Jste spokojeni se svými fotografie, ale přitom vaše tvorba stagnuje?

Ocitli jste se ve fázi, kdy jste relativně spokojeni se svými fotografiemi, vaše okolí i klienti na ně více než méně pějí ódy, ale vy někde v hlouby duše máte pocit, že vaše tvorba stagnuje? Taková situace není neobvyklá a mnohdy pramení z naší lenosti a pohodlnosti.

Pamatujete na doby, kdy jsme se učili fotografovat, nemohli jsme se dočkat, až naše fotografie budou alespoň trochu vypadat jako tvorba fotografických mistrů, a tak jsme zkoušeli, co se dalo, snažili se přijít na nové techniky, dělali jsme chyby a hledali naše fotografické já? Dovolil bych si tvrdit, že právě díky experimentování, s naší vizí i různými fotoaparáty, jsme se mnohdy zlepšovali ne díky našim "úspěchům", ale právě pomocí našim chybám, s jejichž pomocí jsme objevili něco skutečně nového.

Připadá vám, že zaměňuji chybu a úspěch? Máte pravdu, částečně ano, neboť naučit se fotografovat resp. tvořit stejné fotografie jako například Henri Cartier-Bresson a v podstatě jej kopírovat není zas takový úspěch. A proto v období hledání našeho uměleckého já nemusí být úspěch úspěchem a chyba chybou. Záleží tedy na nás a čistotě našich hodnot a ideálů, jestli naše činy označíme za chyby či za úspěchy. A tento proces ovlivňuje celou naši kariéru.

Také jste se těšili, až najdete vlastní styl, oblíbený fotoaparát, sadu objektivů a světel, které vám vyhovují a... usadíte se? 

Najít vlastní pohled na svět a neustále na něm pracovat a vylepšovat jej vídím jako velké plus, avšak proč bychom se měli usadit a upnout se k určitému a neměnnému fotografickému nebo myšlenkovému setu? Ten přece náš styl netvoří, třebaže laická veřejnost si tak myslí. A ani neustále stejné uvažování nás neposouvá kupředu. Místo hledání ideálního setu, podivme se raději hluboko do našich duší, připomeňme si dobu, kdy jsme začínali a zkoušeli neustále něco nového, ale místo pozorování ostatních fotografů a neustálých nákupů nového vybavení se pokusme odstranit skutečné překážky bránící našemu čistému sebevyjádření. A nezapomeňme, že skutečně dobré morální hodnoty, pokora, pravda, rozum, láska, ... mezi překážky nepatří, protože právě díky nim jsme schopni rozeznat, kdy se jedná o úspěch a kdy o chybu.