Koncept konceptuální fotografie?

Před několika týdny jsem dostal emailem dotaz, na který bych dnes rád formou tohoto článku odpověděl: Konceptuální fotografie je pro mě fotografie tvořená podle určité předem vymyšlené idei, kdy fotograf pomocí předmětů, modelů, místa a díky stylingu a nakonec i postprodukce tuto ideu zhmotní.

Koncept je v tomto případě tedy myšlen jako plán a úmysl fotografa, kreativního ředitele, klienta, … kteří pracují na zprostředkování určitého záměru a který fotograf ať už sám, nebo v kreativní spolupráci vytvoří.

Základní myšlenka je dopředu známá všem, jenž se na tvorbě podílejí a každý pracuje s úmyslem ji co nejlépe fotograficky zachytit. Jakmile je scéna vytvořena, začne se fotografovat, klikne spoušť, někdy i vícekrát a na různých místech, fotografie jsou přeneseny do počítače a jakmile jsou všechny fotografie patřičně zpracovány (RAW úprava, kontrast, barvy, kompozity, …), publikujeme.

Alespoň tak tento styl/žánr focení vnímám já. Opakem konceptuální fotografie by byla fotografie reportážní, vytvořená bez zásahu fotografa pouze pomocí toho, co viděl, avšak neovlivnil.

Konceptů se často využívá při fotografování pro komerční účely a právě na toto téma bude nám velmi dobře známý a velmi mladý fotograf JOEY L. přednášet od pondělí 29.4. do dubna 1.5. 2013 vždy od 18:00 našeho času Commercial Portraiture na creativeLIVE.

Nemusí se však jednat pouze o portréty, třebaže tam má mysl často skočí jako první a vzpomenu si například na tvorbu fotografa jménem Pierre Beteille, Alexander Khokhlov, Jaroslav Wieczorkiewicz, Ren Hang a Erik Almas. A úžasné konceptuální fotografie bez lidí tvoří třeba Ben Heine, Markus Reugels, Pol Ubeda, Roman Pastierik a další.

A jak vnímáte koncept konceptuální fotografie vy?