FOTO MISE: Tipy k fotografování - MŮJ OBLÍBENÝ ZÁPAD SLUNCE

V podstatě každý je zpočátku fotografujeme, avšak později ve své kariéře západy mnohdy opouštíme, považujeme tyto fotografie za cliché a kazíme si něco hezkého jenom proto, že jak někteří tvrdí: západy fotí jenom "amatéři".

Kolikrát ale nemůžu jinak, než prezenci malebného západu zvěčnit fotografií, ať už mám sebou jakýkoliv přístroj. Místo, které vidíte na dnešní fotografii jsem chtěl fotit už mockrát, léta jsem čas od času jel kolem ale až minulý týden poprvé se mi povedlo tam být přesný okamžik. Bez váhání jsem zastavil auto u silnice pustil všechny čtyři směrovky a vyběhl do deštěm zalité a po stehna vysoké trávy.

Zpočátku jsem zůstal dále od hladiny a nadšením dvakrát stiskl spoušť, aby mi to neuteklo, ale nebyl jsem úplně spokojený se svou kompozicí, a tak hledání toho pravého místa pokračovalo dále. Představoval jsem si perspektivy, která by mi pomohla izolovat ostrůvek i jeho odraz na předvečerní hladině dočasně zaváté putující mlhou. A nakonec jsem objevil perspektivní místo nedaleko břehu. Dvakrát jsem stiskl spušť, pokaždé s jinými expozičními hodnotami, a po chvíli pozorování darů přírody jsem s mokrými kalhotami začal hledat nejlepší cestu k autu.

Samozřejmě nemusíme při západu nutně mířit naším objektivem pokaždé kolmo do slunce a můžeme si vybrat i okamžik před a po jeho západu, kdy stále ještě doznívá jeho krása. Rád bych, ale abychom si touto misí procvičili, co většinou všichni víme, ale někdy si necháváme vymývat z hlavy: každá fotografie může být neobyčejná, jakkoliv obvyklý a známý je náš subjekt.

Své fotografie nahrajte na flickr do naší foto skupiny s TAGem odclonenoFMslunce, nebo na Google+ do právě vytvořené Události/Event a to nejpozději do úterý 4.června 2013 a 22:00 hodin. Přeji dobré světlo a alespoň jednu příležitost k fotografování západu za dechberoucích okolností. Neváhejte však také toto téma pojmout po svém. ;)