Arthur Meyerson - THE BEST FOTO "THING"

Také se tak těšíte, až každé úterý zazní otázka "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" a my se obratem dozvíme novou odpověď jednoho z nejlepších fotografů a fotografek současného světa? Minulý týden se s námi podělila o svoji radu výborná fotografka ANDREA FAZZARI a dnes tu máme dalšího skvělého fotografa jehož jméno je Arthur Meyerson:

ARTHUR MEYERSON je profesionální fotograf z města Houston v americkém státě Texas a jeden z nejlepších mistrů barevné fotografie s více než 35 lety praxe v oboru. Jeho fotografie jsou ódou pro světlo, atmosféru, gesto a samozřejmě barvu, a třebaže se A. Meyerson narozdíl od mnoha jiných fotografů nespecializuje na určitý žánr fotografování, jeho tvorba je ucelená jeho osobností, která září z každé jeho fotografie.

© Arthur Meyerson | Nike

© Arthur Meyerson | Nike

Již léta tvoří excelentní fotografie pro klienty jako je Coca-Cola, Disney, Nike, Apple, National Geographic, Epson, NFL, United Airlines Shell, Transamerica, Conde Nast, Texas Tourism, American Express, Nikon, Puma, Bank of America, Levis etc., dostává za svou tvorbu řadu ocenění, která je publikována v magazínech a vystavována v galeriích po celém světě. Minulý rok publikoval úžasnou knihu The Color of Light a v současnosti kromě tvorby skvělých fotografií a spolupráce s klienty a galeriemi Arthur Meyerson také vede Photo ToursWorkshopy and Mentoring programy.

A jeho odpověď na naši otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" zní:

Myslím, že jsem se v průběhu své kariéry naučil mnoho věcí, které zlepšily mé fotografování. Jednou konkrétní bylo naučení se vyhýbat předsudkům. Tak je totiž mnohem méně pravděpodobné, že budeš zklamán tím, co jsi nenašel a více otevřený tomu, co máš před sebou.

Pro více informací o dnešním skvělém fotografovi a pro více jeho povedených fotografií navštivte arthurmeyerson.com.


Are you as excited and looking forward to each Tuesday when the one and only photography question "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" going to be be asked and answered by one of the best photographers of today's world as much as I do? Last week a brilliant woman ANDREA FAZZARI shared her wonderful piece of advice and today I would like to introduce you to another great photographer, Arthur Meyerson:

ARTHUR MEYERSON is a Houston, Texas based professional photographer with more than 35 years of experience in the photo-industry and one of the finest masters of color. His photographs are truly an ode to excellence, light, gesture, atmosphere and of course color and even though Mr. Meyerson is not specializing in one particular genre of photography, like many photographers tend to do, his work is tied together with his amazing personality which shines through his photographs making the body of work feel unrestrictive and alive.

He's been delivering excellent photographs for clients such as Coca-Cola, Disney, Nike, Apple, National Geographic, Epson, NFL, United Airlines Shell, Transamerica, Conde Nast, Texas Tourism, American Express, Nikon, Puma, Bank of America, Levis etc., he received numerous awards and been featured and published in many magazines as well as exhibited his work all over the world.

Last year he published a wonderful book The Color of Light. Currently besides making photographs and working with clients and galleries Mr. Meyerson also leads Photo Tours, Workshops and Mentoring programs. And his answer to our question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

Throughout my career, there have been many things that I've learned that I think have made my photography better, but one in particular was learning to avoid preconceptions. That way you're less likely to be disappointed by what you don't find and more open to what's actually there.

For more information about today's wonderful photographer and his photographs please visit arthurmeyerson.com.