Jean-Paul Van Swae - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Doufám, že si užíváte krásný den a vítám vás u dalšího z našich pravidelných úterních článků o fotografování, v jejichž jádru spočívá otázka: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?". Jak víte tato otázka se za více než dva roky fungování tohoto projektu nezměníla, avšak každá odpověď, o níž se s námi jedni z nejlepších světových fotografů a fotografek podělili, je unikátní. Moc si toho vážím. Například minulý týden ELENA ZHUKOVA se s námi podělila o svou radu a dnes mám pro vás dalšího skvělého fotografa, jeho jméno je Jean-Paul Van Swae:

JEAN-PAUL VAN SWAEje profesionální fotograf z kalifornského města San Juan Capistrano, který se specializuje na fotografování akce, životního stylu, portrétu a sportu a který také pracuje jako asistent fotograf a foto-editor pro Action Sports Group.

Inspirován svým otcem, fotografem pro Surfer Magazine, se Jean-Paul rozhodl pro středoškolský kurz fotografování, který jej však neoslovil, a tak se s fotografováním rozloučil. Po několika letech však narazil na dobrého rodiného přítele, jednoho z nejlepších surf fotografů světa, jménem Art Brewer, díky němuž se Jean-Paul do fotografování zamiloval. Jakmile tedy přišla řeč na vysokou školu, Saddleback College, obor Art and Photography a práce studio manažera pro Art Brewer Photography byly jasnou volbou.

© Jean-Paul Van Swae

© Jean-Paul Van Swae

Surfování, pláž a oceán byly vždy v životě Jean-Paula přítomny. Na pláži vyrostl, jeho dědeček byl světem surfování proslulý Lorrin "Whitey" Harrison, a tudíž rozhodnutí pro tvorbu úžasných fotografií pro klienty spojené s tímto světem jako je Surfer Magazine, Nike, Red Bull, Vans Shoes, Quicksilver, ESPN, O'neill a mnohé další překvapilo jen málokoho. 

Nyní Jean-Paul tvoří fotografie, pracuje jako Grind Studio Photographer a Assistant Photo Editor v ASG a jeho odpověď na naši otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" zní:

Může se to zdát jako triviální odpověď, ale nenapadá mě nic, co by vyčnívalo více než: JDI FOTIT SÁM PRO SEBE, což je v zásadě důležité jak pro amatérské, tak profesionální fotografy.

Fotím portréty, lifestyle, akci a cokoliv na co si vzpomenu, jako třeba přátele a rodinu v jejich prostředí, lovce krevet, hasiče, surfaře, dokonce ani moje babička mi jako subjekt neunikla, třebaže z toho nebyla dvakrát nadšená.

Amatérským a hobby fotografům to díky přítomnému procesu pokusu a omylu pomůže zostřit jejich dovednosti.

Nejlepší cestou ale není pouze vykročit ze dveří s fotoaparátem v ruce a úvahou, že budete fotit cokoliv. Měli byste mít určitou představu, co chcete fotit a čeho byste rádi dosáhli, protože tak alespoň nebudete stát ztraceni a hledat nebo čekat, až se něco stane.

Jakmile se také rozhodnete fotografovat svůj subjekt nebo projekt, věci se v jejich průběhu změní. Někdy k lepšímu, jindy k horšímu. Děje se to každému a je to zásadní součástí vaší naučné stezky. 

Když to bude k horšímu, budete vědět, na co si dát příště pozor a jak předejít dané chybě a pokud se váhy posunou naopak k lepšímu, měli byste být vskutku pozorní všimnout si této šťastné náhody a poznamenat si ji - tedy pokud byste se někdy rádi stali profesionálními fotografy.

Když se setkáte s fotografií, z níž budete nadšení, třebaže nebudete mít ponětí, jak se vám povedla (a ta doba přijde), budete se o ni chtít s každým podělit a dříve nebo později někdo vám bude chtít zaplatit, abyste takový snímek vytvořili i pro ně a vy budete stát na místě a snažit se duplikovat něco, čemu nerozumíte.

Nečekejte tedy až se to stane a jděte zpětně prozkoumávat a tvořit to dokola krok za krokem, než to budete hravě ovládat. Pak se to stává součástí vašeho portfolia, které každému ukazuje "toto reprezentuje, kdo jsem a co jsem pro vás schopen vytvořit". Pro mě, jako profesionálního fotografa, je to o to více důležité, neboť je takové neporozumění je jak kdybych zapomněl, jak dýchat.

