INTERVIEW: fotograf Mark Jaworski - "Značná část mé tvorby se ještě nikde veřejně neobjevila..."

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-01.jpg

Kdy přijde sníh? Už u vás sněží? Osobně se tento rok nemůžu dočkat. Dokonce jsem k mému překvapení ochoten několikrát denně odhazovat sníh z auta či chodníku. Předpokládám však, že mě to po několika týdnech přejde... sdílení rozhovorů s úžasnými fotografy a fotografkami pod 27 ale jen tak opouštět nehodlám. Například dnes mám pro vás, díky odpovědím talentovaného amerického fotografa, výtečný rozhovor nejen o fotografování lidí...

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-p.jpg

MARK JAWORSKI je mladý profesionální fotograf z Monclair v New Jersey s vášní pro kreativní portréty, hudební fotografie, eventy i komerční fotografování. Jeho fotografie se již objevily v Rolling Stone, Forbes, Yahoo! News a Billboard magazínu, Mark spolupracoval s významnými klienty jako Twentieth Century Fox, CBS, Little Kids Rock, Eyeball Records, New Jersey Media Group, Fender Bender Magazine etc. a lidé jako Bruce Springsteen, Lady Gaga, Red Hot Chili Peppers, Elvis Costello, Hall & Oates, Tom Morello již strávili více než několik vteřin před jeho fotoaparátem.

Markova tvorba je jednoduchá a přitom duchaplná a oslovující. Význam lidkého gesta a jeho zachycení na fotografii mu ani v jednom případě neunikl, a třebaže jak Mark říká, většina jeho nápadů končí ve věčných lovištích, jeho fotografie nápaditostí nestrádají.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Zrovna jsem tehdy dostal řidičský průkaz a jezdil kolem New Jersey, hledaje garážové výprodeje, když jsem najednou v periferii uviděl něco nezapomenutelného. Byl to bílý dům s červenými okenicemi, obehnán bílým plaňkovým plotem, kde muž v červených kalhotách a bílé košili sekal trávu s malou červenou sekačkou. Bylo to krásně jednoduché a přitom plné života. Jakmile jsem přijel domů, koupil jsem si levný kompaktní fotoaparát a dodnes doufám, že jednou se mi podaří tuto scénu opět zažít.

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-04.jpg

Proč fotografuješ nyní?

Z hlediska mé tvorby na zakázku je má odpověď jednoduchá: tvořím, protože mi klienti platí, abych tvořil. Když ale fotografuji pro sebe, je těžké přesně vyjádřit proč. Myslím, že se tím v zásadě dostávám zpět k mé osobnosti sběratele. Už od malička neustále něco sbírám. Chvíli jsem dokonce byl tím neobvyklým malým dítětem, které sbíralo venku nalezená peříčka ptáků. Ve třinácti jsem ale začal sbírat pamětihodnosti z Druhé války, což mi vydrželo až dodnes. A zachycení něčeho nebo někoho na fotografii je pro mě jako sbírání daného subjektu. Když minulý rok hurikán Sandy udeřil na New Jersey, všechno, co jsem chtěl, byla úžasná fotografie naší horské dráhy zalité oceánem. Pořízením tohoto snímku jsem si to jaksi přivlastnil, resp. se z stalo toho něco, co jsem si mohl přidat do své sbírky. Možná ti to přijde zvláštní, ale stejné pocity zažívám i u svých lidských subjektů. Jakmile jsem při tvorbě portrétu Bruce Springsteena klikl závěrkou mého fotoaparátu, chtěl jsem zakřičet: "Nyní jsi můj!" a své zvolání samozřejmě následovat maniakálním smíchem.

