INTERVIEW: fotograf Azli Jamil - v podstatě fotím “krásu v jednoduchosti”

azli-jamil-fotografie-rozhovor-odcloneno-01.jpg

Byli jste o víkendu pouštět draka? Sice byla vcelku zima, ale foukalo krásně. :) Přeji vám hezký den a vítám vás u dalšího z pondělních rozhovorů s talentovaným fotografem. Dnešní fotograf se rozhodl opustit své stabilní zaměstnání v multi-národní společnosti a vydat se na cestu za svým snem - profesionálním fotografováním...

azli-jamil-fotograf-odcloneno-interview.jpg

AZLI JAMIL se jednoho dne roku 2008 rozhodl opustit své zaměstnání v nadnárodní společnosti v Malajsii, opustit pozici středního managementu a vydat se za svým snem profesionálního fotografování. Od té doby publikoval knihu Photography Philosophy a neustále tvoří úžasné fotografie, které mi připomínají tvrobu fotografů z National Geographic...

Vítám tě na odcloněno a již se nemohu dočkat, až dozvím více o tvém přístupu k fotografování, co tě inspirovalo k tomu, abys začal fotografovat?

Bylo mi dvanáct a mým prvním fotoaparátem byl Kodak Instamatic. O rok později jsem si koupil další, hrozný, foťák, s nímž jsem nějakou dobu fotil. A pak jsem si po nějaké době roce šetření pořídil svou první SLR, když mi bylo asi 16 let. Jednalo se o fotoaparát značku Yashica.

azli-jamil-fotografie-rozhovor-odcloneno-02.jpg

Fotíš tedy od dětství a neustále?

Focení pro mě bylo spíše občasnou záležitostí. Jednou uplynulo pět let aniž bych vůbec vlastnil nějaký foťák a než jsem si koupil první digitální zrcadlovku, žil jsem dva roky ve fotografickém celibátu.

Dva roky jsou dlouhé, natož pět let... Proč jsi se k fotografování pokaždé vrátil?

Již dávno jsem si uvědomil, že fotografování je o zachycení vzpomínek, jejich sdílení a podněcování úsměvu v lidských tvařích.

azli-jamil-fotografie-rozhovor-odcloneno-03.jpg

To zní úžasně. Co bys řekl, že tě jako fotografa inspiruje?

Nejvíce mě inspiruje touha po ovlinění života druhých k lepšímu, i kdyby se mi to podařilo jenom jednou a jedním životem. To mě celou dobu pohání a od té doby, co jsem si v druhé polovině roku 2005 koupil digitální zrcadlovku, jsem objevil, že jsem se tomuto cíli významně přiblížil.

Musím říct, že se mi takový přístup k fotografování práci s lidmi moc líbí. Podle čeho si vybíráš své subjekty?

Na to bych ti rád odpověděl citací části sedmé kapitoly mé knihy: Správný pohled = správný snímek. Pokus se být co nejvíce v pozoru a vyhledávat fotografie maximalizující svůj účinek. Pokud fotografuješ obličej, všímej si neobyčejných a nezapomenutelných obličejů, které jsou plné charakteru. Fotografuj obličeje, které by tě pozastavily a přiměly na sebe hledět, ať už protože jsou naprosto krásné či zvrásnělé ošklivostí. Přiměj lidi k jejich vlastnímu pozastavení se.

azli-jamil-fotografie-rozhovor-odcloneno-04.jpg

Jak jsi řešil ostych z fotografování druhých resp. co radíš druhým fotografům, aby tuto častou překážku překonali?

Když se někdo cítí nepohodlně při focení lidí, říkám jim, aby si uvědomili, že když si fotograf vybere někoho k fotografování, tak mu/jí určitým způsobem vyjadřuje poctu a dává mu/jí najevo, že ze všech obličejů, které vidí, je právě ten jeho/její natolik speciální, že jej chce fotografovat. Foťte lidi tak, aby se cítili mimořádní.

