INTERVIEW: multidisciplinární umělkyně Kristin Smith - nejen o svém dechberoucím The Bodies of Thought projektu

kristin-smith-interview-odcloneno-fotografovani-bodies-thought-01.jpg

Původem bakalářka divadelního umění se dostala přes režii až k fotografování. Její projekt The Bodies of Thought mě při procházení G+ v nedávné době zaujal natolik, že jsem strávil významnou část mého dne na jejím webu studiem jejích fotografií. Informace, které jsem se dozvěděl v dnešním interview mi však ještě více otevřely oči a já si moc vážím toho, že se o ně s vámi mohu podělit.

KRISTIN SMITH je mezioborovou umělkyní v současnosti žijící a tvořící v San Franciscu, jejíž fascinací je fyzická stránka lidského bytí a její návaznost na naši duši. Své vzdělání získala na University of Minnesota a University of Calgary, kde získala titul MFA nicméně, jak říká, dodnes se nepřestává učit, o čemž i svědčí rozsáhlý seznam pobytů v uměleckých centrech napříč Amerikou.

Dovol mi začít poněkud přímou otázkou, jak jsi se ve svém životě dostala k fotografování?

Moje cesta k fotografování je asi méně typická, neboť je to něco, k čemu jsem dorostla až po letech strávených jinými kreativními činnostmi. Tvoření fotografií mě vždy bavilo, avšak většina mé kreativní energie byla zprvu zaměřena spíše na divadlo, než na vizuální umění. Poté, co jsem však získala více zkušeností s režírováním divadelních představení, začala jsem si uvědomovat, že mě u toho nejvíce baví vytvářet ohromující obraz celé scény. Což také vysvětluje proč většina mých fotografií stále odráží a je ovlivněna vysokou dramatičností divadelního světa. 

kristin-smith-interview-odcloneno-fotografovani-bodies-thought-02.jpg

Je fakt, že to mnohé vysvětluje. Navíc si myslím, že je to úžasná průprava pro fotografku, začít divadlem. Proč ale zrovna fotografování?

Myslím, že je důležité uvědomit si, naši lidskou vnitřní touhu zachytit momenty krásy a navždy je uchovat. A dle mého názoru je fotografování jedna z nejlepších metod pro udržování těchto chvil naživu.

Souhlasím. Když nad tebou ale přemýšlím a uvažuji nad tím, kdo je Kristin Smith, nemohu si pomoct, ale označení fotografka je pro mě ve spojení s tebou jaksi nedostačující. Jak vnímáš sama sebe?

Řekla bych, že jsem umělkyně, která je občas fotografkou. Používám velké množství různých médií proto, abych vytvořila a komunikovala své nápady a někdy je fotografování ten nejlepší nástroj pro komunikaci a jindy ne.

kristin-smith-interview-odcloneno-fotografovani-bodies-thought-03.jpg

Řekla bys, že fakt, že máš tradiční umělecké vzdělání ovlivnilo tvoji vizi a tebe jako osobnost obecně?

Nejsem si jistá, jak moc tradiční má cesta byla, neboť jsem se zaměřovala mnohem více na herecké umění, než jsem přešla k tomu vizuálnímu. Nyní můj postup zahrnuje multi-disciplinární přístup. Je ale pravda, že studium na University of Minnesota rozhodně podporovalo mezioborovou tvorbu. Na druhou stranu, když jsem studovala dál na University of Calgary, byla jsem si vědoma faktu, že moji profesoři a profesorky nepovažovali můj přístup resp. vzdělání za dostatečně tradiční.

kristin-smith-interview-odcloneno-fotografovani-bodies-thought-04.jpg

Zdá se, že tradiční vzdělání není úplně jednoznačný pojem, jak jsem si myslel. Zeptám se tedy jinak: získala jsi nejvíce zkušenstí, ze kterých dodnes čerpáš, studiem ve škole?

Mnohé z mých nejcennějších zkušeností pochází z kolaborací s ostatními umělci, často z různých oborů. Pro mě se proces vzdělání neodehrává pouze ve škole nebo ve třídě. Ve skutečnosti si myslím, že tam pouze začíná. Vzdělání a zkušensti, které jsem získala ve mě pouze vyvolaly obrovskou žízeň po experimentování a objevování. Vždy se snažím naučit novým dovednostem a způsobům, jak prohloubit ty, jež jsem za léta uplynulá nabyla. Vnímám to tak, že se nikdy nepřestanu učit a zkoušet nové věci.

kristin-smith-interview-odcloneno-fotografovani-bodies-thought-05.jpg

Koukám, že máme ke vzdělávání podobný přístup. Když jsem poprvé objevil tvůj projekt Bodies of Thought, přečetl jsem si, že tě k němu inspiroval výzkum Candace B. Pert. Proč jsi zvolila konkrétně pohyb pro exploraci jejích závěrů?

