Fotografové, jež tvoří a až poté stisknou spoušť...

Už je tomu víc než několik let, ale přesto se jedná o pravdu. Má představa, že musím mít ten největší, nejlepší a nejdražší fotoaparát, protože jenom tak budu mít 100% kontrolu nad mými fotografemi a jen tak budu schopen vytvořit něco dechberoucího byla skutečná a živá.

Velkou část svého času jsem trávil čtením časopisů a později webů o vybavení, čtením každé recenze, kterou jsem našel a "unboxing"/demonstrace právě představeného fotoaparátu, objektivu, blesku jsem si na YouTube málokdy nechal ujít.

Neustále jsem koukal a toužil po něčem novém. Šetřil, jak pošetilý, jen abych mohl v zápětí vše utratit. Většinu času jsem trávil sněním o fotografiích, jakých bych mohl dosáhnout a mé složky pro fotografie zely prázdnotou.

Fotografie bez podstaty je prázdná a žádný fotoaparát, objektiv, ani blesk ji nedodá.

Z mého marketingem a mou hloupostí vzniklého omylu mě nakonec a k mému nemalému překvapení vyvedl člověk, který nefotografuje a vlastně ani nemá fotoaparát. A přesto mi dal základ, na němž do dnešního dne stavím a který ze mě udělal lepšího fotografa.

Jak málo společného má tvorba fotografií, jež si lidé budou pamatovat, s fotoaparátem a objektivem, který nakonec vše zaznamená...

A v souvislosti s tím, bych vás dnes rád upozornil na sérii krátkých dokumentárních filmů o fotografem a jejich vybavení, CameraBag.tv.

Všichni se fotografováním živí. Fotografují digitálně i na film. Vědí, proč si ten či onen přístoj vybrali, ale tvoba fotografií pro ně nezačíná nastavením clony, času, výběrem filmu, citlivostí snímání a stiskem spouště. Každý z nich svým aparátům přikládá malý význam a všuchni si uvědomují, jak nevýznamné pro tvorbu skvělých fotografií vybavení skutečně je.

Tvoří. Až poté stisknou spoušť.