Gabriele Galimberti - THE BEST FOTO "THING"

Přeji vám krásný nový týden a vítám vás u nového článku z našeho pravidelného projektu THE BEST FOTO "THING", jehož jádru se nalézá jedna a jediná otázka o fotografování: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" Minulý týden se s námi o svou odpověď a radu, jak být lepším fotografem podělil JACK GESCHEIDT a dnes mám to potěšení mezi námi přivítat dalšího skvělého fotografa jehož jméno je Gabriele Galimberti:

GABRIELE GALIMBERTI je profesionální fotograf, jehož specializací je komerční, ale také dokumentární a cestovatelská fotografie, patří mezi členy Riverboom Society a tráví čas cestováním po světě, v průběhu kterého pracuje na úžasným foto-projektech, které lidem otevírají oči.

© Gabriele Galimberti - Maudy, Kalulushi, Zambia | Toy Stories

© Gabriele Galimberti - Maudy, Kalulushi, Zambia | Toy Stories

Než se Gabriele Galimberti však stal úspěšným fotografem a tvůrcem skvělých projektů mezi něž patří Toy Stories, CouchSurfing, Delicatessen with Love a mnoho dalších, narodil se roku 1977 v italském Arrrezu, studoval fotografování v Fondazione Studio Marangoni v krásné Florencii, kde také vedl fotogalerii a profesionální foto-laboratoř. Poté, co se však objevil mezi deseti nejlepšími fotografy Giovane Fotografia in Italia a poštěstilo se mu publikování jeho tvorby v časopisu, jeho profesionální kariéra odstartovala.

© Gabriele Galimberti - Fernanda De Guia, Philippines | Delicatessen with Love

© Gabriele Galimberti - Fernanda De Guia, Philippines | Delicatessen with Love

Dnes Gabriele pracuje jako komerční, ale také dokumentární a cestovatelský fotograf, jeho tvorba se objevila v periodikách jako je Le Monde, Geo, Vanity Fair, D – La Repubblica, Newsweek Io Donna, Le Temps, etc. a jeho odpověď na naši otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" zní:

Myslím, že jsem se stal lepším fotografem toho dne, kdy jsem se začal dívat po příbězích a ne pouze po hezkých fotografiích. Pokaždé moc rád fotografuji lidi, kteří mají co vyprávět a vždy se do jejich portrétu snažím zahrnout i prvky evokující jejich příběh.

Pro více informací o dnešním skvělém fotografovi a pro více jeho povedených fotografií navštivte gabrielegalimberti.com.


I hope you're having a wonderful Tuesday and would like to welcome you at the publication of the next amazing and insightful piece of advice one of the world's best photographers was kind enough to share with me. As you probably already know, the question is always the same: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" however as you also already know the answer is always unique. For example last week JACK GESCHEIDT shared his amazing piece of advice for THE BEST FOTO "THING" project with us and today I am pleased to welcome another great photographer among us, his name is Gabriele Galimberti:

GABRIELE GALIMBERTI is a professional photographer who specializes in comercial as well as documentary and travel photography, is a member of the Riverboom society and who spends his time travelling the world and working on photography projects which have the tendency to open eyes of our society.

© Gabriele Galimberti - Botlhe, Maun, Botswana

© Gabriele Galimberti - Botlhe, Maun, Botswana

Before becoming a photographer and making enlightening photo-projects such as Toy Stories, CouchSurfing, Delicatessen with Love and many more, Gabriele Galimberti was born in Arezzo, Italy in 1977, studied photography at Fondazione Studio Marangoni in beautiful Florence where he also ran a gallery and a pro photo lab. After being selected as one of the winning participants of Giovane Fotografia in Italia and getting his work published in a magazine, his professional career took off. 

© Gabriele Galimberti - Daniel Dajusz, Miami, Florida | CouchSurfing

© Gabriele Galimberti - Daniel Dajusz, Miami, Florida | CouchSurfing

Nowadays Gabriele Galimberti works as commercial photographer, travels the world and getting his work published in periodicals such as Le Monde, Geo, Vanity Fair, D – La Repubblica, Newsweek Io Donna, Le Temps, etc. and his answer to our question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

I think I became a better photographer the day that I started to look for stories and not just for nice photos. I always love to photograph people with a story to tell, and I always try to put in the portrait some elements to evoke the story of the subject!

For more information about today's wonderful photographer and his photographs please visit gabrielegalimberti.com.