Ano, určitě jsem byla inspirována výzkumem Candace B. Pert nazvaným The Molecules of Emotion (Molekuly emocí, pozn. red.), jejíž výzkum dokazuje, jak jsou mysl i tělo plně integrovány. Byla jsem tím absolutně nadšená, poněvadž jako účinkující umělkyně jsem o této integraci již měla, podobně jako mnoho z nás umělců má, jisté povědomí. Bylo pro mě vždy náročné vysvětlit tento pocit druhým, a tak právě její výzkum mi dal potřebný jazyk podporující moji zkušenost. Právě s použitím jejího vědeckého výzkumu jsem chtěla najít způsob, jak tyto ideje nejlépe komunikovat a pohyb mi přišel jako ta nejpřirozenější cesta, jak toho dosáhnout. 

Musím uznat, že to byla skvělá idea. Z jakého důvodu jsi vybrala právě fotografování jako médium pro komunikaci pro tento projekt?

Fotografie v tomto projektu slouží k tomu, aby zachytila pohybovou frázy resp., a jak to ráda vidím,  jednu z "myšlenek" lidského těla. Každá fotografie je pak jako myšlenka nebo věta vytvořená tělem, které bylo fotografováno.

kristin-smith-interview-odcloneno-fotografovani-bodies-thought-06.jpg

Nejsem si jistý, jestli jsem někdy slyšel něhoko lépe popsat fotografování pohybu, než tebe. Pokud se nemýlím, tak v roce 2009 jsi spolupracovala s profesionální tanečnicí a v roce 2010 s “obyčejnými” lidmi. V čem se tyto dvě skupiny lišily?

S Naomi Brand, profesionální tanečnicí z fotografií roku 2009, jsme se už znaly, neboť jsme spolupracovali na několika předchozích projektech, a proto úroveň uvolněnosti i důvěry s ní byla mnohem hlubší, než s dobrovolníky, s nimiž jsem nikdy předtím nepracovala. Naomi zasvětila celý svůj život profesionálnímu tancování a její specializace je v improvizovaném pohybu. Dala jsme jedna druhé tedy velkou míru svobody, a tudíž i možnost více riskovat. Navíc jsem v této době fotografovala na film a naše představa o výsledných fotografií byla vcelku mlhavá. Pro tvorbu s netrénovanými tanečníky jsem raději využila digitální fotografie. 

Řekla bys, že ti profesonální tanečnice dala “více”, než skupina amatérských tanečníků?

Neřekla bych, že mi dala “více”, bylo to jednoduše jiné. Ta nejvíce fascinující věc na tomto projektu bylo to, že každý individuální člověk měl jistou pohybovou charakteristiku, která se opětovně objevovala v průběhu celého focení. Jako kdyby každý měl svůj indentifikovatelný pohybový podpis. Naomi byla schopna více fyzicky náročného pohybu, nicméně to vůbec neubírá na individuální kráse “myšlenky” netrénovaného tanečníka. V mých očích je právě diverzita to, co dělá tento projekt více zajímavým.

kristin-smith-interview-odcloneno-fotografovani-bodies-thought-07.jpg

To určitě ano. Jak jsi vlastně vyřešila technickou stránku fotografování pohybu?

Využila jsem buď black-box studio a nebo jsem použila velkou místnost a black-box si vytvořila nalováním podlahy černou barvou a rozvěšením černých sametových závěsů na její zdi. Jako světelný zdroj mi sloužily světla pro jeviště tzv. ERS (elipsoidní reflektory, pozn. red.).

Byla taková místnost dokonale temná?

Dokonce i v black-box studiu se ti dostane okolní světlo na podlahu, a tudíž jednoduchý foto-editační program byl také nezbytný.

Co bylo to nejdůležitější - z hlediska techniky focení?

Fotografovala jsem jak s filmovými, tak digitálními zrcadlovkami a tou nejdůležitější věcí bylo experimentování s dobami úzávěrky. Konstantně jsem ji musela upravovat podle toho, jak se kdo hýbal, a tak znalost mého vybavení byla velmi důležitá.

kristin-smith-interview-odcloneno-fotografovani-bodies-thought-08.jpg

Než se rozloučíme, dovol mi prosím poslední otázku: Co bys poradila člověku, aby tvořil lepší umění?

Prostě si hraj. Experimentuj. Ničeho se neboj. Motto, které jsem pro sebe vytvořila a přilepila na svůj počítač je: “PLAY FEARLESSLY, MAKE GLORIOUS MISTAKES.”

 

Zaujaly vás fotografie a slova dnešní multidisciplinární umělkyně? Více najdete na: kristinsmith.org.

© Copyright Kristin Smith 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.