KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA: fotografie #48 - monochromatický portrét

konstruktivni-kritika-fotografie-odcloneno-portret-monochromaticky.jpg

Přeji vám krásný víkendový den a vítám vás u další konstruktivní kritiky, ve které se každé dva týdny dělíme o náš názor na jednu z vašich fotografií (zaslanou na email kritika@odcloneno.com) - jako obvykle já prostřednictvím článku a vy formou komentáře. To už ale stejně většinou víte, a tak pojďme raději k dnešní fotografii, která mě zaujala především svou jednoduchostí, a i když jsem na ní zprvu viděl několik nedostatků, postupem času došel jsem k jinému pohledu. Než se však vydáte dál, co si o snímku myslíte vy?

Mně osobně se V první řadě moc líbí již zmíněná jednoduchost, využití linie horizontu pro spolehlivé vedení divákových očí k milým očím subjektu. Dále mě zaujalo světlo - jak v očích, tak na obličeji fotografované a v neposlední řadě i její skvělý výraz.

Neustále jsem však uvažoval nad chladným barevným tónem dnešního portrétu, a tudíž jsem si jej otevřel v editoru na počítači, převedl na B&W a poté chvíli experientoval s teplejšími barvami, jež by se, jak jsem si myslel, více hodily k jejímu výrazu. Nakonec jsem však musel uznat, že autor skutečně věděl, co dělal, když zvolil chladný nádech, neboť tím dodal fotografii na hloubce a pomocí kontrastu s fotografovanou emocí i na zajímavosti.

Jedna věc mě však lehce trápí. Taky to vidíte? Přesně tak, příliš tmavá resp. kontrastní šňůrka kolem jejího krku. Mé očí mají tendenci neustále sklouzávat tímto směrem a nakonec i opouštět celou fotografii. Osobně bych požádal dívku, aby si šňůrku po dobu focení nechala u maminky, neboť díky nepřítomnosti přívěsku na jejím konci nepřidává informace a bohužel spíše ruší.

To je přibližně vše. Ještě než se ale pro dnešek rozloučíme, rád bych pochválil vhodné natočení fotoaparátu pro prolomení potenciální vizuální strnulosti snímku.

Tak a teď už vám vážně přeji hezký zbytek víkendu a těším se na vás po neděli. A pokud máte rádi články konstruktivní kritiky, neváhejte a pošlete také vaši fotografii na emailovou adresu kritika@odcloneno.com, aby tato rubrika nevymřela. ;)