Fotografování mobilním telefonem v každé situaci?

V posledních letech se stále více spoléháme na fotoaparáty v mobilních telefonech. Kdysi populární kompakty se pomalu ale jistě stávají minulostí, a třebaže se různí výrobci snaží vybavit jejich přístroje operačními systémy a aplikacemi, zdá se, že už jenom běží v závěsu za chytrými telefony…

Eddie Tapp, fotograf s mnohaletou praxí a jeden z prvních fotografů, kteří opustili analog a vsadili vše na digitál, jednou prohlásil, že při testování různých digi-proto-fotoaparátů si uvědomil, jak málo v digitálním focení záleží na hardwaru.

Kvalita byla převážně ovlivněna softwarem, jenž jsme využívali k překladu reality do digitálních fotografií.

-Eddie Tapp

Dnešní telefony jsou toho samozřejmě důkazem. Neustále rostoucí výpočetní síla, předvídání optických vad a jejich korekce v reálném čase je až dechberoucí. Navíc, kdo by nechtěl kvalitní fotoaparát, fotokomoru i osobního nakladatele v jedné ruce, že?!

Osobně z toho mám radost a často se spoléhám na miniaturní objektiv, čip a software svého telefonu, který mám stále s sebou; i v situacích, do kterých by mě ani nenapadlo vzít jakýkoliv fotoaparát. Talent a schopnosti fotografa jsou prvotní, vybavení druhotné, a tak mi různá omezení mobilního fotografování doposud nezabránila v tvorbě dobrých fotografií. Naopak podporují moji kreativitu a pomáhají mi učit se tato omezení využívat ku prospěchu.

Nicméně někdy si připadám jako kuchař s tupým nožem... samozřejmě mohu sáhnout po jiném přístroji, skříň jich mám plnou... čím dál více však uvažuji o různých předsádkách a objektivech.

Nejedná se ale o úplně levnou záležitost, a tak většinou raději nakoupím film nebo své zdroje investuji do focení samotného. Pro vás však již zanedlouho budu mít díky pražskému obchodu AppleMix s kamennou prodejnou nedaleko Florence a e-shopem přístupným na adrese applemix.cz příjemnou příležitost svůj telefon nabrousit téměř pro každou situaci. Detaily oznámím příští týden.

A nyní a konečně k otázce, jíž jsem si položil v titulku dnešního článku a odpověděl na ni: Proč ne?!