Joseph Linaschke - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

"Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" je otázka, která nám i dnes přináší odpověď jednoho z nejlepších fotografů světa, jehož láska k fotografování je zřetelná v jeho tvorbě i jeho přístupu k ostatním fotografům. Mnoho skvělých lidí se s námi již podělilo o svoji odpověď. Dnes jsme dosáhli čísla 70. Například minulý týden jsme tu měli portrétního fotografa jménem ROBERT HOUSER, jemuž, stejně jako všem ostatním, jsem vděčný za ochotu, čas i cenné rady, které nám věnují. A dnes mám pro vás dalšího výborného fotografa jehož jméno je Joseph Linaschke:

JOSEPH LINASCHKE je profesionální fotograf z Ashland, Oregon s více než 20 let praxe v oboru, kde žije i pracuje na svém nejednom projektu a jehož specializací je vyprávění příběhů prostřednictvím jeho fotografií. Již jako malý kluk, syn foto-nadšeného tatínka, se pohyboval po světě s fotoaparátem v ruce, trávil čas v temné komoře a obdivoval fotoaparáty svého otce.

© Joseph Linaschke

© Joseph Linaschke

Když tedy nadešel čas a Joseph si musel zvolit směr, jakým se bude ubírat jeho profesionální život, byl připraven a s dvěma dalšími studenty byl přijat do prvního ročníku vysoké školy Cal Poly v San Luis Obispo, kam nastoupil do Art & Design/Photography programu a kde studoval pod mistrem fotografie jménem Mark Kauffman. 

Po úspěšném obsolvování na Cal Poly však svůj fotoaparát odložil a pustil se do výpočetních technologií resp. do softwaru zaměřeného na úpravu a práci s fotografiemi, v čemž se našel a což mu dovolilo cestovat po celém světě a reprezentovat společnosti jako je Corel, Wacom MetaCreations a nakonec i Apple. A právě u Applu opět objevil kouzlo, tentokrát již digitální, fotografie.

aperture-expert-joseph-linaschke.png

V současnosti Joseph Linaschke cestuje po světě, spolupracuje klientz jako je Apple či US Army Reserves a s lidmi jako je Seal (světem proslulý zpěvák). V jeho novém domovském městě Ashland, Oregon se mu také daří navázat vztahy s novými klienty a také se mu v poslední době podařilo uspořádat jeho první výstavu v galerii "Liquid Assets Wine Bar" ve městě Ashland, které je velmi umělecky zaměřené. Vystavované fotografie, tištěné na kov jsou do dnes k vidění na thebwphoto.com/gallery. A na ApertureExpert.com pravidelně publikuje tipy, triky a cenné rady na svém výborném webu se skvělou komunitou fotografů z celého světa.

thebwphoto-joseph-linaschke-odcloneno.png

Ale aby toho nebylo málo, tak v uplynulých několika týdnech se Joseph vydal zpět do světa B&W fotografie, založil web The B&W Photo a přizval fotografy z celého světa, aby se podíleli na jeho výpravě a společně se vzdělávali, zlepšovali a případně i prodávali své nejlepší černobílé fotografie. Pro více infomací i inspiraci, prosím navštivte theBWphoto.com.

A odpověď, kterou mi Joseph dal na naši otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" zní:

To je snadné - nastavování limitů. Když máš přístup ke všem hračkám na světě, jako jsem měl já, když jsem se po téměř deset let dlouhé pauze opět vrátil k focení. Pracoval jsem tehdy u Apple, a tak mi bylo dostupné v podstatě cokoliv, o co jsem požádal. Me otografické dovednosti se  mi rychle vrátily a byl jsem spokojený s tím, co jsem tvořil. Netrvalo však dlouho, než jsem dosáhl bodu, kdy jsem začínal být ze své tvorby rozčarovaný. Potřeboval jsem nalézt způsob, jak "limit", na který bych musel jinak brzy nazazit, prolomit. 

Jakmile jsem se ale podíval na hromadu vybavení, které jsem měl k dispozici, když jsem se připravoval na cestu do Evropy, uvědomil jsem si, že tentokrát toho tolik s sebou brát nechci. Nechystal jsem se na profesionální focení, toto byla pouze osobní cesta, nicméně jsem chtěl s sebou dobrý fotoaparát. Uvažoval jsem jsem tak nad tím dlouhou dobu a nakonec jsem se rozhodl pouze pro jedno tělo a jeden objektiv. Akorát jsem si tehdy pořídil Canon 50mm f/1.2, kterému jsem se chtěl věnovat, což jsem se rozhodl udělat právě na této cestě. Ano, bylo mi jasné, že díky tomu promeškám širokoúhlé i velmi dlouhé záběry, ale řekl jsem si, že to za to stojí.

Tehdy jsem si ještě neuvědomoval, že toto bylo přesně to, co můj fotografický růst potřeboval. Bylo třeba, abych se omezil, poněvadž když fotograf nemá všechny své hračky, je přinucen k tomu, aby byl z různých důvodů více kreativní. Právě na této cestě jsem také adoptoval větu "zoomuj s vlastníma nohama" a opět jsem tam nabyl na respektu a obdivu pro pevné objektivy.