Koukám, že v sobě máš výběr lidí i samotný akt focení velmi dobře srovnaný. Snažíš se zachytit určité téma resp. snažíš se svými fotografiemi zachytit něco konkrétního?

V podstatě fotím “krásu v jednoduchosti”.

Prozraď mi více z tvé filozofie...

Mé fotografie reprezentují to, co jsem viděl. Každý by mohl vytvořit takové snímky také, stačí pouze otevřít oči, protože když člověk otevře své oči, všímá si více svého okolí. Pak si uvědomí, že je třeba mít i uši nastraženy do všech směrů, neboť svět a život se neodvíjí pouze vpředu, ale také vpravo a vlevo. A jakmile budeš mít své oči i uši otevřeny, pomalu si začneš uvědomovat, že se ti otevírá i mysl a všechny tyto podněty začnou vznášet otázky...

azli-jamil-fotografie-rozhovor-odcloneno-05.jpg

A co načasování snímku?

Ano, to je také vcelku důležité. :)

Cítíš se více jako fotograf, co tvoří svou scénu, nebo jako pozorovatel fotografující své okolí?

Obojí. Neboť někdy mi okolí nabízí více možností. Vše, co potřebuji, je rámeček a čas. Své fotografie tvořím podle následujícího vzorce: jeden subjekt, nerušivé pozadí, barva a kontrast, většinou se rovná dobrému snímku.

azli-jamil-fotografie-rozhovor-odcloneno-06.jpg

Z tvých fotografií je patrno, že jsi procestoval kus světa. Co nejlepšího a co nejhoršího tě na tvých cestách potkalo?

Nejlepší věc: zamiloval jsem se.

Nejhorší věc: ukradli mi MacBook Pro, který jsem měl pod postelí.

Když říkáš zamiloval jsem se, máš na mysli zemi, člověka nebo třeba nějaký konkrétní moment?

Člověka. Místa, chvíle a lidi obecně mám spojeny s jinou láskou, navíc pokud se jedná o místa, s těmi mám vztahy na pomezí lásky a nevraživosti.

azli-jamil-fotografie-rozhovor-odcloneno-07.jpg

Navazuješ při focení bližší kontakt se svými subjekty?

Musím být od svých subjektů izolovaný. Většinou fotím lidi, které neznám a mnohdy se s nimi ani nezastavím. Někdy se mi však poštěstí dobrá konverzace, nerad se ale bavím pouze o počasí, musí to být kvalitní rozhovor.

Řekl bys, že se snažíš spíše splynout s davem a být pro své subjekty neviditelný?

Splynout s davem je něco, o co se skutečně nesnažím. Nefotím v černém a většinou mám na sobě něco barevného, což mi pomáhá získat oční kontakt s mými subjekty.

azli-jamil-fotografie-rozhovor-odcloneno-08.jpg

Fotíš sám a nebo preferuješ tvorbu ve skupině?

Pokud chci jít opravdu fotografovat, jdu sám, neboť se potřebuji soustředit a nedělat si starosti o druhé. Když jsem však někdy s ostatními fotografy, dávám jim možnost první fotky, neboť člověk nemůže získat první kontakt se svým subjektem dvakrát.

azli-jamil-fotografie-rozhovor-odcloneno-09.jpg

Moc ti děkuji za skvělý rozhovor a mnohé rady, o něž jsi se s námi podělil. Nerad bych tě však zdržoval, a tak bych se rád zeptal na poslední otázku: Cestuješ po světě sám, nebo ve skupině?

Cestování se mnou by se dalo popsat jedním slovem - “horlivé”. Jsem rád obklopen lidmi, ale necestoval bych s každým, jenom abych ušetřil, je to pro mě otázka sdílení životů.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního fotografa? Více najdete na:flickr.com/photos/azlijamil01

© Copyright Azli Jamil 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.