Dostáváš zaplaceno za tvorbu fotografií pro druhé, které tě vždy nemusí bavit, ale platí to účty. Ale jde ti to, a proto ti platí. Jeden z mých mentorů mi řekl, že to je jako přetváření slepičího hovna ve slepičí polévku, a pokud jsi schopen zvládnout takovou úroveň fotografování, máš nakročeno dál oproti tvé konkurenci.

Najdi tedy, co rád fotografuješ a fotografuj to a v rámci této oblasti experimentuj a postupuj do míst, kde nejsi vždy v klidu a jakmile objevíš něco skvělého, snaž se to vytvářet znovu a znovu, než budeš schopný takové fotografie dělat na požádání. Bez té triviální myšlenky udělat si plán a jít fotografovat sám pro sebe tento proces nemá začátku. Nečekej až někdo začne tvoji kariéru, jdi a začni ji po svém a definuj své vlastní fotografování.

Pro více informací o dnešním skvělém fotografovi a pro více jeho povedených fotografií navštivte jpvsphoto.com.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

I hope you're having a beautiful day. "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is the one and only photography question we ask some of the world's best photographers and their answers make this project. I am deeply grateful to every single one of them and I truly appreciate their kindness and wisdom they share with us on a weekly basis. For example last week a wonderful photographer ELENA ZHUKOVA shared her piece of advice with us and today I have the pleasure to introduce you to another great photographer, Jean-Paul Van Swae:

JEAN-PAUL VAN SWAE is a professional photographer based in San Juan Capistrano, California who specializes in action, lifestyle, portraiture and sport photography and also works as an assistant photo editor for the Action Sports Group.

Inspired by his father, who had shot for Surfer magazine, Jean-Paul decided to take a high-school class in photography, but ended up not liking it. 

A few years passed by and one day after running into a good family friend and master surf photographer Art Brewer Jean-Paul ended up loving photography and everything about it. So when the time for college came he decided to go to Saddleback College and study Art and Photography there and also to work as a studio manager at the Art Brewer Photography.

© Jean-Paul Van Swae

© Jean-Paul Van Swae

Surfing, the beach and the ocean have always been part of Jean-Paul's life, his grandfather was the famous Lorrin "Whitey" Harrison and the sea is in his blood so it's not a big surprise he decided to make beautiful photographs for clients such as Surfer Magazine, Nike, Red Bull, Vans Shoes, Quicksilver, ESPN, O'neill to name a few, to work at Surfer Magazine and nowadays as a Grind Studio Photographer and Assistant Photo Editor at ASG.

And his answer to our question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

This may seem like a simple answer, but not much else comes to mind that stands out more than. GO SHOOT FOR YOURSELF.

This is essentially important to both amateur and professionals.

I shot portraits lifestyle action and anything I could think of, of friends and family members in their own environment shrimp fishermen, firemen, shapers, surfers, even my grandmother was not able to escape me as a subject, as much as she detested the idea.

As an amateur or hobbyist photographer this will sharpen your skills through the learned process of failing and learning. The best way to do this is not just only walk out the door with your camera and take pictures of anything but to have some intent of what you want to shoot and make a small loose plan of what you want to achieve. That way your not lost standing around looking or waiting for something to happen.

As you set out to shoot your subject or project, things will inevitably change it happens to everyone sometimes for the worse and sometimes for the better. Both of these are essential learning strides.

For the worse you’ll know what to avoid next time and avoid the mistake. And on the other hand if it’s for the better other wise known as a “Happy Accident” you will really need to take notice if you ever want to become a professional photographer. When you come across an image you are completely excited about but have no idea how it happened (and you will at some point) your going to want to show it off to everyone.

Sooner or later someone will want to pay you to do the same for them, and you’ll be put on the spot trying to duplicate something you don’t understand. So don’t wait until then you’ll need to go reverse engineer and recreate it step by step over and over till you perfect it. Then it becomes part of your portfolio saying to everyone you show it to “this is who I am, and what I can produce for you”.

As a professional this is even more important, for me it’s the equivalent of forgetting how to breathe. You're now being paid to produce images for someone else, which you may not be interested in but it pays the bills. But your good at it and that’s why they pay you. I was told by a mentor of mine “that it’s the equivalent of turning chicken shit into chicken soup” if you can master that level of photography you have a leg up on your competition. So find what you love to shoot and shoot it, within that field strive to experiment and branch out of your comfort zone. Once you feel like you’ve found something great recreate it till you can produce it on demand.

But without the simple idea of making a plan and going out to shoot something for yourself this process never starts. Don’t wait for someone to start your career for you go start it on your own terms and define your own photography.

For more information about today's wonderful photographer and his photographs please visit jpvsphoto.com.