Cožpak rady o focení jenom od ostatních fotografů nestačí?

Téměř všichni bychom rádi tvořili lepší fotografie. A mnoho z nás by se fotografováním chtělo živit, což díky internetu a společenským sítím pro fotografy dnes není tak složité. Miliony diváků, jak víme, čekají za jedním klikem i náklady na získání cenných komentářů, tipů, triků a rad od zkušenějších kolegů se výrazně snížily. A nám už pak nezbývá nic jiného, než si z nich vybrat ty, co s námi kladně rezonují a tvořit stále lepší fotografie, že?!

Ano i ne. Na jednu stranu si myslím, že nám v krátkém období ostatní fotografé mohou pomoct, ale na straně druhé se na tom resp. jenom na tom težko staví kariéra. Ať už chceme tvořit fotografie pro komerční účely, do muzea, soukromých sbírek či jenom tak pro radost, všichni se rádi zlepšujeme a v podstatě každý chceme být originální. Není tedy čepání rad pouze od našich kolegů jaksi kontraproduktivní?

Před několika lety jsem se o své tvorbě bavil téměř výhradně s ostatními fotografy, jejichž názory jsem si myslel, že mě daleko posouvají. Jednoho dne jsem však narazil na vizážistku, která mi otevřela oči. 

Po shlédnutí mých fotografií mi nenabídla klasické komentáře typu: kompozice je dobrá, světlo by mohlo být měkčí, výraz v obličeji a celkovou atmosféru by zlepšila nižší perspektiva, zkus použít sklo s delším ohniskovou vzdáleností pro vyšší kompresi apod. Ona se podívala na několik mých testů a řekla:

"Z tvých fotografií je vidět, že víš, co děláš. Chtělo by to ale více lidí v tvém portfoliu. Zkus zavolat do modelingových agentur, ukaž jim tyto fotografie a požádej, ať ti pošlou nějaké modelky."

Tisíce komentářů jsem za léta fotografování slyšel od ostatních fotografů na společenských sítích i osobně, ale velká většina z nich nebyla tak užitečná, jako jeden rozhovor s kreativním člověkem z jiného avšak s fotografováním souvisejícího oboru. 

Po dlouhých úvahách, jsem si tedy musel přiznat, že lovením pozivitních komentářů od ostatních fotografů se asi moc daleko nedostanu a pokud se chci neustále utvářet, budu muset do svého osobního studia zařadit něco navíc. 

A k podobé akci, pokud již tak nečiníte, bych dnes rád inspiroval i vás, neboť, třebaže diskuze s kolegiálními fotografy a fotografkami jsou skvělé, užitečné a já bych se jich nerad vzdal, je třeba rozšířit si obzory a pustit se do světa vizážistek, modelek, filozofů, herců, režisérů, básníků, malířů, spisovatelů, zahradníků, architektů, klientů, obchodníků, designérů a jiných více či méně kreativních a hlavně skvělých lidí a produktů jejich tvorby.