INTERVIEW: fotograf Bryan M. Ferguson - "fotografování je hobby, které se mi vymklo z rukou"

bryan-m-ferguson-film-fotograf-rozhovor-fotografovani-foto-odcloneno-01.jpg

Měli jste někdy nepřekonatelné nutkání tvořit a nebyli schopni zamhouřit oko, dokud vaše představa nebyla přetvořena ve fotografii? Právě v takové situaci se ocitá dnešní talentovaný filmař a fotograf. Dříve bouchal hlavou do zdi, dnes fotografuje...

bryan-m-ferguson-film-fotograf-rozhovor-fotografovani-foto-odcloneno-p.png

BRYAN M. FERGUSON je 26letý skotský filmař a fotograf, který se narodil v Glasgow a jehož touhou je neustálá tvorba. Tvorba filmů může být procesem nesnadným a někdy zdlouhavým, fotografování je hned, a právě proto fotografuje.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Fotografovat jsem začal krátce poté, co mi bylo dvacet let, neboť nespočet mých filmových projektů se buď nepodařilo, nebo stagnovalo. Bouchal jsem tedy hlavou do zdi a potřeboval nějaký ventil, který by mi umožnil, i třeba nehybně, vizuálně tvořit. Nakonec zaměření se na jeden snímek místo dvaceti čtyř bylo lepší, než pomlácená hlava.

bryan-m-ferguson-film-fotograf-rozhovor-fotografovani-foto-odcloneno-02.jpg

Proč fotografuješ nyní?

Je to potřeba. Rychlá a nezbytná potřeba, která, cítím, že je nutná, když nejsem schopen pracovat na jednom z mých filmových projektů, nebo když jeden z nich začínám. V těch situacích Cítím toto nutkání, potřebu a touhu tvořit a volím právě fotografii pro její naplnění. Fotografování je pro mě spíše hobby než kariéra, ale myslím, že fotografuji, abych si udržel duševní zdraví. To, že mé fotografie u lidí budí odezvu, je jen výhoda.

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Ne, převážně jsem filmařem, s čímž se pojí psaní, režie, kamera, střih a zvuk a do každého z těchto aspektů se rád zapojuji.

bryan-m-ferguson-film-fotograf-rozhovor-fotografovani-foto-odcloneno-03.jpg

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

_Nejsem si jist, jestli má tvorba spadá do určitého fotografického žánru. Pokud ano, nejedná se o vědomé rozhodnutí. Myslím tedy, že takovou potřebu necítím. Rád bych však dodal, že produkci fotografií lidí na sluncem prozářené louce foukajících do odkvetlých pampelišek nevidím ve své budoucnosti.

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

On mém webu/blogu a na Flickru.

bryan-m-ferguson-film-fotograf-rozhovor-fotografovani-foto-odcloneno-04.jpg

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musel překonat, nebo stále překonáváš?

Věřím, že jsem se nikdy neocitl v situaci, kdy bych musel překonávat nějakou překážku. Překážky a omezení mohou někdy zapříčinit vznik něčeho úplně jiného, než co jsi měl původně na mysli; a právě to je často skvělé a vítané.

bryan-m-ferguson-film-fotograf-rozhovor-fotografovani-foto-odcloneno-05.jpg

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Stále musím řešit peníze. Fotografování mi ještě žádné nepřineslo. Je to pouze hobby, které se mi jaksi vymklo z rukou.

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažil jsi někdy tento pocit?

Něco takového jsem nikdy nepocítil. Nemám nijak velkou škálu vybavení, ale to, co mám, se snažím maximálně využít. Pokud máš oko a nápad, myslím, že jsi schopen dosáhnout téměř čehokoliv. Sám nalézám více kreativity a radosti z tvorby v řešení problémů stojících v cestě mým fotografiím. A třebaže to zní skvěle, pravděpodobně by pro mě fotografování ztratilo kouzlo, kdyby mi, cokoliv, co potřebuji, bylo jen tak vloženo do rukou.

bryan-m-ferguson-film-fotograf-rozhovor-fotografovani-foto-odcloneno-06.jpg

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Schopnost sám sebe motivovat mi jaksi nebyla dána. Mám sklony k ocitání se v prázdnotě nedokončených projektů a pomalu zanikajících nápadů. Obecně a hlavně díky mé přelétavosti z nápadu na nápad, rychle ztrácím zájem. Obvykle je třeba tak pěti napůl nedokončených nápadů, než se zaměřím na něco, co mě skutečně chytne. Nicméně musím dodat, že čím jsem starší, tím více shromažďuji své nápady a dávám jim prostor růst a vyvíjet se v mé hlavě, než abych je svým přehnaným nadčením uchvátal.

