INTERVIEW: fotograf Brandon Luong - "Mám pocit, že mnozí chtějí být oddaní svému řemeslu pouze, pokud se jim to hodí..."

brandon-luong-fotograf-fashion-fotografie-modelka-interview-odcloneno-01.jpg

Upřímně doufám, že jste venku v parku, v přírodě, u vody, ..., s osvěžujícím nápojem, přáteli a pohodou naplněnou atmosférou. Přesto vám však s nadšením a radostí přináším nový rozhovor s talentovaným fotografem z amerického LA, jehož láskou je práce retušéra a fashion fotografa...

brandon-luong-fotograf-fashion-fotografie-modelka-interview-odcloneno-p.jpg

BRANDON LUONG je mladým (24), talentovaným a již profesionálním fotografem v Los Angeles, Cafornia. Jeho specialitou je fotografování lidí; fashion editoriál i portrétní tvorba. A kromě fotografování se však také živí jako retušér.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Byl jsem inspirován fotografkou na flickru jménem Rosie Hardy resp. jejími fotografiemi. Jednalo se o surrealistické snímky s tak úžasně uměleckým stylem, které jsem nikdy předtím neviděl a které mě skutečně zaujaly. V průběhu mého studentského života na univerzitě jsem si tedy pořídil fotoaparát, jenž však většinu svého času strávil sbíráním prachu. Po odjezdu na studijní pobyt do Paříže se ale ve mně něco zlomilo. Začal jsem fotografovat pravidelně, dokonce jsem si utříbil i vlastní styl a pravděpodobně také neškodilo, že jsem se zúčastnil workshopu se slečnou Rosie Hardy.

brandon-luong-fotograf-fashion-fotografie-modelka-interview-odcloneno-02.jpg

Proč fotografuješ nyní?

Mnohé se od mých prvních kroků s fotoaparátem změnilo. Nyní jsem mnohem více posedlý technickou stránkou svícení, úpravou fotografií i kompozicí a poslední dobou se mi čím dál více zdá, že má tvorba postrádá originalitu mých původních fotografií. Těžko říct, co se stalo, ale můj styl se graduálně mění a jediné, co zůstává, je má láska k barvě.

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Je to zvláštní, ale jsem velmi opatrný, abych se nenazýval fotografem. Považuji se za člověka, který prostě fotografuje, aniž bych měl jakýkoliv záměr se fotografem stát. Mezi mé favority patří design a barva, fotografování mi pouze slouží jako základna ke všemu ostatnímu. Mou oblíbenou část fotografického procesu naplňuje úprava/retušování fotografií, kde mám pocit, že zářím a exceluji.

Mám pocit, že když kolaboruji s ostatními umělci, ať už se jedná o vizážistku nebo stylistu, konečná fotografie není doopravdy jenom moje. Jedná se pak spíše interpretaci mého původního záměru. Mám pocit, že, až když upravuji nebo retušuji fotografie, mnohokrát se mohu plně vyjádřit a vše upravit sám podle sebe. Je to témeř nepatrné, nicméně si myslím, že právě to radikálně ovlivňuje každou fotografii a odlišuje jednoho umělce od druhého.

brandon-luong-fotograf-fashion-fotografie-modelka-interview-odcloneno-03.jpg

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Ano a ne. Je to pro mě těžké, protože nevěřím v černobílost světa. Každého z nás zajímá něco jiného, a tak kategorizovat jeden druhého výrazy jako: on je fashion fotograf, nebo on je portrétista, není fér. Přesto však věřím v jednoduchost a raději kategorizuji sám sebe, než abych to nechával na druhých.

Myslím, že bychom se měli nazývat a propagovat jako ten, nebo onen typ fotografa, ale zároveň být volní a oddávat se čemukoliv, co nás motivuje a inspiruje v naší osobní tvorbě.

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

Nemám jednotné místo pro své fotografie. Jsou různě roztroušené a já se už konečně musím zasadit o nalezení lepšího místa pro jejich archivaci. Nyní většina z nich leží na mém soukromém harddisku a já jen občas tam nebo jinam několik z nich vypustím. Bojím se je ale ukázat každému, neboť cítím, že zatím nejsou na úrovni, kde bych je chtěl mít. Jsem velmi kritický vůči svým fotografiím, pravděpodobně jsem svým nejhorším kritikem, a tudíž pěclivě pokaždé zvažuji, komu co ukázat.

brandon-luong-fotograf-fashion-fotografie-modelka-interview-odcloneno-04.jpg

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musel překonat, nebo stále překonáváš?

