SOUTĚŽ: vyhlášení vítězné fotografie ze soutěže s AppleMix.cz a odcloněno.com

Martin Faltejsek

Martin Faltejsek

S obchodním zástupcem AppleMix.cz, pražského obchodu s Apple příslušenstvím, výhodnou polohou nedaleko Florence a štědrým duchem, který věnoval hlavní cenu do této soutěže s AppleMix.cz a odcloněno.com, jsme celý týden diskutovali, procházeli fotografie a diskutovali. Honza Miřacký, úžasný fotograf a dobrý kamarád odcloněno.com, měl podobně jako já několik favoritů. Jakmile jsme se ale dostali k fotografiím Martina Faltejska a Pavola Parikrupy, bylo více méně jasné, že jeden z nich se stane vítězem naší první fotografické soutěže pro fotografy s mobilním telefonem…

Z obou fotografií je patrné, že jak Pavol, tak Martin uvažovali nad svou fotografií před, v průběhu i po stisku spouště svého aparátu. Ani jedna z nich nevypadá, jako produkt mobilního telefonu a nejsem si jistý, jestli bych jim mohl cokoliv vytknout. Vítězem však může být jen jeden, a tak po dlouhém uvažování a několika slovech jsme se s Honzou jednohlasně shodli, že první místo a 3v1 objektiv pro Apple iPhone obdrží… Martin Faltejsek, kterého jsme v průběhu našeho rozhodování nazývali Michalem.

Někdy jsou to právě "věci" těžko vyjádřitelné slovy, které rozhodnou…

Mezi jasné kvality Martinovy fotografie však zajisté patří geniální jednoduchost, výborné světlo, harmonie barev i perfektní kompozice vyjímající se malířské teorii ze 17. století. Rád bych také vyzdvihl využití světla za hlavním subjektem, díky kterému se našim očím fotografie dobře čte, a dále anonymity, díky níž se divák snadno vžije do tajemnosti zobrazené scény, nechá svou mysl cestovat do míst osobních, dobře známých i do těch předtím nepoznaných. Pomocí křivek stébel trávy, ale i mraků nás však Martin vždy vrátí k tomu, co je na jeho autoportrétu podstatné.

Nástroj je skutečně druhotný a umělcova duše převládá…

Gratuluji, Martine, a děkuji všem za úžasné fotografie, které jste přidali na flickr - do naší foto skupiny - i do události na Google+. Každou z nich jsme z Honzou pečlivě prohlídli a zvážili, a třebaže mohl vyhrát jen jeden, doufám, že jste si focení náležitě užili a že vykouzlilo úsměv na vaší tváři. A nezapomeňte se podívat na facebook stránku AppleMixu, kde Honza vystaví několik jeho oblíbených fotografií.