INTERVIEW: fotografka Nynewe aka Michaela Knížová - "stačí len fotiť, netreba to aj maľovať"

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-01.jpg

Přeji vám krásné pondělí, přátelé a kamarádi dobré fotografie, a po menší odmlce vás opět rád vidím a vítám u nového interview, tentokrát s umělkyní a fotografkou ze Slovenska. Fotografuje něco málo přes pět let, avšak umění se věnuje již od útlého dětství. Tvoří intuitivně, sama kolikrát ani neví, co ji dopředu zaujme a do své tvorby, která je pro ni velmi osobní, vkládá svůj duševní a mnohdy i fyzický otisk. Své diváky chce přivést k zamyšlení, ale nedat jim všechny odpovědi, neboť to by pro ně prý nebylo stimulující...

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-p.png

NYNEWE, rozená MICHAELA KNÍŽOVÁ, se narodila před 29lety ve městě Tisovec, studovala umění na univerzitě a žije v Košicích, třebaže nyní je na tzv. artist in residency pobytu v Charkově na Ukrajině. Do fotografování se Michaela pustila po akademické malbě přibližně před pěti lety, nepovažuje se však pouze za fotografku, využívá různá média, mezi než patří i fotografie. Dále jí je blízký film, poezie a živé představení. Ve světě umění vystupuje pod uměleckým jménem Nynewe, rodné Slovensko ve své tvorbě však nepopírá, je si vědoma svého původu a nebojí se z něj čerpat inspiraci.

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-02.png

Vítej na odcloněno.com, Michaelo, moc mě potěšil tvůj souhlas s dnešním rozhovorem a již teď nemohu dočkat, pojďme tedy k mé první otázce. Mnozí z nás, když se narodíme máme touhu poznávat, tvořit a různě vyjadřovat naše niterní pocity, mnozí tuto touhu v průběhu svého života však ztratí. Jak bys popsala svou cestu k neztracení své identity a její přenesení do světa umění? Musela jsi třeba něco překonat?

Ja som vlastne akoby zažala strácať svoju identitu. Alebo lepšie povedané meniť. Učila som sa fotiť tak, že som si bola sama sebe modelkou a snažila som sa byť vždy iná. Vymýšľala som vždy iné koncepty, čiže často to bolo aj o akejsi osobnej performnacii, nie iba o fotení. Najťažší bol pre mňa moment, keď som začala fotiť iných ľudí ako seba. Už to nebolo iba o identite.. musela som sa posunúť ďalej.

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-03.png

V různých etapách svého života ocitl v podobné situaci... Tvorba autoportrétů, poznávání svého vzhledu, ale i, a hlavně, své duše může vydat na dlouhá léta. V jakém okamžiku ses rozhodla přejít i k fotografování druhých lidí?

Pre mňa začali byť zaujímavé téme týkajúce sa mladých mužov, chalanov.. Videla som vo Viedni na výstave Sleepin Beauty maľby od Edwarda Burne-Jonesa, na ktorých bol princ snažiaci sa prebojovať k šipovej Ruženke. A potom som stretla chlapca, ktorý vyzeral ako ten princ z 19. storočia. Tak som ho začala fotiť.

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-04.png

Burne-Jones je skvělá inspirace, jeho obrazy jsou úžasně komplexní, plné detailů a příběhů. Tvé fotografie jsou však opravdu tvé, velmi přirozené a přitom mistrně vyvedené. Co bys řekla, že tě dovedlo k takovému vzhledu?

Myslím, že moje fotky nie sú tak úplne prirodzené. Čo sa na nich deje je do iste miery naaranžované, občas aj prikrášlené. Istým temným spôsobom. Sú to moje spomienky na veci, ktoré sa nestali, na sny. Často a rada pracujem s (starými, nemými) filmami. Mám v mysli obrazy z filmov a snažím sa ich interpretovať. Teraz sú moje fotky spleťou všetkého možného, čo som niekedy videla naozaj alebo iba v svojej hlave. Snažím sa vyhnúť tomu, aby som robila len "pekné" fotky, akých je všade plno a všetky sa na seba podobajú.

