Landfill Harmonic - dokumentární film o umění bez hranic konzumního života

Od dob, co jsem se přestal dívat na televizi investuji svůj volný čas mimo jiné i do sledování krátkých, dokumentárních a nezávislých filmů. A právě včera jsem na vimeo.com objevil teaser na úžasný dokument o recyklování odpadu a Landfill Harmonic; dokumentárním filmu o lidské kreativitě, tvorbě hudebních nástrojů z odpadků a umění ze skládky Cateura v Paraguayi, na který bych vás dnes rád upozornil.

Jejich nástroje nezní stejně jako Stradivarius, avšak kde se těmto nadaným lidem nedostává ve vybavení, dostává slovo láska, talent, radost, nadšení a kreativita.

Město Cateura bylo postaveno na skládce. Lidé se tam živí hledáním použitelných věcí, které následně prodávají. Ani užívání drog mezi dětskou populací organizovanou v gangy v takové oblasti nebyly výjimkou. Avšak v okamžiku, když se před děti postavil dirigent orchestru Szaran a učitel hudby Fabio s houslemi vyrobenými z odpadků, postupem času se tato komunita začala transformovat a zanedlouho měli Szaran a Fabio více studentů, než nástrojů a utvořili spolek zvaný The Recycled Orchestra.

Samozřejmě neříkám, že bychom měli po shlédnutí této upoutávky nebo celého filmu, až vyjde roku 2014, přestat používat nové věci a pouze tvořit naše fotoaparáty, objektivy a blesky z "darů ze skládky", nicméně možná bychom se mohli zamyslet sami nad sebou, až se příště budeme omlouvat, za nedostatečné vybavení a následně i nad mírou konzumního života, jíž se každý den rozhodujeme více či méně odolat. Co myslíte?

Pro více informací navštivte facebook.com/landfillharmonicmovie.