.

jimmy-o-donnell-fotograf-rozhovor-foto-fotografie-odcloneno-interview-03.jpg

Proč fotografuješ nyní?

Tvořím pro zkušenosti a kreativní spolupráci. Odnést si z focení s skvělé fotografie je fajn, ale odnést si skvělé vzpomínky je ještě lepší.

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

To ne. Snažím se vnést svou kreativitu do každého koutu svého života, který rád žiji tak kreativně, jak mi sám dovoluje.

jimmy-o-donnell-fotograf-rozhovor-foto-fotografie-odcloneno-interview-02.jpg

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Je dobré být vyvážený a aplikovat svůj styl na cokoliv, co máš před sebou, avšak své skutečné umělecké schopnosti najdeš až, když zpomalíš a zaměříš se na na delší dobu na jednu věc.

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

Má flickr stránka byla vždy pro každého tou nejjednodušší cestou, jak zjistit, na čem jsem v poslední době pracoval. Občas to ale může být tak trochu trapné, neboť tam mám úplně vše, co jsem kdy publikoval.

jimmy-o-donnell-fotograf-rozhovor-foto-fotografie-odcloneno-interview-04.jpg

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musela překonat, nebo stále překonáváš?

Zbavování se typické posedlosti vybavením. Fotoaparáty mě fascinují a já miloval pořizování nové výbavy. Časem jsem si však uvědomil, že to negativně ovlivňuje moji tvorbu, a tak jsem všechno prodal a začal nanovo, pouze se základem.

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Mou osobní tvorbou žádné peníze nevydělávám, což mi vyhovuje. Honorované zakázky pro druhé dělám, když cítím určitou spojitost s tím, co po mně chtějí.

jimmy-o-donnell-fotograf-rozhovor-foto-fotografie-odcloneno-interview-05.jpg

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažila jsi někdy tento pocit?

To už je dávno a raději bych na to zapomněl. Haha.

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Okamžitě na jejich základě jednám! Jakmile se mi v hlavě objeví něco nového, začínám poznamenávat a plánovat, aby mi nic neuteklo.

jimmy-o-donnell-fotograf-rozhovor-foto-fotografie-odcloneno-interview-06.jpg

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Vykouzlit úsměv na tváři druhých a to ne pouze mými fotografiemi, ale i svým chováním a dojmem, jenž na lidech, se kterými pracuji, zanechávám.

Miluji lidi, miluji být naživu a to je ta největší motivace, jenž stojí za mou prací.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního mladého fotografa? Více najdete na: flickr.com/photos/jafxod

© Copyright Jimmy O'Donnell 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

JIMMY O'DONNELL is a 20 year old photographer born in a small town in New Jersey with heaps of talent and who doesn't think age says much about people these days and I agree with him. Jimmy Oh, how he's known among his peers, travels around the world. Photography came naturally to his life as a way to relive and share his adventures.

We used to sneak out of town on trips to the city (NYC) with my friends way before we could drive, all we had were our bicycles, some spare change, and my camera.

Nowadays Jimmy is meeting up and collaborating with incredibly talented models, photographers, urban explorers, make up artists, story tellers, and simply leaving their comfort zones in search of ways of giving themselves goosebumps from the places they see and the things they do.

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

My father brought my dreams of taking photographs to life when he purchased me my first camera 6 years ago. Although he never directly photographically inspired me, he is the driving factor behind most of my creativity.

Why do you make photographs now?

I make them for the experience and collaboration. Walking away from a shoot with great images is nice, but walking away with great memories is even better.

Is photography your sole creative outlet?

Nope, I try to bring my creativity into every facet of my life. I like to live my life as creatively as possible.

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

It's important to be well rounded and apply your style to anything in front of you, but you will really find your true artistic abilities if you slow down and focus on one thing for an extended period of time.

How and where do you share your photographs with the world?

My flickr page has always been the easiest way for anyone and everyone to see what I've been working on lately, although it can be a little embarrassing as I have all the work I've ever put out on there.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

Getting away from the typical gear obsession phase. Cameras fascinate me and I loved acquiring new equipment but eventually I realized it was negatively affecting my work so I sold everything and started from scratch with just the basics.

Are you making any money through your art? If so, What do you do to make it last and not to be it just a one time thing?

I don't make any money off my personal work, and I like it like that. I will do paid work for others if I feel a connection with what they are looking for.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

There was a point a long time ago, that I really would rather forget about, haha.

What do you do to make your ideas into photographs and not just have them to fade away?

Act upon them instantly! As soon as a new big idea pops into my head I start taking notes and planning things out so it wont slip away.

What are your long term goals regarding photography?

Make people smile, not just from my images, but from the impression I personally leave on people who work with me.

I love people, and I love being alive, and that's the biggest motivation behind my work.

 

For more information about Jimmy and his amazing photographs please visit: flickr.com/photos/jafxod

© Copyright Jimmy O'Donnell 2013 All Rights Reserved for all photographs featured in this post.