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-02.jpg

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Ne, nemyslím, že bych mohl vydržet jen s focením. Kromě fotografování také kreslím (i když už ne tolik jako dřív), maluji, sochám a v poslední době hodně hraji na kytaru a píšu písničky. Hudba je teď jedním z mých hlavních cílů. Kromě toho všeho moc rád něco tvořím, ať už se jedná o cokoliv. Zcela si například užívám i nakupování starého nábytku, který pak upravuji, čímž nakonec vzniká něco mého. Nedávno jsem vyměňoval struny na mé kytaře a příležitostně i vytvořil několik náramků pro mou přítelkyni. Dokud něco vyrábím, většinou a do určité míry, jsem šťastný. Když jsem byl v Irsku, záviděl jsem chlapům, co celý den staví kamenné zdi. Odhlédnout se za svým dnem a vidět tak hmatatelný důkaz své práce musí být příjemné, pomyslel jsem si.

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-09.jpg

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Nijak zvláštně. Když fotím pro klienty, rád svou tvorbu obměňuji. Odjakživa jsem byl typem člověka, kterého snadno něco omrzí, a tak jsem si nemohl představit tvorbu toho samého den co den. S mou osobní tvorbou to mám podobně. Někdy se mi chce jít ven, potkat lidi na ulici a udělat jim portrét. Jindy se mi s lidmi pracovat vůbec nechce. Fotografování na zakázku mě přinucuje tvořit velmi flexibilně a v rámci různých stylů, což si myslím, že se zásadně přeneslo i do mého osobního focení.

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-03.jpg

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

Většinou ji nesdílím. Značná část mé tvorby se ještě nikde veřejně neobjevila, což zahrnuje i nemalý počet mých oblíbených fotografií. Z jejího sdílení jsem nervózní. Zdá se to být moc konečné a navozuje mi to pocit, že už s tím pak nedá nic dělat. Někdy čekám měsíce i roky, než s určitou fotografií něco udělám. Často také na své mnohé fotografie zapomínám, a tak čas od času se vydávám na dobrodružství napříč svým hard diskem a nacházím fotografie, na které jsem kompletně zapomněl, třebaže jsem je vytvořil jen před několika měsíci. Když své fotografie ale sdílím, většinou to je prostřednictvím mé webové, nebo na mé osobní facebook stránky.

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-08.jpg

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musel překonat, nebo stále překonáváš?

Pravděpodobně to byla již zmíněná fotografie horské dráhy v oceánu po hurikánu Sandy. Hlavně kvůli drancování ozbrojená stráž bránila lidem ve vstupu na ostrov. Musel jsem tedy požádat kamaráda o laskavost, abych se tam vůbec dostal a jakmile jsem tam byl, sbor policistů nedaleko promenády mě jaksi vedl k nutné nenápadnosti. Nakonec to vše dobře dopadlo.

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Vydělávám, třebaže mi vždy neplatí za tvorbu "umění". Portréty a fotky, co dělám s muzikanty jistě za umění považuji, avšak má komerční tvorba se za něj vždy považovat nedá. Dělám to však s láskou tak či onak. A aby mi to vydrželo se snažím být všestranný a vybudovat si solidní portfolio klientů v různých odvětvích. Když jeden měsíc není zájem o portéty, můžu fotit něco jiného.

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-05.jpg

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažil jsi někdy tento pocit?

Zřídka. Má první zrcadlovka byl Canon 350D (Rebel XT). Tehdy jsem téměř výhradně používal 20mm objektiv. Úplně jsem nerozumněl fokální vzdálenosti a neměl ponětí o dostupných možnostech - 20mm bylo vše, co jsem si myslel, že potřebuji. Když bylo něco technicky náročné, tak protože jsem si nebyl vědom alternativních aparátů, ani mě nenapadlo, že by mé vybavení nebylo dostatečné. Čím více jsem ale fotil, tím více jsem si samozřejmě začal uvědomovat, že lepší vybavení by mi jednak ulehčilo život a druhak mi umožnilo dělat fotky, na které jsem předtím nedosáhl. S mým prvním kitem jsem však vytvořil velmi pěkné fotografie, které i v současnosti vyčnívají a dodnes se řadí mezi mé oblíbené.

