Testování fotografického vybavení a inspirace k tvorbě umění

fotografovani-veci-vybaveni-fotografa-fotografie-umeni.png

Proč začal fotografovat? Protože chtěl tvořit fotografie, podělit se s ostatními o to, co viděl, nebo protože ho za výlohou zaujal nový dechberoucí fotoaparát a moc jej chtěl? Často se takové scénáře prolínají a mnozí z nás si možná ani nepamatujeme, jestli jsme toužili dříve po vybavení, nebo fotografii...

V minulosti se ale žít moc nedá, a tak pojďme raději do současnosti a zeptejme se sami sebe: "Toužím po novém vybavení, protože jej potřebuji k tvorbě fotografií, jež mám v hlavě, nebo z "důvodu", jenž mě po jejich pořízení povede k ospravedlňování mého nákupu? Kolik jsem koupil věcí, chvíli si s nimi hrál a pak je odložil do skříně, že?!

Nenechte se však zmást, oba přístupy mají v krátkém období své výhody. Mít v rukou nespočet věcí, fotografovi dává dobrou představu o tom, čeho jsou různé objektivy, blesky i foťáky schopné a jakmile něco potřebuje, ví po čem sáhnout.

Nakupoval jsem tedy nové věci v domnění, že experimentuji s různým foto vybavením a získávám nové zkušenosti, ale také a možná převážně proto, že jsem chtěl být "správným" fotografem, jenž všechno ví a zná a ...který má poloprázdnou pokladničku, krabici obyčejných fotografií a skříň plnou zaprášených fotoaparátů, objektivů, blesků a stativů. Časem jsem tedy začal přemýšlet nad nákupem nových věcí jinak a nakonec přešel k praktikování jednoduchého postupu: až po utvoření si představy o svém dalším projektu uvažuji nad vybavením, které k jeho realizaci budu potřebovat, ne obráceně.

Jaký jsem býval hlupák, jenž si testování fotografického vybavení pletl s inspirací a tvorbou umění!