Myslím, že největší překážkou kdekoliv, ne pouze ve fotografování, je oddanost. Jednoduché je pouze hovořit o různých nápadech, jak by to bylo ohromné, kdyby člověk měl to nejlepší vybavení nebo možnost využít zdroje a lidi jemu nedostupé a jak by pak jeho tvorba jen zářila. Mám pocit, že mnozí lidé chtějí být oddaní svému řemeslu pouze, pokud se jim to hodí, nicméně skutečný umělec je ochoten vytrvat a vydržet roky těžké práce i přes lhostejnost druhých, než se dostane tam, kde je dnes.

A proto, když se mnou lidé hovoří o tom, jak chtějí pracovat v "módním" odvětví, v duchu se pochechtávám, zatímco jim říkám, že se jedná o to nejnáročnější odvětví, neboť velmi rychle rozlišuje mezi lidmi, kteří tam doopravdy chtějí být a kterým by se to jen líbilo. Pokud něco chceš, musíš plnou parou vpřed a zavázat se k dosažení svého cíle.

brandon-luong-fotograf-fashion-fotografie-modelka-interview-odcloneno-05.jpg

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Pracoval jsem jako foto-produkční ve fashion časopise a jednoho dne jsem měl se svým ředitelem (creative director) rozhovor o mé vlastní kariéře a o tom, jak si budu vydělávat a živit se jako umělec. Podělil se se mnou o svůj příběh, jak si musel zasloužit a vyšlapat vlastní cestu nahoru a jak to nebylo jednoduché, neb často musel brát práci, kterou nikdo jiný nechtěl, jen aby se mu otevřeli další dveře. Také mi řekl, že mám velký talent, ale chybí mi zkušenosti, a tak mi poradil, abych pracoval jako retušér pro studio a podporoval tím práci na svém portfoliu.

Využívám tedy talentu pro retušování, abych vydělal peníze, které následně investuji do sebe a tvorby lepšího portfolia. Díky tomu nemám odpočinku a jsem stále hladový.

brandon-luong-fotograf-fashion-fotografie-modelka-interview-odcloneno-06.jpg

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažil jsi někdy tento pocit?

No jasně... ten starý argument, že nakupování lepšího vybavení ze mě udělá lepšího umělce. Neustále myslím tímto stylem, poněvadž jsem se učil svítit fotografické sety s tím nejlepším vybavením, pracovat s nejlepšími modelkami, tvůrčím ředitelem, vizážistkou, stylistou a fotky pokaždé dopadly úžasně. Pro mě, fotografa na počátku své kariéry, nicméně nemá cenu všechno toto vybavení nakupovat a zbytečně se zadlužit.

Snažím se tedy využít minimalismu ve svůj prospěch, tvořit s tím, co mám, a třebaže si v současnosti pronajímám foto-studio s mnoha světly a modifikátory, chci zůstat u jednoduchosti. Používám jednu hlavu a jeden modifikátor. Pomalu ale jistě díky tomu prohlubuji své porozumění světlu a zároveň mě to nutí být více kreativní. Divil by ses, co všechno se dá dokázat s jedním světlem a několika odraznými deskami.

A nakonec a pokud nemohu vytvořit seznam konkrétních důvodů, proč je nákup lepšího vybavení pro mě důležitý a nezbytný, nejsem zastáncem jeho nakupování.

brandon-luong-fotograf-fashion-fotografie-modelka-interview-odcloneno-07.jpg

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Lidé považují inspiraci za pomíjivého ducha, který přijde, navštíví tě s nápadem a když toho nevyužiješ, půjde za někým jiným. Jelikož jsou nápady silně založené na emocích, tak když budeš čekat moc dlouho, časem zapomeneš proč tě daný nápad/koncept inspiroval a také se to projeví v tvé tvorbě. Má rada je tedy vždy reagovat co nejrychleji, stanovit si konkrétní den, kdy svou inspiraci naplníš a tvrdě pracovat na tom, abys termín dodržel.

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Vždycky budu milovat práci v tisku a nakonec se k němu chci zase vrátit. Tak trochu z nostalgie ale také proto, že právě tam se nacházejí mé kořeny, a tak i můj návrat dává smysl.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního mladého fotografa? Více najdete na:brandonluong.com.

© Copyright Brandon Luong 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

BRANDON LUONG is a young(24) and talented retoucher and photographer based in Los Angeles, California who uses photography as a medium to express his point of view while making photographs of people in portrait as well as fashion setting.

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

I was very inspired by another flickr photographer, Rosie Hardy, and she had these surreal images that had such an artistic style about them, which at the time I’ve never seen and it really captivated me. I picked up my camera somewhere in my university days but it spent most of its days collecting dust. It wasn’t until I did a study abroad program in Paris that I really started shooting frequently and really developed a sense of style. It probably didn’t hurt that I took a workshop from Ms. Hardy.

