Melanie Dunea - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Doufám, že si užíváte krásného dne. Utekl vám minulý týden ZACK SECKLER? Neváhejte navštívit jeho stránku THE BEST FOTO "THING" projektu s fotografiemi a krátkou, nicméně výstižnou, odpovědí. Pokud jste však jeho příspěvek již viděli, dovolte mi, abych vás přivítal u nového článku s odpovědí další skvělé fotografky z NYC. Její jméno je Melanie Dunea:

MELANIE DUNEA je americká profesionální fotografka z New York City s více než dvacetiletou praxí v oboru, jejíž specializací jsou fotografie lidí, které vás chytnou za srdce.

Nehledě na to, jestli před ní stojí lidé jako Javier Bardem, Jonathan Waxman, Steve Martin, Mary-Louise Parker, Morgan Freeman, Stanley Tucci, Anthony Bourdain, nebo newyorkští lidé bez domova, kterým pomáhá pod záštitou Food Bank for New York City a nebo díky Operation Smile znovu smějící se děti v Africe, její tvorba bere dech...

© Melanie Dunea

© Melanie Dunea

Vzdělání získala na Boston University (Bachelor of Science a Bachelor of Arts) se specializací na francouzský jazyk a fotožurnalistiku, v rámci studia rok pracovala pro L'Agence Gamma Liason v Paříži a od roku 1993 se postavila na vlastní nohy jako profesionální fotografka. Od té doby nepřestala fotografovat. Za pozornost stojí nejen projekty jako Food Bank for NYC a You Are What You Read, ale také její knihy Precious, My Country, Operation Smile a v neposlední řadě i My Last Supper 1&2 - soubor fotografií a rozhovorů s šéfkuchaři, celebritami a gurmány na téma Co byste si zvolili jako poslední večeři na Zemi?

© Melanie Dunea

© Melanie Dunea

Její tvorba se objevuje v publikacích jako Vanity Fair, Ladies Home Journal, Newsweek, Time, Esquire, Elle, Good Housekeeping, Rachael Ray Magazine, Wine Spectator, etc. a její odpověď na naši otázku: "Co je ta nejlepší věc, kterou jste kdy udělala a která z vás udělala lepší fotografku?" zní:

Fotografovaní by mělo být o zprostředkovávání informací o člověku, místě nebo chvíli. Nejlepší věc, kterou můžeš udělat, je zajištění, aby tvůj subjekt neztratil svou důstojnost a také neopomenutí faktu, že daná fotografie není o tobě, ale o tvém subjektu.

Pro více informací o dnešní fotografce a více jejích fotografií navštivte: melaniedunea.com a mylastsupper.com.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

I hope you're having a lovely day and would like to make it even better by bringing you a answer one of the best photographers in today's world shared with me when I asked her: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" Her answer is not to be missed, however before we get to it let me remind you of the one another great photographer ZACK SECKLER gave us last week. And now let me please introduceto you, Melanie Dunea:

MELANIE DUNEA is professional New York City based photographer with over 20 years of experience in the industry specializing in making photographs which will take you by the heart.

No matter who is stading in front of her, be it famous people like Javier Bardem, Jonathan Waxman, Steve Martin, Mary-Louise Parker, Morgan Freeman, Stanley Tucci, Anthony Bourdain, or the homeless eating at the Food Bank for New York City or thanks to Operation Smile once again smiling kids in Africa, her work takes the breath away...

© Melanie Dunea

© Melanie Dunea

Boston University educated Bachelor of Science and Bachelor of Arts (French and Photojournalism), Melanie Dunea worked at the L'Agence Gamma Liason her senior year and since 1993 she's been standing on her own feet making a living as a professional photographer and has not stopped since. Her Food Bank for New York City and You Are What You Read as well as books like Precious, My Country, Operation Smile and last but not least My Last Supper 1&2 - a collection of photographs, interviews, videos, ... featuring Chefs, Celebrities, Foodies, ... sharing their thoughts regarding their Last Supper on Earth - are all well worth your attention.

© Melanie Dunea

© Melanie Dunea

Her work is being published in periodicals such as Vanity Fair, Ladies Home Journal, Newsweek, Time, Esquire, Elle, Good Housekeeping, Rachael Ray Magazine, Wine Spectator, etc. and her answer to our one question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

Taking pictures should be about conveying information about a person, a place or a moment. The best thing you can do it make sure that your subject does not lose their dignity and the remembering that the photo is not about you but about your subject.

For more information about today's wonderful photographer and to see more of her photographs please visit melaniedunea.com and mylastsupper.com.