INTERVIEW: fotograf Jan Pelikán - "nevím zda vytvářím vyloženě umění..."

jan-pelikan-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-01.JPG

Přeji vám krásné a první prázdninové pondělí a vítám vás u nového rozhovoru s talentovaným fotografem do 27 let, jehož fotografie jistě stojí za pozornost. Specializuje se na sport a alternativní životní styl a navíc je z ČR. Moc mě těší vám představit někoho nedaleko nás a s podobnými podmínkami pro tvorbu. Doufám, že o to více bude dnešní interview inspirativní...

jan-pelikan-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-p.JPG

JAN PELIKÁN je mladý (19) a talentovaný fotograf sportu a lifestylových fotografií z Pardubic, který v nedávné době ukončil své středoškolské vzdělání maturitou a po prázdninách bude přesídlí do Prahy za studiem i fotografováním. Jeho fotografie jsou inspirativní, plné kreativních nápadů a jich techická kvalita s postupem času stále roste.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal tvočit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Zaprvé nevím zda vytvářím vyloženě umění. Znám pár lidí ve svém okolí, kteří jej tvoří, a to vypadá jinak. Já spíš zachycuji své okolí, lidi okolo mě a momenty svým fotoaparátem, který mi slouží k tomu, že z těchto věcí mohu vytvořit líbivé, často i komerční fotografie. Takže tak. A zadruhé co mě tedy prvotně inspirovalo? Asi moje cesta do zahraničí, kde jsem fotil malým rodinným Olympusem, který mně, ale velmi limitoval. Měl jsem pocit, že nemůžu tu jedinečnost místa zachytit tak, jak bych doopravdy chtěl. Tak jsem si, aniž bych o tom něco věděl, koupil první digitální zrcadlovku.

jan-pelikan-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-02.JPG

Proč fotografuješ nyní?

Stalo se to mou součástí. Málo lidí z mého okolí mě vnímá jinak než jako "toho který fotí”. A já jsem za to rád. Fotografie se pro mě stala nástrojem jak vyjádřit sebe sama, jak se odlišit v davu. Nástrojem jak ohromovat lidi, jak je udělat veselými a to mě na tom baví a žene dál. Celý ten proces fotografování, úpravy a publikování mě tolik baví, že bych se ho jen nerad vzdával. A v neposlední řadě také kvůli tomu, že se začínám osamostatňovat, žít si vlastní život bez neustálého kontaktu s rodiči a v takových chvílích se každá koruna hodí.

jan-pelikan-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-03.JPG

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Můj umělecký duch se možná trochu přiživuje na hudbě, kterou poslouchám, protože s tou jsem od mala v úzkém kontaktu. V podstatě neustále nějakou hudbu poslouchám, ale není to nic extra stěžejního. Není to tak, že bych si poslechl písničku a jakmile skončí rychle letěl s fotoaparátem ven a tvořil nějaký promyšlený koncept. To dělají právě ti, co tvoří umění, a jak jsem už říkal - k nim já podle mého nepatřím.

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Pociťuji. Už od svých začátků se snažím tvořit fotografie sportovního a lifestylového charakteru. Na mých fotografiích tudíž člověk najde buď sportovce, nebo lidi, kteří žijí svým způsobem odlišný život od lidí okolo nich. Samozřejmě občas Člověk narazí na úplně jinou tématiku nebo subjekt, který fotí, ale primárně se snažím fotky směřovat do těchto dvou žánrů.

jan-pelikan-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-04.JPG

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

Pro mě a moje fotografie je v poslední době asi největší branou do světa sociální síť Facebook. Tam mám svoji stránku bezmála 3 roky a komunita lidí, která mě tam sleduje se už poměrně hezky rozrostla. Bohužel mi, ale přijde, že v poslední době koho nedonutíš k tomu aby na tvoji stránku/fotku kliknul ten to prostě neudělá i přesto, že se mu nějaká konkrétní věc líbí. To mě poměrně dost mrzí a lámu si hlavu nad otázkou “Proč?”. Pak mám samozřejmě své webové portfólio, které jsem před pár dny aktualizoval a musím říct že se mi opravdu líbí.

jan-pelikan-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-05.JPG

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musel překonat, nebo stále překonáváš?

V mém případě je asi největší překážkou to, že bydlím tam kde bydlím. Pardubice jsou krásné město do kterého se vždy budu rád vracet, ale většina sportovců nebo lidí pro mě zajímavých bydlí v Praze. Kdybych se specializoval na ženské portréty tak by mi stačilo říct některé z mých krásných kamarádek, ať se mnou jdou fotit a bylo by. V tom to mám tedy tady trochu těžší, hezkých holek je všude spousta, ale lidí co např. skáčou ze střechy na střechu už je méně. Tahle překážka, ale již brzy zmizí. Od září budu v Praze studovat a tak se konečně ocitnu v centru dění.

jan-pelikan-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-06.JPG

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Poslední dobou již ano. Nejsou to sice nijak závratné částky, ale můžu si vydělávat tím, co mě baví, a tuto možnost moc lidí v mém věku nemá. Za to jsem rád. Poslední dobou se snažím obesílat různé weby a nabízím jim svoje fotografie. Například teď se snažím navázat menší, ale za to déletrvající spolupráci se značkou GoPro, výrobce malých kamer. Ideální by bylo, kdyby se různé firmy, značky a lidi ozývali sami, ale to se v mém případě zatím bohužel moc neděje.

jan-pelikan-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-07.JPG

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažil jsi někdy tento pocit?

Tento pocit zažívám velmi často. Jsem zastánce toho názoru, že kvalitní technika může fotografovi velmi ulehčit práci a zároveň ji i zkvalitnit. Je přeci rozdíl v tom jestli vyfotíme portrét na amatérskou zrcadlovku se setovým objektivem nebo full-frame fotoaparátem s pevnou "pětaosmdesátkou". Například v poslední době jsem investoval do rádiových odpalovačů Pocket Wizard. A tato investice se mi již začíná vracet, minimálně ve výsledných fotografiích, jelikož to, co mi dovolují vytvořit, mi jen tak ledajaké odpalovače nenabídnou. Samozřejmě ale nesmíme zapomínat na to, že technika tvoří pouze malou část výsledné fotografie.

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Musím se přiznat, že když už občas nějaké ty nápady mám, tak že zapadnou. Zapadnou většinou proto, že by během nich bylo potřeba velké organizace, mnoha lidí a mnoha věcí a já mám pocit že na něco tak velkého ještě zkrátka nemám. Ale jinak ty jednodušší nápady si zaznamenávám buď klasicky na papír, nebo do tabletu.

jan-pelikan-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-08.JPG

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Chtěl bych dále dělat, co mě baví, co nejvíc využít svého pobytu v Praze a chtěl bych, aby se stále nacházeli noví lidé, kteří moji práci ještě neznají a aby se jim libila.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního českého fotografa? Více najdete na janpelikan.cz

© Copyright Jan Pelikán 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.