INTERVIEW: fotograf Allen Chiu - "...i vzpomínky je nutné fotografovat"

allen-chiu-fotograf-odcloneno-interview-fotografie-model-fashion-01.jpg

Přeji vám krásné pondělní dopoledne plné měkkého světla, krásných stínů a vizuálně příjemného počasí. Dnes bych vám rád představil talentovaného fotografa a studenta z USA, jehož tvorba převyšuje očekávání, které jsme mívali pro fotografy jeho věku...

allen-chiu-fotograf-odcloneno-interview-fotografie-model-fashion-p.jpg

ALLEN CHIU je mladý 18letý student Syracuse University, fotograf a designér z New Yorku, jehož tvorba, leč je zatím relativně nevyzrálá, jistě převyšuje očekávání mnohých...

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Začal jsem fotografovat z několika důvodů. Hlavně protože to bylo něco, co jsem vždycky chtěl dělat, ale také proto, že jsem chtěl oslnil jednu holku, která byla lepší ve všech uměleckých médiích, v nichž jsem tehdy tvořil, a tak jsem musel najít něco nového. Dean Shu a Amelia Lin, byli fotografované ze sousedících středních škol, jejichž tvorbu jsem sledoval online, kteří mě v začátcích inspirovali. Nebyl jsem tehdy však ještě dostatečně zručný v post-procesu, abych je mohl imitovat, má tvorba byla dost mizerná, ale zkoušel jsem, co to dalo.

Proč fotografuješ nyní?

Myslím, že je to hezké hobby, které je i flexibilní; může být rychlé pro lidi, co nemají čas a potřebují něco rychle, ale také, když chceš, můžeš strávit týdny přípravami, tvorbou a postprodukcí.

allen-chiu-fotograf-odcloneno-interview-fotografie-model-fashion-02.jpg

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Primárně mě zajímá grafický design a typografie a momentálně se snažím naučit kaligrafiii a ručnímu písmo-malířství. Chce to ještě hodně praxe, ale postupně se do toho dostávám.

allen-chiu-fotograf-odcloneno-interview-fotografie-model-fashion-03.jpg

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Rozhodně cítím tuto potřebu. Minulý rok jsem se v určitém bodě rozhodl fotit exkluzivně módu nebo editoriál resp. fotografie založené na konceptech. To mi však vydrželo asi 6 měsíců, neboť focení jídla a přátel je taková radost, že jsem se na to jaksi vykašlal. I vzpomínky je nutné fotografovat.

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

V podstatě jenom online. Facebooktumblr atp.

allen-chiu-fotograf-odcloneno-interview-fotografie-model-fashion-04.jpg

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musel překonat, nebo stále překonáváš?

Produkce je pravděpodobně ta nejtěžší část; hlavně protože jsem vážně líný a mám tendenci věci odkládat. Mám spousta nápadů, které chci dělat, ale zřídka se dostanu k jejich realizaci. Jakmile ale tuto fázi překročím a vše je zařízené, vše jde hladce, neboť fotím vcelku rychle (myslím) a také nerad dlouze sedím na svých fotografiích a tak retuše a konečné zpracování dělám ten den, co jsem fotografoval. Nemám moc postřehů, o které bych se mohl podělit, ale naučil jsem se, že dobře připravené a naplánované focení vše jen ulehčuje.

allen-chiu-fotograf-odcloneno-interview-fotografie-model-fashion-05.jpg

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Vydělávám, ale ne moc fotografováním. Okrajově dělám hodně malých zakázek jako designér na volné noze... i když možná to není moc okrajové, jelikož je to hlavní zdroj mých příjmů... okrajově však ve smyslu, že to není mé oficiální zaměstnání. Zatím jsem nevytvořil něco, na co bych byl extrémně hrdý, ale alespoň to platí za mé výdaje spojené s fotografováním.

allen-chiu-fotograf-odcloneno-interview-fotografie-model-fashion-06.jpg

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažil jsi někdy tento pocit?

