FOTO MISE: Tipy k fotografování - REPORT, řekni to fotkou

Reportážní fotografie je pro mě o sdělení poutavého příběhu jednou, případně několika fotografiemi, nabytými emocemi, které jsou však dostatečně nekomplikované, aby je téměř každý pochopil. Kompozice, vrstevnatost, atmosféra i čitelnost jsou akpekty, jež považuji za důležité. Široké ohnisko objektivu není podmínkou, avšak naší story doplňuje a ukazuje divákovi místo, kde se vše odehrává a navozuje pocit přítomnosti v ději...

Pro mnohé přítomnost fotografa vede ke změně chování a nepřirozenosti, a proto dobrý reportážní fotograf nenarušuje dění, splývá s davem a je ve správný okamžik na správném místě. Jeho příprava začíná již výběrem vhodného oblečení - obvykle šedé nebo černé barvy, nic vyzývavého, kontrastního, ani extravagantního. Zdaleka to tím ale nekončí. Každý vydáváme určitou energii, vědci ji přirovnávají ke 100W žárovce, fotografové k chování...

Nervozita, chvástavost, potutelnost apod. poutají více pozornosti než klid, pohoda a přirozené jednání. Být si vědom svého okolí, dělat si svou práci, ale přitom dlouze nehledět, to umí málokdo. Naštěstí se to dá natrénovat.

Nečekejte však na tragickou nebo "významnou" událost. Vyražte kamkoliv - k babičce na venkov, do města mezi turisty, k přátelům domů, na vesnický fotbalový zápas, ..., podělte se o příběh, který vás cestou potkal a chyťte svět za srdce!

Fotografie jako vždy přidávejte na flickr do naší foto-skupiny s TAGem odclonenoFMreport, nebo do naší foto-komunity na G+ do kategorie FOTO MISE s #odclonenoFMreport nejpozději do úterý 5. listopadu 2013 do 22:00.