INTERVIEW: fotograf Martin Faltejsek - "ukazovat lidem můj úhel pohledu je bezva"

martin-faltejsek-fotograf-rozhovor-odcloneno-fotografie-01.jpg

Přeji vám krásný začátek nového tropického týdne a vítám vás u nového rozhovoru s mladým a talentovaným fotografem. Na podzim nastupuje na vysokou školu, je mu teprve 20 let a přesto již mnozí, včetně mě, jeho tvorbu obdivují. Osobně se mi moc líbí jeho projekt s medvědem a jsem moc rád, že jej (Martina) dnes mezi námi mohu přivítat a podělit se s vámi o jeho fotografie i odpovědi na několik otázek...

martin-faltejsek-fotograf-rozhovor-odcloneno-fotografie-p.jpg

MARTIN FALTEJSEK je dvacetiletý fotograf z Lanškrouna, jehož fotografický talent převyšuje mnohé z nás. Svou první výstavu měl v Alšově galerii na jihu Čech, publikace jako kultura21.cz, fashionized.net, worn.cz a studenta.cz již představily jeho tvorbu české veřejnosti a Martin vyhrál i řadu soutěží v Česku i ve světě, za zmínku určitě stojí The Macallan Masters of Photography ve Skotsku, kde obdržel první místo.

Považuje se za snílka, své sny mnohdy promítá do fotografií a já bych se nedivil, kdybychom o něm zanedlouho slyšeli, že fotí editoriál pro VOGUE, ELLE, ...

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Když zavzpomínám, celý se vyvíjím tak nějak postupně. Před 4lety jsem fotíval všechno možné. A jak čas plynul, přicházel jsem na to, že ukazovat lidem můj úhel pohledu na určitou věc je strašně bezva. Pohltilo mě to. Také jsem byl vždycky fascinován přírodou a fotoaparát se jevil jako nejlepší prostředek k jejímu zachycení.

martin-faltejsek-fotograf-rozhovor-odcloneno-fotografie-02.jpg

Proč fotografuješ nyní?

Těžko bych hledal aktivitu, která by mi v duši dělala takové potěšení jako focení. Hrozně rád sdílím se světem své pocity, myšlenky a nejrůznější okamžiky. V umělecké tvorbě je nejlepší právě ta myšlenková volnost a možnost sebevyjádření. Vůbec nejšťastnější jsem ale pokaždé, když mi lidé píšou, že jsou mými velkými obdivovateli a vůbec nechápou, jak to všechno dělám. Baví mě nechávat lidi v nevědomí!

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Dalo by se v podstatě říct, že ano. Žádnou další podobně rozsáhlou tvůrčí činnost nedělám. I když občas zapojím své výtvarné schopnosti-neschopnosti a použiju je pro vytváření rekvizit. Také mám rád počítačovou grafiku a občas natočím nějaké video.

martin-faltejsek-fotograf-rozhovor-odcloneno-fotografie-03.jpg

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

To je to, nad čím přemýšlím posledních několik měsíců. Co já vlastně přesně vůbec chci tvořit. Baví mě zachycovat momentky - rád fotím svatby, také hodně dělám autoportréty a často vymýšlím různé koncepty a rád používám rekvizity pro focení ostatních lidí. Nejraději bych se chtěl upnout k focení těch konceptuálních portrétů, protože ty mě naplňují nejvíce. Ovšem ale tam je to složitější jak po finanční stránce, tak i skutečnosti, že nemám neomezené množství nápadů.

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

Zatím převážně elektronicky. Snažím se nezanedbávat svoji Facebook fan page, také mám svůj web, který slouží k primární prezentaci mého portfolia. No... a v neposlední řadě se starám o blog, kam dávám obrazově rozsáhlejší příspěvky a občas napíšu i nějaké zkušenosti s technikou, kterou používám. Když jsem začínal, hodně jsem přispíval do nejrůznějších internetových galerií. A kromě všech těchto "online prezentací" jsem si nedávno vyzkoušel, jaké je to mít svou první výstavu.

martin-faltejsek-fotograf-rozhovor-odcloneno-fotografie-04.jpg

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musel překonat, nebo stále překonáváš?

Neztratit odhodlanost. Ať už se jedná o všude lezoucí mravence, bláto, mrtvé ryby, komáry, 20°C mráz nebo spousta lidských očí. Problém s tím většinou nemám, jsem už celkem zvyklý, ale občas i já sám lituji své modelky/modely, co kvůli mně musejí udělat.

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Vydělávám. Cítím ale, že nemůžu být ten klasický fotograf na zakázku. To nezvládám. Potřebuji totiž pocit, že tvořím něco né tak ojedinělého a dělat to pravidelně by mě zničilo. I když vymyslet takové focení je fuška, dělám to nejraději. Navíc jsem do teď nepřišel na způsob, jak přilákat tu specifickou skupinu lidí, kteří by tento typ fotky chtěli jen tak pro sebe. Zatím je pro mě určitě výnosnější focení svateb.

martin-faltejsek-fotograf-rozhovor-odcloneno-fotografie-05.jpg

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažil jsi někdy tento pocit?

Nemám rád tyhle slova. Je to o tom snažit se dostat maximum z toho, co máme. A když vytrváme a nepolevíme, dosáhneme toho, co chceme. Já toto pochopil minulý rok, kdy jsem si po 2 letech šetření pořídil svůj vysněný foťák. Myslím, že technika je hodně stěžejní pouze ve sportovní a wildlife fotografii, což jsem si v začátcích také vyzkoušel. Pro fotografa, který víc tvoří duší, by určitě extrémně důležitá být neměla resp. nemusela. Osobně hodně fotím na iPhone, který je můj nejlepší a všudypřítomný společník.

martin-faltejsek-fotograf-rozhovor-odcloneno-fotografie-06.jpg

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Všechno si píšu. Pak čekám na vhodné počasí, světlo nebo modelku a odhodlaně se do toho vrhám, to už jsem ale říkal. Nějaké nápady mi nedají spát. Musím na ně myslet ve dne i v noci, tudíž je chci mít rychle z krku a spěchám na ně.

martin-faltejsek-fotograf-rozhovor-odcloneno-fotografie-07.jpg

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Chtěl bych spojit své síly s dalšími kreativci a tvořit větší projekty. Pracovat s lidmi, kteří mě budou určitým způsobem mít co dát a budou mě inspirovat. To je to, za čím bych chtěl jít.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního mladého fotografa? Více najdete na:martinfaltejsek.cz a unarmed-deer-hunter.

© Copyright Martin Faltejsek 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.