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-06.jpg

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Bohužel velká většina z nich se mi vytratí. Každou noc mé napadají skvělé fotografie, jsem z nich nadšený a pak se probudím a jsou pryč. Někdy si nápad poznamenám a načrtnu malý obrázek, abych si jej pamatoval, ale z velké části své poznámky nechávám zapadnout. Je to politováníhodné, to si uvědomuji.

mark-jaworski-fotograf-interview-rozhovor-odcloneno-foto-07.jpg

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Abych, až tu jednou nebudu, po sobě něco zanechal. Přátelím se s rodinou jednoho z vlivných a nejdéle tvořících fotožurnalistů v naší historii. Bohužel zemřel, než jsem jej měl šanci potkat, ale jeho rodina mi ukázala jeho životní tvorbu. Něco je na pohledu na fotografovo životní dílo poté, co už mezi námi není. Myslím, že se tím vracím k mé mentalitě sběratele. Tento fotograf měl snímky Winstona Churchilla, Fidela Castra, papeže Jana Pavla II., Chruščova, The Beatles, Matky Terezy, invaze do Normandie, etc. Dívám se na jeho dílo a říkám si: "Jaká sbírka!" I přesto že se neobjevil na žádné z jeho fotografií, sloužily mu jako vzpomínka na to, že ve všech těchto místech byl a díval se svým subjektům do očí. Byl na pláži v Normandii, v místnosti s Churchillem... a něco takového ve mě skutečně vzbuzuje nadšení.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního fotografa? Více najdete na: markjaworskistudios.com

© Copyright Mark Jaworski 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

MARK JAWORSKI is a young award-winning professional photographer based in Montclair, New Jersey who specializes in creative portraiture, music photography, events, and commercial work. His photographs have been featured in Rolling Stone, Forbes, Yahoo! News and Billboard, Mark has already worked with notable clients such as Twentieth Century Fox, CBS, Little Kids Rock, Eyeball Records, New Jersey Media Group, Fender Bender Magazine etc. and people such as Bruce Springsteen, Lady Gaga, Red Hot Chili Peppers, Elvis Costello, Hall & Oates, Tom Morello and many more have spent time in front of his camera.

His photographs are simple yet brilliant. The importance of gesture hasn't skipped Mark's mind and even though most of his ideas are, as he says, turned to dust, he still has a plenty more to make amazing photographs with.

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

I had just got my driver's license and was driving around New Jersey looking for garage sales. Out of the corner of my eye I saw an unforgettable scene. It was a white house with red shutters. The property was enclosed by a white picket fence. A man in red pants and a white shirt pushed a small red lawn mower across the grass. It was a beautifully simple, yet lively scene - something I hope to one day recreate. As soon as I got home, I bought myself an inexpensive point and shoot camera.

Why do you make photographs now?

The answer is very easy for my client work - I make photographs because clients pay me to make photographs. When I make them for myself, it's hard to say exactly why I do it. I think it ultimately comes back to my collector's personality. I have always collected things since I was a kid. For a while, I was an unusual little kid who used to collect bird feathers I found outside. When I was around 13 years old I started collecting memorabilia from WWII, which I still do to this day. There's something about capturing an image that is like collecting that subject. When Hurricane Sandy hit New Jersey last year, all I wanted was an amazing photograph of the roller coaster in the ocean. Somehow, taking that image made it mine. It was now something I could add to my collection. Strangely, I feel the same way about working with human subjects. When I clicked the shutter on my portrait of Bruce Springsteen, a part of me wanted to shout "You're mine now!" followed by an maniacal laugh, of course.

Is photography your sole creative outlet?