Ano, objektiv, který jsem měl s sebou je úžasný, ale o to nejde. Bylo to pevných 50mm, jeden objektiv, jedna ohnisková vzdálenost a to je celé. Nyní, když nefotím profesionálně, je nejpravděpodobnější, že fotím se svým iPhonem či Fuji X100 fotoaparátem, který má také pevné ohnisko a navíc se pohybuje mnohem pomaleji než mé Canony, díky čemuž jsem přinucen zpomalit a obvykle pracovat více na tom, abych vytvořil fotografii, kterou zamýšlím. Ale to je právě perfektní. Díky tomu jsem svěží, nadšený a dovoluje mi to růst. 

Omez sám sebe. Jeden fotoaparát, jeden pevný objektiv. A vyraž s tim na dovolenou, nebo zamkni své ostatní vybavení do skříně a používej pouze jeden foťák, jedno pevné sklo ve svém každodenním životě a sleduj, co se stane s tvými fotografiemi. Slibuji, že se zlepší.

© Joseph Linaschke

© Joseph Linaschke

Pro více informací o dnešním fotografovi a jeho fotografie prosím navštivte photojoseph.com, apertureexpert.com a theBWphoto.com.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

"What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is the question which again brings us an insightful answer from another one of the best photographers in today's world whose love for photography is apparent in his photograhs as well as in the way he looks at other photographers. Many talented people, today we are reaching the count of 70, have already shared their piece of advice with us and I am truly grateful to every single one of them for their honest and invaluable words they are willing to share with us. For example last week an amazing portrait photographer ROBERT HOUSER shared his story and today I am honored to welcome yet another great photographer and educator Joseph Linaschke:

JOSEPH LINASCHKE is a professional photographer with more than 20 years of experience in the photography industry who is currently living in Ashland, Oregon and who specializes in telling stories through his photographs. He essentially started life with a camera in his hand, the son of a photo-enthusiast, spending time in his father's darkroom and admiring his beautiful cameras

© Joseph Linaschke

© Joseph Linaschke

So when the time came and Joseph Linaschke had to decide which way his professional life is going to go, he was ready and soon admitted with only two other freshmen into the Art & Design/Photography programme at Cal Poly in San Luis Obispo where he had the opportunity to study under the master photographer Mark Kauffman. 

However after he graduated from college, Joseph put his camera away for a while to pursue his career in the photoimaging software industry where he'd found himself traveling educating photographers around the world and working with companies such as Corel, Wacom, MetaCreations and ultimately Apple, where he discovered the joy of using the camera to tell stories again.

aperture-expert-joseph-linaschke.png

Nowadays Joseph Linaschke is traveling the world, working with clients such as Apple, the US Army Reserves, and people like Seal (the world renowned singer), as well as establishing himself with local clients in his new home, the small town of Ashland, Oregon. He also recently hung his first gallery show in Ashland, a very art-centered town, at the "Liquid Assets Wine Bar". Those images, printed in B&W on metal, can be seen here. And you can also find him at ApertureExpert.com blog featuring tips, tricks, and amazing advice regarding the photographic workflow and editing.

thebwphoto-joseph-linaschke-odcloneno.png

But that's not the end of Joseph's activities. A few weeks ago he decided to explore the world of the Black and White photography so he made a website The B&W Photo and invited photographers from all over the world to accompany him on this journey into the monochromatic world so we can all share, learn, inspire, get inspired and maybe even sell our black and white work. For more information and inspiration please visit theBWphoto.com.

And Joseph's answer to our question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

That's easy—setting limits. When you have access to all the toys in the world, as I did when I got back into photography after a near-decade hiatus, I was working at Apple and had access to pretty much anything I could ask for. And while my photography skills quickly came back and I was pleased with what I was producing again, it didn't take long before I reached a point where I was becoming disenchanted with my work. I needed to find a way to break past that "limit" I had run into.

Looking at the pile of gear I had at my disposal as I was preparing for a trip to Europe, I realized that I really didn't want to take so much equipment with me this time. I wasn't going on a professional shoot; this was just a personal journey. But I wanted to take a good camera, of course. I deliberated for a long time and finally decided to only take one body and one lens—a fixed 50mm. I had just gotten the 50mm f/1.2 Canon lens and wanted to really give it some attention, and decided I was going to do that on this trip. Yes, I knew that would mean I'd miss wider shots and miss longer shots, but I figured it'd be worth it.

What I didn't realize at the time though was that this was precisely what my photographic growth needed. I *needed* to limit myself, because when you don't have all the toys, you are forced to be more creative for different reasons. This trip is where I adopted the phrase "zoom with your feet", and where I regained my respect and admiration for the fixed focal length lens.

Yes the lens I had on that trip was an epic lens, but that's not the point. It was a fixed 50mm. One lens, one focal length, that's it. Now when I'm not shooting professionally, I am mostly likely either shooting just on my iPhone (which has it's own limits), or on my Fuji X100, which is a fixed focal length lens as well. That camera moves more slowly than my Canons, so again I'm forced to slow down and often work harder to get the shot I want. But this is perfect. It keeps me fresh, keeps me excited, and keeps me growing.

Limit yourself. One camera, one fixed focal length lens. Go on a holiday with it, or just lock up the rest of your gear for a month and shoot only with that in your day-to-day life. See what happens to your photography. I promise, it will improve.

© Joseph Linaschke

© Joseph Linaschke

For more information about today's photographer please visit photojoseph.com, ApertureExpert.com and theBWphoto.com.