KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA: fotografie #42 - abstrakce v B&W

konstruktivni-kritika-fotografie-cernobila-odcloneno 107.jpg

Doufám, že si užíváte krásný slunečný víkend, přátelé a kamarádi a vítám vás u další konstruktivní kritiky na odcloněno.com blogu o fotografování nejen pro fotografy. Dnes se budeme zabývat černobílou fotografií, která mi byla tradičně zaslána na email kritika@odcloneno.com a která, jak vidíme, představuje autorovo vnímání světa z pozice abstraktního umění. Abstraktní fotografie mám moc rád, a třebaže jsou velmi náročné kritizovat resp. objektivně posuzovat - každý z nás často vidí něco jiného - tak se pokusím i dnes o subjektivně objektivní kritiku.

  • Hned na první pohled mě zaujala vizuální jednoduchost, které fotograf dosáhl zvolením tří geometrických elementů, jenž jsou pravděpodobně tvořeny předměty z každodenního života.
  • Na druhou stranu komplexnosti dosáhl díky dlouhému času uzávěrky, kdy došlo nejen ke kreativnímu rozmáznutí, jenž zde velmi dobře funguje a příspívá k dynamice a zajímavosti fotografie, ale i k vložení jistého nádechu nejistoty. Je svět, na který se díváme skutečně takový jaký je? Neřítíme se životem příliš rychle?
  • Kompozice zmíněných elementů je jednoduchá a efektivní. Díky hlavní křivce nahoře mé oči ladné vstoupí do snímku a putují hezky po stožáru dolů. Sice by se mi líbílo více, kdyby světlé křivky obrazce vlevo dole směrovaly rovně a nebo lehce směrem k pravému hornímu rohu, protože pak by fotka ale opravdu fungovala a mé oči by se z ní jen tak nevytratily.
  • Ostření byste mohli namítnout, že u takové fotografie nemá smysl posuzovat, avšak já bych řekl, že ostrá černá linie spojující horní a spodní část fotografie funguje jako solidní záchytný bod.
  • Sice jsem neviděl dnešní fotku v barvě, a tak se mi těžko říká, že B&W interpretace scény je lepší než barevná, ale z toho, co vidím mi černobílá nevadí a barenost mi při pohledu na ni nechybí. 
  • Světlo i absence rušivých elementů velmi dobře přispívají ke kvalitě snímku, avšak osobně bych jej lehoučce ve středních tónech prosvětlil pro dodání pozitivnějšího nádechu. Pokusil jsem se to demonstrovat na snímku dole, ale je to tak jemná úprava, že na první pohled vůbec nemusí být vidět, třebaže dle mého názoru je jaksi z fotky cítit.
  • Co chtěl fotografií autor říct? Nad tím nám nezbývá, než se zamýšlet, i když lecco jsem v úvodu naznačil.

A jsme u konce. Dnes jsem více chválil, než kritizoval a z toho mám moc velkou radost, neboť čím více hezkých fotografií na světě budeme mít, tím budou naše životy příjemnější. Autorovi dnešní abstraktní fotografie děkuji za projevenou důvěru, moc si vážím zájmu o můj názor a doufám, že jsem svými poznámkami pomohl nejen jemu, ale i vám ostatním. Přeji hezký víkend a těším se na vás opět v pondělí u našeho pravidelného rozhovoru s talentovaným fotografem.

P.S. Chtěli byste také znát můj názor, případně ostatních fotografů a přátel odcloněno.com? Neváhejte ji zaslat na email kritika@odcloneno.com a já udělám vše, co bude v mých silách, abych pomohl, poradil a pochválil.

P.S.S. Neváhejte a přidejte vaše názory na dnešní fotografie dole v komentářích. Uveďte prosím, co se vám líbí, a co naopak ne a proč. ;)