No, I don't think I could stand having only one creative outlet. Aside from photography, I draw (although not nearly as much as I used to), paint, sculpt, and most recently have been playing a lot of guitar and writing songs. Music is actually one of my primary goals right now. Aside from those things, I also just love making things, whatever it might be. I thoroughly enjoy buying an old piece of furniture and altering it to make it my own. I was restringing my guitar the other day and made my girlfriend a few bracelets from the old strings. As long as I'm creating something, I'm typically happy, to some degree. When I was in Ireland, I envied the men who made stone walls all day. I thought "It must be nice to finish the day and have such palpable evidence of your work".

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

Not particularly. With my client work, I like to keep a variety. I have always been the type of person to get very easily bored, so I couldn't imagine shooting the same thing day after day. With my personal work, I have similar feelings. Some days I just want to go out, meet people on the street and take their portrait. Other days I don't want to photograph people at all. My client work forces me to work in all different styles and I feel that flexibility has carried over to my personal work quite strongly.

How and where do you share your photographs with the world?

For the most part, I don't. The vast majority of my work has yet to be published anywhere. This includes quite a lot of my favorite work. I get anxious about sharing it. It makes it all seem final, as if the image is done. Sometimes I'll wait on a photograph for months or even years before doing anything with it. I also forget about a ton of the work I do. Sometimes I'll go on an adventure through my hard drive, finding work that I had completely forgotten about, even though I did it only a few months prior. When I do share my work, it's generally on my website, www.MarkJStudios.com or on my personal Facebook page.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

Probably the shot I got of the roller coaster in the ocean after Hurricane Sandy. At that time, there were armed guards preventing people from going onto the island, primarily due to looters and such. I had to ask a favor of a friend in order to get onto the island and once I got there, I saw police crowded near the boardwalk. I had to be a bit stealthy, but in the end it all worked out.

Are you making any money through your art? If so, What do you do to make it last and not to be it just a one time thing?

Yes, I am, although it's not exactly always "art" I'm making money on. My portraiture, primarily the work I do with musicians, is most certainly art in my eyes. Some of the commercial work I do I'm not sure I would consider art, but I love doing it nonetheless. What do I do to make it last? I try to be versatile and build up a solid client base in several areas. If portraits are slow one month, I can always do something else.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

Not often. My first SLR was a Canon Rebel XT. At that time I was almost solely using a 20mm lens. I didn't quite understand focal length and didn't know about all the options out there, so the 20mm was the only lens I felt I needed. When something was difficult to accomplish technically, I didn't really know anything about other cameras out there, so I didn't quite realize that my equipment wasn't good enough. As I shot more, I obviously began to realize that better gear could make my life easier as well as allow me to get shots where I previously could not. I produced some very nice work with that kit and some work that still stands out among my favorites today.

What do you do to make your ideas into photographs and not just have them to fade away?

Unfortunately, the vast majority of them do fade away. I come up with great ideas every night. I get very excited about them, and then I wake up and they are gone. Sometimes I'll write an idea down or scribble a picture of it so I'll remember, but for the most part I let them turn to dust. It's unfortunate, I know.

What are your long term goals regarding photography?

To have something to show for my life when all is said and done. I am friends with the family of one of the longest-serving and influential photojournalists in history. Unfortunately, he passed away before I got a chance to meet him, but his family showed me his life's work. There is something to be said about looking at a photographer's life work after they've gone. I think it goes back to the collector's mentality. This photographer had shots of Winston Churchill, Fidel Castro, Pope John Paul II, Khrushchev, The Beatles, Mother Teresa, the invasion of Normandy, etc. The list really just keeps on going. I look at that and think "What a collection!" Despite the fact that he wasn't in any of the photographs he took, they served a reminder that he was actually at all these places, looking his subjects in the eyes. He was on the beach in Normandy, he was in a room with Churchill, and so forth. That sort of thing really excites me.

 

For more information about Mark and his amazing photographs please visit: markjaworskistudios.com

© Copyright Mark Jaworski 2013 All Rights Reserved for all photographs featured in this post.