INTERVIEW: fotograf Roman Pastierik - "...snáď len, že to nevzdávať aj keď nie je inšpirácia alebo chuť fotiť..."

roman-pastierik-366-projekt-rozhovor-odcloneno-fotografie-02.png

Přeji vám krásné, lehce mrazivé pondělí a vítám vás u dalšího interview s fotografem na odcloněno.com. Jeho černobílé fotografie z černobílého 366 projektu, který před necelým měsícem úspěšně dokončil, mě na G+ vždy zaujaly, přítáhly mou pozornost a já tiše doufal, že až svůj projekt dokončí, bude souhlasit s rozhovorem. Jaký má fotografický proces? Jaké bylo takový projekt tvořit? Co ho inspirovalo? To a ještě více se dozvíte v dnešním interview.

roman-pastierik-366-projekt-rozhovor-odcloneno-fotografie-portrait.png

ROMAN PASTIERIK je programátor a talentovaný fotograf ze slovenské Nitry, jehož jméno se na odcloněno.com již několikrát objevilo, většinou prostřednictvím zdejších foto misí. Poslední rok jsme jeho fotografie vídali v našich Google+ streamech, kdy nejeden z jeho fanoušků pozoroval průběh v lednu 2012 započaté 366ky.

Mnozí známe tvé fotografie z nejedné foto mise na odcloněno.com, čím však začal tvůj kreativní život a jak se v něm objevilo fotografování?

Fotografovanie som objavil v roku 2003 keď sa mi narodil syn, vtedy som si kúpil prvý digitálny kompakt a začal som sa tomu venovať vážnejšie. Predtým to bolo len také sporadické fotenie na kinofilmový automat.

Co tě u fotografování neustále drží?

Neviem, stále ma to baví..zachytávať všetko okolo seba..ľudí, veci, okamihy...

roman-pastierik-366-projekt-rozhovor-odcloneno-fotografie-01.png

Děláš něco, aby ses jako fotograf neustále zlepšoval a rozvíjel svého ducha?

Často si prezerám práce iných fotografov či už na webe alebo v časopisoch... hľadám inšpiráciu... je to nekonečná studnica...

Kde jsi slyšel o 366 projektu poprvé a proč jsi se do něj pustil?

O projekte som sa dozvedel zo siete G+ 1.januára 2012 pri raňajkách, kde japonský fotograf Takahiho Yamamoto rozbehol tento projekt na sieti Google+. Tak vznikla myšlienka sa tiež do tohto projektu tiež zapojiť. To som ešte netušil do čoho idem :)

roman-pastierik-366-projekt-rozhovor-odcloneno-fotografie-07.png

Stalo se ti někdy, že jsi neměl ponětí co v průběhu projektu fotit?

Áno, to sa mi stávalo pravidelne vždy ráno keď som sa zobudil :) Boli dni keď som vedel čo chcem nafotiť a často aj dni keď to prišlo spontánne v priebehu dňa. Asi v polovici projektu som začal už večer často premýšľať čo budem fotiť nasledujúci deň... to ma udržiavalo v akej takej kondícii to nevzdať. Samozrejme aj priatelia a rodina... bez nich by som to dávno vzdal.

roman-pastierik-366-projekt-rozhovor-odcloneno-fotografie-03.png

Kromě rodiny a přátel, kam jsi šel nebo co jsi dělal, abys doplňoval studnu své inspirace?

Tento projekt bol náročný hlavne v tom, že nie som na voľnej nohe, chodím pravidelne ráno do práce a celý rok je to určitý stereotyp keď ste každý deň na tom istom mieste s tými stými ľuďmi. Čiže to človeka nútilo stále niečo vymýšľať, každý deň... celý rok :) Inšpiráciu som hľadal preto všade... v práci..v meste..doma..

Většina fotografií, které tvoříš, a pro v tvé 366ce jsou dokonce všechny černobílé. Proč?

Sám asi vieš, že človek ktorý fotí prejde za určité obdobie vývojom, že skúša všetko..či už to je farebná fotografia, čiernobiela, HDR..rôzne formáty..asi každý fotograf si tým prešiel kým našiel svoj výraz..rukopis.. Už na začiatku projektu som si hneď povedal, že celý tento projekt, ak sa mi ho podarí dokončiť by mohol mať jednotnú formu. Preto rozhodnutie to celé spraviť na štvorec v BW bolo dosť rýchle. Čiernobielu fotografiu považujem za kráľovnú fotografie...

roman-pastierik-366-projekt-rozhovor-odcloneno-fotografie-05.png

Získal jsi vše, co jsi od denního focení očekával?

Nejaké očakávania na začiatku som veľmi nemal. Najskôr to bolo len také skúšanie či to vôbec pôjde. Neskôr som si hovoril, že keď to dokončím budem mať peknú spomienku na celý rok, na každý jeden deň. Teraz je fajn si tie fotografie len tak prezerať a pri každej jednej sa mi niečo vybaví ako vznikla. Som rád, že som to nevzdal, lebo boli aj také dni keď som to chcel zabaliť.

Doporučil bys denní fotografování druhým? Pokud ano, co bys jim poradil?

Tieto projekty každodenného fotenia som predtým moc nesledoval. Teraz mám pocit, že je dosť veľa fotografov, ktorí sa tomu začali venovať a to je dobre. Áno doporučím to každému, minimálne treba začať a to človek hneď po pár dňoch alebo týždňoch sám zistí či to pôjde alebo nie:) Nejakú veľkú radu nemám, snáď len, že to nevzdávať aj keď nie je inšpirácia alebo chuť fotiť...

roman-pastierik-366-projekt-rozhovor-odcloneno-fotografie-04.png

Dobrá rada. Co plánuješ v blízké budoucnosti? Začínáš nový projekt?

Momentálne som vo fáze oddychu od 366 projektu, ani nepokračujem ďalším ročníkom. Potrebujem asi dobiť baterky, kým sa pustím do niečoho takto veľkého. Uvažujem že sa možno vrátim k projektu Week of Life, kde som už jeden týždeň nafotil.

roman-pastierik-366-projekt-rozhovor-odcloneno-fotografie-06.png

Kde si můžeme celý tvůj projekt prohlédnout?

Pred pár dňami som dokončil z projektu 366 ebook na iPad, ktorý je k dispozícii na AppStore ak by mali čitatelia chuť si prezrieť celý projekt pokope. Alebo je k dispozícii aj na mojom webe pastierik.com/366.

roman-pastierik-366-projekt-rozhovor-odcloneno-fotografie-08.png

Moc děkuji za tvůj čas, milý rozhovor a těším se na tvé další fotografie, Romane.

Na záver by som ešte chcel poďakovať všetkým, ktorí ma v projekte 366 podporovali a nedovolili mi aby som to vzdal  a samozrejme aj odcloneno.com že mi dal priestor na tento rozhovor.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního fotografa? Více najdete na:pastierik.coma Google+.

© Copyright Roman Pastierik 2013 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.