Člověk přijímá tolik lásky, kolik si myslí, že si zaslouží...

Problematika krásy pronásleduje ženské a mužské světy od nepaměti. Ženy se chtějí líbit mužům, muži, ačkoliv to nechtějí přiznat, ženám a také většina z nás se chce líbit i sama sobě, když se každé ráno podíváme do zrcadla. To je samozřejmě přirozené. Nemyslím však, že by se to přehánět, což je s rozvojem retušovacích nástrojů pro fotografii a film i estetické chirurgie stále jednodušší a o to více nebezpečné. Někdy mám dokonce pocit, že začínáme, jako společnost, ztrácet pojem o tom, co přirozená krása vlastně je a jak vypadá...

Skvělou kampaň na toto téma spustil tento týden Dove. Místo aby ale kritizovali retušéry a fotografy, šli tentokrát hlouběji do světa příčin a pokusili se odhalit, proč nejsou ženy spokojeny se svým zevnějškem a proč se snaží stylizovat do společností formované idei "krásy", která má tendenci se měnit, jak vítr zafouká.

Zpět ale k věci. Kreativní tým v čele s režisérem tohoto krátkého filmu jménem John X. Carey oslovil hrst žen z různých věkových skupin, které se nechali jednou na základě svého vlastního verbálního popisu a podruhé ústy jiného člověka s nímž se předtím potkali, zvěčnit rukou forenzního portrétisty na papír. Až do konce nevěděli, o co jde. Sám Gil Zamora je v průběhu tohoto procesu neviděl, pouze poslouchal popis jejich očí, nosu, úst, vrásek, pih apod. a kreslil. Nakonec byly dokončené obrazy položeny vedle sebe a jejich tvůrce se společně s každou ženou, často v slzách, na své výtvory podívali.

Tento krátký film stojí za pozornost sám o sobě, vybral jsem si jej však pro dnešní článek i z jiného důvodu. Osobně si myslím, že je pro každého fotografa spolupracujího s lidmi úžasnou školou a člověk si při bedlivém naslouchání mnohé uvědomí... Navíc nedávno jsem slyšel moudou větu, že člověk přijímá tolik lásky, kolik si myslí, že si zaslouží, která se k této tématice také náramně hodí.

Portrétní fotografové a fotografové obecně mají možnost, co John, Gil a jejich tým věnovali několika ženám, udělat pro své blízké i daleké okolí každý měsíc, víkend, den... Ukažme lidem, jak jsou krásní, využijme světla, talentu a naší i jejich duše pro vytvoření jejich skutečného obrazu. Ukažme lidem, že si i oni zaslouží mnohem více, než si sami myslí a že nepotřebujeme Photoshop k tomu, abychom byli krásní...