Jak efektivněji utvářet vlastní vizi a násleně i tvořit lepší fotografie

Fotografování mě provází již od útlého dětství, avšak až když jsem tvorbu fotografií začal brát vážněji, pouze tehdy jsem se vybavil kvalitními digitálními zrcadlovkami a profesionálním softwarem na správu a úpravu svých fotografií. Jednu věc jsem si však tenkrát popletl a dnes bych se po letech o svůj omyl s vámi chtěl podělit.

Na mnoha místech jsem četl, jak mocný je Photoshop a jak digitální zrcadlovky nahrazují film, a tak jsem nabyl dojmu, že se dá s tímto vybavením dá vytvořit cokoliv, kdykoliv. Fotil jsem tedy o sto šest, po každém importu jsem si prošel nové fotografie, vybral ty nejpovedenější a následně jednu po druhé otevřel ve Photoshopu a uvažoval nad tím, co bych každou z nich rád řekl. 

Pravděpodobně již vidíte mé naivní, marketingem ovlivněné, uvažování.

Má vize téměř neexistovala, dlouhé hodiny jsem trávil u obrazovky svého počítače, ale vůbec mě nenapadlo, že by to šlo jinak. Až o desítky a možná stovky tisíc fotografií později, když jsem začal obohacovat své fotografování o tvorbu s mnohem jednoduššími přístroji a neustále hledal způsob, jak se posunout ve své tvorbě dál, uvědomil jsem si jak málo záleží na fotoaparátu a jak moc na mém úmyslu.

Samozřejmě jsou situace, kdy mám chuť experimentovat a hledám nové způsoby jak totéž říci jiným způsobem, avšak ve většině případů se mi osvědčilo uvažovat a tvořit předtím, než se nakonec rozhodnu stisknout spoušť. I má vize je ostřejší a čas strávený u počítače kratší.