Why do you make photographs now?

A lot has changed since I first picked up my camera, I’ve become a lot more obsessed with the technicality of how to light, or how to edit, and compose, but lately my work seems to be lacking the originality of my earlier work. It’s hard to say what happened but my style is changing gradually, the only thing that remains the same is my love of colors.

Is photography your sole creative outlet?

It's strange, I am very careful not to say I am a photographer. I think of myself as a person who just takes photos with no intention to become a photographer myself. I am really into design and color and I just use photography as a base for everything else. My favorite part of the entire shooting process is the editing/retouching stage, that’s where I feel I really shine and excel at.

I feel that when you're collaborating with another artist, be it a make up artist or wardrobe stylist, the final image isn't truly yours, but rather it’s a collection/interpretation of original design. I just feel that when I'm editing or retouching a lot of the time I can express myself fully and stylize it to my liking. It's very subtle but I think it makes all the difference in an image and what differentiates one artist from another.

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

Yes and no, that is hard to say because I don’t believe the world is black and white. We all have varying degrees of interest and to put people into concrete categories saying, well he is a fashion photographer, or he is a portrait photographer, isn't fair. However, with that being said, I do believe in simplicity, and I rather categorize myself than have someone else describe my work.

I think you should say and market yourself as a specific type of photographer, but be free to pursue whatever inspires and motivates you in your private personal work.

How and where do you share your photographs with the world?

I don’t have a place for my photographs, they are completely scattered and I really need to find a better way of archiving them. Right now I keep most of the private on a harddrive and just put out photos here and there, but I am very scared of who I show them to because I know this isn't the level I want my photos to be at so I am very critical of my own work. I am probably my own worst critic so I am very weary of who I show my work to.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

I think the biggest obstacle in anything, not just photography, is the commitment part. It's always easy to talk about ideas and how it would be so grand if you had this equipment, or if you just had access to these resources and these people, your work would be so much better. I feel most people only want to pursue their craft if it's convenient for them, but the true artist is willing to stick through years of hard work and dedication, and a lot of the time no appreciation for their work to get to be where they are today.

That’s why when people speak to me about wanting to be in the “fashion” industry, I sort of have this chuckle in the back of my mind and tell them that it's honestly one of the hardest industries to be in. It weeds out the people who really want to be there and the people who would just like to be very quickly. If you want something you just have to go full force at it and make the commitment to see it through to the end.

Are you making any money through your art? If so, what do you do to make it last and not to be it just a one time thing?

I was working as a photo producer at a fashion magazine company and one day the creative director and I had a talk about my career path and how I was going to make money and survive as an artist. The director told me his story about how he had to pay his dues and make his way up, it wasn’t easy and a lot of the time he did the work no one else wanted to do just to get his foot in the door. He also told me that I had a lot of talent and that what I was lacking was experience and his advice to me was to work as a retoucher for a studio/company and use that money to build up my portfolio.

So I use my talent (retouching) to make money, and with that money I reinvest it in myself to build a better portfolio; this way I am never resting on what I have and I always stay hungry.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

Oh yes… the old buying better equipment will make me a better artist argument. I think this way all the time, especially because I started learning how to light sets with all the best equipment, work with the best model, the best creative director, best make up artist, best stylist and the photos came out amazing. BUT as a new/starting out photographer it doesn’t make sense to buy all these things yourself and put myself in debt.

I purposely try to keep everything I own to a minimal, and work with what I have. I currently rent a photo studio and have access to a variety of modifiers and strobe packs, but I want to keep it simple and only use 1 modifier and 1 head. This way I can slowly understand how lighting works and it forces me to be more creative on how I have to light. You would be surprised what you can achieve with a couple of v-flats and just 1 light.

I am not a fan of the idea of buying better equipment unless you can make a list with concrete points pointing to why that equipment is absolutely essential to your workflow.

What do you do to make your ideas into photographs and not just let them fade away?

There is this idea of inspiration as a fleeting spirit that would come and visit you with an idea, and if you didn’t act on it right away the spirit would go to someone else with the idea. Ideas are heavily emotion based and if you wait too long to act on them you will forget why the idea/concept inspired you so much in the first place and it will translate into the work. My advice is to always act fast and make a commitment to have the work be shot by a certain day and work hard to make it happen.

What are your long term goals regarding photography?

I'll always have a love for working in the print industry, I eventually want to make my way back into it. It's sort of nostalgic but also that’s where my roots are and it just makes sense for me to come back to it.

 

For more information about Brandon and his amazing photographs please visit brandonluong.com.

© Copyright Brandon Luong 2013 All Rights Reserved for all photographs featured in this post.