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-05.jpg

Měl jsem na mysli spíše přirozenost ve smyslu jejich vzhledu a toho, jak na mě působí jejich zpracování - jak kdybych je našel v přírodě. :) Tvé pojetí tvorby fotografií, které nejsou stejné jako současná mainstreamová tvorba, sdílím, avšak zatím jsem úplně nenašel odvahu jít opravdu do hloubky. Každý je jiný, svým způsobem unikátní, kdybys ale měla člověku poradit, jak překonat strach a skutečně se vyjadřovat bez ohledu na mainstream, kam bys ho nasměrovala a čeho by se podle tebe měl vyvarovat?

Mmmm. To je ťažké, pretože mladí fotografovia mimo mainstreamu radi používajú lomo foťáky a vlastne akékoľvek staré fotoaparáty a ich fotky vyzerajú síce sviežo a "inak" ale nakoniec sa aj tak všetky podobajú na seba. Mylsím, že je dôležité začať rozmýšľať inak a nefotiť to, čo fotia iní ľudia. Mne veľmi pomáha to, že vlastne nie som fotografka. Stále rozmýšľam ako pri maľovaní a používam to, čo som sa naučila maľbou. Ja si myslím, že je treba prestať uvažovať ako fotograf.

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-07.png

Souhlasím, fotografování nespočívá v hrátkách s vybavením, ale tvorbě před tím, než nakonec stiskneme spoušť a uzávěrka umožní senzoru/filmu zaznamenat naši fotografii. Když říkáš, že se rozmýšlíš jako malířka, co konkrétně máš na mysli?

Nikdy nepremýšľam nad tým, ako urobiť technicky dokonalú fotku. Pre mňa je prvoradá atmosféra a spôsob akým ju zvrtnem cez post porcessing na niečo v šerosvite, niečo, čo narába s maliarskym svetlom a kompozíciou. Začínala som fotiť tak, že som fotila fotky ako predlohy pre maľby. Potom som prišla na to, že stačí len fotiť, netreba to aj maľovať.

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-08.png

Četl jsem, že jsi právě na pobytu na Ukrajině. Jaké výhody může umělci artist in residence přinést?

Ja som sa tam dostala cez projekt K.A.I.R., ktorý spadá pod Košice2013 a je pre umelcov z východného Slovenska alebo pôsobiacich na východe. Treba urobiť zaujímavé portfólio a projekt a čakať, či vyberú alebo nie. Pre mňa je najzaujímavejšie to, že môžem byť dva mesiace v druhom najväčšom meste Ukrajiny, kde sú úplne odlišné umelecké, kultúrne podmienky ako u nás. A na rozdiel od Košíc je tu veľa ochotných "modelov" a "modeliek". Ľudia sú tu veľmi kamarátsky a ochotní pomôcť. Druhou najväčšou výhodou takéhoto rezidenčného pobytu je, že umelec má šancu sa sústrediť iba na svoju tvorbu počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov . A ešte k tomu v inej krajine, ktorá má svojou inakosťou istý vplyv na výsledok tvorby.

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-09.png

To zní jako ráj na zemi, stačí se tedy přihlásit do výběrového řízení, zaslat portfolio a čekat, jestli se to podaří? A co potom, je od člověka očekávaná nějaká tvorba, kterou v místě svého dočasného pobytu nechá? Jak se takové akce financují?

Áno a treba vymyslieť projekt pre konkrétne mesto. A treba veľa gugliť a hľadať rôzne možnosti. Ale.. je to trošičku komplikované. Väčšinou sú uprednostňovaní etablovanejší umelci. Čo je aj logické. A áno. Musím tu tvoriť. Vlaste som to tu minulý týždeň ukončila výstavou. Moja rezidencia je financovaná cez Košice EHMK2013 a zrejme aj ostatné rezidencie fungujú cez rôzne granty.

michaela-knizova-nynewe-fotografie-odcloneno-rozhovor-foto-10.jpg

Moc rád bych si povídal dál, ale nerad bych tě zdržoval od tvorby. Děkuji za skvělý rozhovor, tvůj čas a mnoho užitečných rad a informací. Než se však rozloučíme, rád bych ti položil svou poslední otázku: Co by sis přála, aby ti někdo řekl předtím, než ses pustila do světa umění?

Asi aby som išla vždy svojou cestou a nenechala sa ovplyvniť nikým. Vrátane učiteľov v škole. Vlastne. Uvedomila som si to sama. Ale občas to vidím na niektorých mojich mladších spolužiakoch, že im chýba vlastný názor.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešní fotografky? Více najdete na:knizova.tumblr.com a flickr.com/photos/nynewe

© Copyright Michaela Knížová 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.