KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA: fotografie #41 - červený květ Amaryllis

konstruktivni-kritika-odcloneno-fotografie-kvetiny 107.jpg

Přátelé a kamarádi dobré fotografie, vítám vás u dalšího dílu naší pravidelné konstruktivní kritiky. Dnes mám pro vás, jak jste si všimli, fotografii květiny, která mi byla zaslána na náš email kritika@odcloneno.com a jenž oplývá dobrým potenciálem, třebaže jsem jej na první pohled nevšiml.

Jakmile jsem si však se snímkem začal hrát v aplikaci na úpravu fotografií, objevil jsem hned několik prvků, pomocí nichž můžeme snadno odkrýt skryté kvality dnešní fotografie.

Po pečlivém probádání každého čtverečního milimetru jsem si povšiml velmi vhodně zvolené perspektivy, využití tří listů pro vedení divákova oka k jádru dnešního snímku a nakonec jsem i uznal, že světlo a rozhodnutí ponechat fotku v barvě bylo více než dobré.

Na fotografii mi však chybí jedna věc zásadní a několik drobnějších. Co mi chybí, je atmosféra, jenž by mě vtáhla do snímku a dále bych byl raději, kdyby autorka fotografie ostřila na pestíky (třebaže to z takto malého náhledu není vidět při tisku na větší plochu by se takový detail rychle projevil) a nakonec mě lehce trápí ořez a malé sytě červené tečky rozmístěné po povrchu červeného květu. S ořezem si snadno poradíme v editoru fotografií, s červenými tečkami a atmosférou také. Ostření se však úplně zachránit nedá. To by nám ale vadilo pouze až při tisku opravdu velkého formátu, a tudíž to dnes pomineme.

  • Navrhl bych tedy řez, jenž můžete vidět na fotografii níže, neboť tím stále využívám vodivé linie velmi ladně uspořádaných listů, nicméně již u nich nenechám divákovo oko čekat, neboť vynecháním jistých informací z obrazu pak plynule přejde ke květu.
  • Červené tečky bych samozřejmě vyretušoval.
  • A co s atmosférou? Sám jsem nečekal, že bychom ji mohli zachránit, ale po několika minutách experimentování s barevnými tóny, sytostí a živostí fotografie jsem dosáhl zamýšleného výsledku.
  • S ostřením při focení květin resp. jakéhokoliv malého objektu, to není vždy snadné, a proto rychlost při focení z ruky a bezvětří při focení ze stativu je čašto dobrým nápadem. 

A to by bylo přibližně vše. Samozřejmě se jedná pouze o můj pohled a vy můžete mít úplně jiný, který určitě připojte k článku formou komentáře, nicméně teď jsem s fotografií mnohem více spokojený a doufám, že autorce i vám jsem alespoň trochu poznámkami poradil a pomohl. 

konstruktivni-kritika-odcloneno-fotografie-kvetiny 108.jpg

Rád bych se vyjádřil i k právě vaší fotografii, a tak neváhejte a pošlete mi ji na email kritika@odcloneno.com a já udělám vše proto, abych pochválil, poradil a pomohl. Přeji hezký zbytek víkendu! :)