Občas, hlavně zpočátku, ale ze svého 50mm f/1.8 objektivu za $90 jsem toho dostal tolik, že se nemohu přemluvit k nákupu něčeho jiného, neboť mi je jasné, že se mi nevyplatí jako on.

allen-chiu-fotograf-odcloneno-interview-fotografie-model-fashion-07.jpg

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Hodně jsem se snažíval, abych fotil něco zajímavého, ale dnes fotím cokoliv, co mě napadne. Jako třeba věci, které mi připadají cool a nebo jsou humorné. Myslím, že se mi stejně mé nápady tak či onak vytratí, a tak si jen užívám dobrou zábavu.

allen-chiu-fotograf-odcloneno-interview-fotografie-model-fashion-08.jpg

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Vážně netuším. Myslím, že by bylo cool, kdybych se zlepšil. Chci začít fotit ve větší míře a pustit se do větších projektů. Budu však pokračovat s focením jen okrajově a když se z toho někdy vyloupne něco víc... to by bylo skvělé. Opravdu ale mám rád grafický design a nevadilo by mi pracovat jako designér do konce mého života. Dveře do světa focení si ale nechávám otevřené, neboť designér musí jít cestou klienta a fotograf je obvykle najímán pro jeho styl a úhel pohledu a obecně pracuje v oblastech, kde je spokojený.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního mladého fotografa? Více najdete na:allenchiu.com

© Copyright Allen Chiu 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

ALLEN CHIU is a young 18 year old student of Syracuse University, photographer and graphic designer based in New York, whose work even though still needs to grow is exceeding the expectations people have of young photographers.

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

I started photographing for a number of reasons. Mainly because it was just something I'd always wanted to do but there was also this artsy girl I wanted to impress but she was better than me at all the media I worked in at the time so I had to find something new. Dean Shu and Amelia Lin (www.deanshu.com, linamelia.tumblr.com) were photographers at a neighboring high schools that I followed online who inspired my early shooting. I wasn't skilled enough in post to actually imitate what they were doing so you wouldn't be able to tell since it was so bad but I definitely tried.

Why do you make photographs now?

It's a nice hobby to have I think and it's flexible in the sense that it can be really quick if you're at a busy point in your life but you can also spend weeks producing and post-producing shoots if you feel like it.

Is photography your sole creative outlet?

I am primarily interested in graphic design and typography. I'm also trying to learn calligraphy and hand-lettering at the moment but it takes a lot of practice. I'm getting there though, I think.

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

I definitely feel the need to. At some point last year I decided I was only going to exclusively shoot fashion or narratives or basically things I set up. That lasted about 6 months but it's just so fun to take pictures of food and friends and so I kind of gave up on that. I like keeping the memories too.

How and where do you share your photographs with the world?

It's pretty much all online. Facebook and tumblr and stuff.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

Producing is probably the hardest part especially because I'm really lazy and keep pushing things back. I have all these ideas I want to do but never got around to executing. Once everything is set up it's pretty smooth cause I shoot pretty fast (I think) and I also don't like sitting on images so I usually finish editing and retouching the day of. I don't have that many insightful things to say but one thing I've learned that might be helpful is a well thought out production makes everything so much better.

Are you making any money through your art? If so, What do you do to make it last and not to be it just a one time thing?

Yeah, not so much from photography though. I do a lot of small freelance design work on the side. Or maybe not on the side since it's my primary source of income. But on the side in the sense that it's not a legit job. Haven't created anything I'm super excited about but it pays for my photography expenses.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

At times especially in the beginning but I've gotten so much out of my 50 f1.8 (which was like $90) that I can't bring myself to buy anything else because I feel like they won't be as worth it.

What do you do to make your ideas into photographs and not just have them to fade away?

I used to care a lot about having interesting subject matter but now I just like to take pictures of whatever. Things that look cool to me or I think are humorous. I think they probably fade away anyway haha so I just have fun.

What are your long term goals regarding photography?

I don't know really. I mean I think it would be cool to get better. I want to start doing some larger scale productions. I'll just keep doing it on the side and if somehow a career comes out of it that would be great. But I really love graphic design and wouldn't mind working a design job for the rest of my life. I'm open to photography though because with design sometimes you'll get caught up with a client who has a direction you don't really want to work in whereas photographers usually get hired for their style and generally work in the same areas they're comfortable with.

 

For more information about Allen and his amazing photographs please visit: allenchiu.com

© Copyright Allen Chiu 2013 All Rights Reserved for all photographs featured in this post.