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Dlouhodobé plány? Abych byl upřímný, žádné nemám. Hlavním předmětem mého zájmu je filmařina a mým cílem je práce v tomto oboru. Fotografování pro mě bude jako drogová závislost pro feťáka. Fotografování mi pomáhá v době, kdy se nápady nedaří. Jeden snímek je rychlou dávkou, která mi pomáhá překonávat nutnost tvořit.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního filmaře a fotografa? Více najdete na:bryanmferguson.com

© Copyright Bryan M. Ferguson 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

BRYAN M. FERGUSON is a Glasgow born 26-year-old Scottish filmmaker and photographer with passion for constant creating. Filmmaking can be difficult and lengthy process from time to time, photography is immediate, and that's why Bryan makes photographs.

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

I started to take photographs due to frustration on countless film projects falling through or sitting dead in my early 20s. I was beating my head into a wall and needed an outlet that allowed me to create visuals even if they weren’t moving, so I found focusing on one frame over 24 per second was better than a head injury.

Why do you make photographs now?

It’s a fix. A quick fix that I feel is a necessity when I’m unable to be working on one of my film projects or if I’m in the early stages of a project. I feel this compulsion, this need, this craving to create and I use photography to fill that void. My photography is more of a hobby or pastime than it is a career. But I guess I take photographs to keep me sane. It’s just an advantage that people seem to respond to the images.

Is photography your sole creative outlet?

No, I’m predominantly a filmmaker. And with that comes, writing, directing, cinematography, editing, sound design. I like to be involved in every aspect.

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

I’m not sure I work within a genre of photography, or if I do it’s not a conscious thing. So I guess I don’t feel I have to specialize in any specific genre. That being said, I can’t see myself ever producing a photograph of people blowing dandelions in sun kissed fields.

How and where do you share your photographs with the world?

On my website/blog and on Flickr.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

I believe I have never found myself having to overcome a difficult obstacle. Obstacles and constraints can sometimes create something entirely different to what you had in mind originally, and that can be a often be a great thing.

Are you making any money through your art? If so, what do you do to make it last and not to be it just a one time thing?

I'm still struggling. I’ve yet to make any money on photography. It’s just a hobby that seems to have spiraled out of control.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

I’ve never felt that way. I don’t really have a wide range of equipment but I make the most of what I have. If you have an eye and an idea I think you can be capable of achieving most things. I find more creativity and enjoyment in the problem solving of creating an image. Though it would be great, I believe it would lose it’s edge if everything I needed was handed to me to create an image.

What do you do to make your ideas into photographs and not just let them fade away?

Self-motivation isn’t something instilled in me. I can be prone to falling into a void of dematerialised ideas or half finished projects. But generally due to my fickle nature towards ideas, I lose momentum on things. It usually takes me 5 half finished ideas before I can settle on one thing that really claws it’s hooks into me. That being said, the older I get, the better I get at collecting the ideas that I grow fond of and allow them to grow inside my head for a while before rushing them with too much enthusiasm.

What are your long term goals regarding photography?

Long term goals, I don’t actually have any to be honest. My focus is on filmmaking. My goal is to work within that world. Photography will continue to be like a drug habit to a junkie. I find I need photography to help me through the times when an idea has fallen through. I feel that 1 frame is a quick fix and can really help sustain that compulsion and obsession I have to create. I see photography always being something I enjoy doing in between.

 

For more information about Bryan and his amazing films and photographs please visit: bryanmferguson.com

© Copyright Bryan M. Ferguson 2013 All Rights Reserved for all photographs featured in this post.