KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA: fotografie #40 - fashion...

konstruktivni-kritika-fashion-fotografie-odcloneno- 107.jpg

Postupně se nám ochlazuje i světlo mění svoji barvu, to nás ale neodrazuje od... fotografování s láskou a tvoření parádních fotografií. Pro dnešní konstruktivní kritiku jsem vybral fotografii mladé ženy, jež mi byla zaslána na email kritika@odcloneno.com a kterou bych nazval spíše do kolonky módní fotografie. Mé dnešní rady a názory tedy budou ovlivněny právě tímto hlediskem.

Když si prohlížím fotografie a rozhoduji se, jestli se mi líbí a proč, často dám na první dojem, který pak následně potvrzuji či vyvracím ostatními prvky, jako je atmosféra, kompozice, zpracování etc.

Tato fotografie mě na první pohled zaujala a moc se mi líbí dynamická póza dívky, výraz i světlo na jejím obličeji, celková kompozice, pozice šátku i tvar zvolených šatů a až na detaily i absence rušivých elementů, jež by odváděly moji pozornost jinam. Nad čím bych se však při příštím fotografování a upravování fotografie zamyslel je: 

  • snížení dynamického rozsahu fotografované scény, neboť, jak vidíme, senzor použitého fotoaparátu nebyl schopný celou světelnou škálu pobrat a hlavně ve vlasech tak získáváme oblast se zřetelnou, možná bych si dovolil říct, že až rušivou, ztrátou detailu. Je mi jasné, že fotografka se snažila o zachycení svého subjektu v tom nejlepším světle, avšak technika jí nedopřála, co by potřebovala. Není však nutné kupovat nový fotoaparát. Dynamický rozsah scény již dlouhá léta snižujeme pomocí odrazných desek, které se nechají koupit téměř v každém dobrém obchodu s foto-vybavením a nebo i vyrobit resp. koupit v obchodu pro kutily. Taková bílá polystyrénová deska dokáže divy! Až na oblast vlasů, musím ale uznat, že obličej i zbytek fotografie jsou velmi dobře exponované.
  • Po expozici jsem se krátce zastavil u detailů, které bych na fotografii raději neviděl, a tudíž jsem se s několika pomocí klonovacího razítka narychlo a pro demonstraci rozloučil a pokračoval dále k barevnému zpracování...
  • Zvolená kombinace barevných odstínů resp. vyvážení barevnosti popředí i kontrast modelky, vůči celkovému prostředí mi jaksi zřetelně nenaznačuje, co je na fotografii to hlavní. Jsou to stromy v pozadí, kamenná zeď s pomníky, modelka, její obličej, oblečení a nebo vše dohromady? Po stránce barvy a kontrastu by dnešní fotografie také potřebovala lehce doladit, a proto ubráním detailu v "nevýznamných" místech fotografie, přidáním světla modelce a zvýraznění perfektně zvolených červených šatů u jejího šátku, dle mého názoru, docílíme toho, aby diváki měl více, třebaže ne úplně jasno. Určitě mu tato úprava ale dovolí snímek si prohlížet delší dobu, což v případě módní fotografie představuje jeden z našich cílů.
  • Nakonec bych fotografii mírně pootočil ve směru hodinových ručiček a pokud by musela být v barvě, zde bych skončil:
konstruktivni-kritika-fashion-fotografie-odcloneno- 108.jpg
  • Nicméně já si můžu vybrat, a proto sáhám po B&W nástroji, pomocí kterého dnešní snímek zčernobílím, čímž mě přestane trápit ztráta detailu ve vlasech pohledné modelky a fotografie se z mé perspektivy, po mírném doladění kontrastu, stane mnohem více použitelná. 
konstruktivni-kritika-fashion-fotografie-odcloneno- 109.jpg
  • A nyní jsme doladili většinu technických prvků a nic nás již neruší a neodvádí naši pozornost ven, pojďme se tedy zamyslet nad výběrem lokality, modelky a oblečením. Co tím vlastně chtěla autorka říct? V tuto chvíli si nejsem úplně jistý, ale teoreticky by se mohlo jednat o reakci na svět módy, kdy pomocí nového světla, současné modelky a historického pomníku fotografka reaguje na neustálý koloběh světa módy, kde se v posledních letech vracela 50., 60., 70., ... léta a až dorazíme zpět do současnosti, půjdeme opět na počátek, nebo už necháme historii historií?

Jsem moc rád, že se každých 14 dní najde fotograf či fotografka se zájmem o můj názor a komu mohu poradit a potenciálně i pomoct k lepším fotografiím. Email je pořád stejný kritika@odcloneno.com a já tam moc rád uvidím právě ty i vaše fotografie. Neváhejte tedy a zašlete svůj snímek a já udělám vše, co bude v mých silách, abych mohl, poradil, pochválil. A nyní nezbývá, než vám popřát hezký víkend. :)