FOTOEXPO 2013: český svátek fotografie!

Ibra Ibrahimovič

Ibra Ibrahimovič

Dny před začátkem veletrhu a festivalu fotografie FOTOEXPO v pražských Holešovicích jsem z velké části trávil v autě na cestách po Česku a přístup k internetu mi zajišťovala převážně mobilní zařízení, která mi při návštěvě internetových stránek fotoexpo.cz ukázala vždy pouze program v La Fabrice. V sobotu 19. října jsem tedy ve společnosti několika fotografů před půl jedenáctou dorazil právě tam. Na výběr byl Josef Cvrček, Petr Šulc, Radovan Pavlišta a prezentace fotografického vybavení. Otevřel jsem tedy dveře s nápisem Ateliér, kde jsem našel Radovana a jeho talk na téma (Ne)má to chybu! Fenomén lomografie...

Celá přednáška spočívala ve vysvětlení pojmu lomography, zběžném úvodu do historie fotografování s plastovými fotoaparáty, letmém vysvětlení deseti, světem proslulých, pravidel a představení na dnešním trhu dostupných přístrojů.

Radovan Pavlišta

Radovan Pavlišta

Konkrétně mě zaujalo, že vídeňští studenti, kteří nakonec založili hnutí Lomography.com, si první lomo-foťák, jenž vzbudil jejich nadšení, koupili v Praze. Od prezentace jsem ale čekal víc, zvláště mi chyběl pocit komunity, jímž se lomografie vyznačuje, i informace o focení na různé filmy, tipy v jakých situacích se hodí cross-processing, osobní příhody s analogovým fotografováním etc.

Jakmile přednáška skončila, pečlivě jsem si prošel kompletní program FOTOEXPA, La Fabriku opustil a vyrazil směr RockOpera Praha, kde jsem nakonec ve společnosti skvělých fotografů, úžasných lidí, včetně Vás - přátel z odcloněno.com, i příjemné slečny za barem, která mi neúnavně připravovala nealkoholiké nápoje Mojito, strávil celý den českého svátku fotografie.

Program v RockOpeře v režii programového ředitele a fotografa, Jana Hodače, který za sebe postavil různé fotografické žánry a ukázal divákovy fotografii očima výtečných fotografů jako je Ibra Ibrahimovič, Ladislav Kamarád, Adolf Zika, Dan Bárta, Lukáš Dvořák, Vladmír Brunton, Julia Skalozub a mnoho dalších mi dal asi více, než jakýkoliv workshop.

Ladislav Kamarád

Ladislav Kamarád

Fotografové s dlouholetou praxí hovořící o jejich tvorbě, osobní vizi a pohledu na fotografování i svět obecně, možnost je poznat nejen skrz jejich fotografie a zeptat se na cokoliv... to můj den na FOTOEXPO naplnilo.

Ojedinělá koncentrace zvučných jmen a emotivní atmosféra v RockOpeře měla za následek, že pozvané osobnosti prohlásili hned několik šokujících prohlášení pro českou fotografii. Reklamní fotograf Jiří Turek začal svým nezaměnitelným stylem fotit afgánský konflikt a premiérově představil novou kolekci, ikona české hudební scény Dan Bárta se před ohromeným publikem proměnil v profesionálního makrofotografa vážek, entomologa a retušéra, géniovi krajinářské fotografie Ladislavu Kamarádovi nebylo dost dobré na jeho velkoformátové vesmírné megasendvičové fotky ani 8 metrové plátno, známá fotografka černobílého aktu Julie Skalozub prozradila, že kvůli jedné krásce porušila svůj slib, že s každou modelkou bude fotografovat pouze jednou, Martin Stranka na místě rozprodal všechny své světové monografie I AM a poslední svůj exemplář mi před publikem věnoval s oznámením, že tímto považuje tuto kapitolu fotografování za uzavřenou a Adolf Zika všechny trumfl veřejným prohlášením, že se rozhodl po 20. letech kariéry zcela skončit s jeho černobílou fotografickou tvorbou!

-Jan Hodač, programový ředitel FOTOEXPO

Osobně bych rád poděkoval nejen Honzovy za skvělý program, moderování i v případě nutnosti překlad z češtiny do angličtiny, ale i Kateřině Grünerové a v nespolení řadě také Markétě Zámyslické, která s telefonem u ucha, programem v ruce a úsměvem na tváři zajišťovala plynulý chod celého dne, který jsme si, jak doufám i dle vašich zpráv z ostatních budov, všichni užili. Již teď se těším na příští rok!