Jak uvolnit fotografovu mysl a alternativní výstupy jeho kreativity

Mnozí fotografují, aby se odreagovali, dali své mysli odpočinout a přišli na jiné, kreativní, myšlenky. Jiní tvoří fotografie, protože je to baví, jejich práce je živí a naplňuje, ale i tak mnozí z vás asi víte, že občas je třeba focení odložit stranou a čerpat energii jinde.

Fotografování může mít mnoho podob, každý žánr, každá technika nabízí téměř nekonečné množství kombinací, co se s fotoaparátem dá dělat. Například krajinářský fotograf zvyklý pracovat se středním formátem může fotit lidi telefonem, zpracovávat je na tabletu a sdílet na společenských sítích pro radost, zábavu i inspiraci. Mnohdy mě focení jinak přivedlo k lepším postupům a technikám, jež jsem aplikoval ve své pravidelné tvorbě. 

Existují však situace, kdy focení v jakékoliv podobě již nepomáhá… 

Velký počet fotografů se uchyluje ke sledování filmů, chodí do kina, kupují si DVD, jiní čtou knihy, sledují časopisy a webové stránky zaměřené specializující se na inspirace, někteří se uchylují ke sportu a část hledá spásu v tvorbě s jiným uměleckým médiem. Kreslení je asi nejjednodušší cestou, avšak malba na plátno nebo hrnčířský kruh vyžaduje po umělci nižší stupeň detailnosti a z mnoha pohledů dodává mysli více svobody, uvolnění apod.

Každý máme ale potřeby jiné, mně se například líbí možnost mít tužku a papír případně stylus a iPad stále při sobě, a třebaže kreslím jak žák základní školy, čím dál častěji uvažuji i o návštěvě obchodu s výtvarnými potřebami a nákupu stojanu, několika pláten, štětců a barev.

A jak vy dáváte své mysli odpočinout? Kde nejčastěji nacházíte inspiraci? A aplikujete svůj umělecký talent i mimo fotografování?