Rada začínajícímu fotografovi aneb Je vize více než zkušenosti?

Zrovna včera jsem se dal do řeči s jedním známým, který zrovna začíná fotografovat, a tak netrvalo dlouho a po krátké diskuzi o tom, jak se máme, přišlo na řadu samozřejmě i fotografování, konkrétně focení na film, fotografova vize a zkušenosti.

Povídal mi, že zkoušel fotit na film, ale po několika odfocených ruličkách se rozhodl s filmem rozvázat pracovní poměr, neboť jeho fotografie neodráží to, jak si při zmáčknutí spouště představuje, že jeho fotky budou vypadat, a proto již zítra si jde pro digitální zrcadlovku, která mu tvorbu, díky okamžité zpětné vazbě prý ulehčí.

Rozhodně nejsem z těch fotografů, kteří by nutili druhé do focení analogově, digitálně, pomocí DSLR, kompaktu či iOS/Android telefonu. Každý krám má co nabídnout a pokud fotograf produkuje úžasnou tvorbu, je mi vcelku jedno, co k tomu používá.

V takovém případě mě zajímají úplně jiné věci, ale o tom třeba příště. Teď pojďme zpátky k dnešnímu příběhu resp. k mladému začínajícímu fotografovi. Chvilku jsem tam tak stál a koukal na něj a pak ze mě vyšlo několik vět - nijak světoborných - o které bych se ale i tak chtěl dnes s vámi podělit:

To, že fotíš na film a tvé fotografie nejsou takové, jaké si v době stisku spouště představuješ, je důkazem minimálně dvou věcí. Jednak toho, že ti chybí zkušenosti a druhak toho, že máš vizi. A vize je ve většině případů mnohem více, než technická znalost či zkušenost. Naučit se používat svůj aparát, jak všichni víme, může v podstatě každý, stejně jako věnovat čas a peníze do získávání zkušeností. Vizi však v sobě musí fotograf odhalit sám a některým to trvá roky a jiným, jako třeba tobě, je taková věc přirozená. Proto ještě předtím, než vezmeš do ruky fotoaparát, máš jasno. Teď už nezbývá, než nabýt potřebné znalosti a zkušenosti pro přivedení tvé vize do hmatatelného světa a pokud myslíš, že DSLR je vhodnou cestou, nerad bych ti bránil, neboť tak pravděpodobně rychleji porosteš. 

Uvědom si však jednu věc, rychlost není vše a nenech se ušlapat konvenční znalostí, vybavením a když DSLR, tak si občas vypni displej a foť, bez okamžité kontroly každé fotografie, neb právě představování si našich snímků před či v době jejich pořízení nás neustále posouvá dál.

Samozřejmě se více méně jedná o filozofii, na které je postavena existence tohoto blogu. Přesto jsem ji ale dnes chtěl jinými slovy zopakovat. A co vy radíte začínajícím fotografům?