Fotografové, co mají vždy absolutní kontrolu a minimálně půlka, co kecá...

Když jsem před třemi týdny zadával téma právě uplynulé foto mise - kreativní expozice, považoval jsem jej za jedno z těch snazších, neboť u něj člověk ani nemusí mít představu, co bude fotit. Stačí pouze vzít do ruky fotoaparát a jít si hrát, myslel jsem si… Několik fotografů to tak skutečně udělalo a včera jsem mohl publikovat moc hezký foto-misní souhrn, nicméně mi byla představena i alternativní perspektiva, za kterou ti Tomáši moc děkuji a za níž bych se dnes rád tímto článkem a na oplátku pokusil nejen jemu tobě fotografování na "kreativní témata" usnadnit.

Abychom byli všichni v obraze, uvádím Tomášův podnětný a oči otevírající komentář:

Tak já mám spíš pocit, že téma "kreativní expozice" je tak rozpačité a neurčité, že lidé neví, co mají fotit. Tedy mluvím alespoň za sebe – poněkud tápu… :)

Musím říct, že tě Tomáši úplně chápu. Vymýšlet konkrétní představu na takto široké téma není snadné a když má člověk i jiné povinnosti, často mu nezbývá na takové věci čas. Sám poslední dobou nevím, kam dříve skočit, neustále jsem na cestách a třebaže bych na nich měl čas na takove uvažování, většinou do toho zasáhnou jaksi důležitější věci… určitě mnozí chápete, o čem mluvím. Člověk s fotoaparátem v dříve nepoznaných krajích v době ranního světla...

Nerad bych zde proto lidem nutil, aby pro foto mise, které jsou zde pro radost, seděli několik hodin či dní na zadku a přemýšleli nad jednou fotkou, třebaže jim to určitě nezakazuji. :) Obhajuji však poněkud jiný přístup, jenž považuji za možná trochu jednodušší a hlavně za mnohem přínosnější pro růst fotografa a jeho vize.

Když vám téma přijde příliš obecné nebo chcete jít dneska fotit jenom tak pro sebe a nevíte odkud začít, pozvedněte svůj fotoaparát, nasaďte na něj první objektiv, který vám padne do oka, nastavte foťák na neobvyklé hodnoty času, clony, citlivosti, objektiv třeba i na neobvyklou vzdálenost zaostření a vydejte se rovnou za nosem. Kamkoliv. Běžte si jednoduše hrát… 

Již dříve jsem zde hovořil o tom, že hra a experiment jsou nedílnou součástí kreativity a do dnešního dne tomu věřím. Navíc je to takhle jednoduché a člověk objeví věci, o nichž dříve ani netušil, že jsou možné. Sám s tím mám velmi kladné zkušenosti. Jde pouze o to se nebát, že fotky, které z našeho fotoaparátu vylezou budou ztrátou času. Dobrý experiment, ať už dopadne jakkoliv totiž není ztrátou času, neboť každá sebemenší chyba i sebevětší úspěch, které posléze na našich fotografiích objevíme nás posunou jako fotografy o míle dál, než kde jsme byli včera. 

Mnozí tvrdí, že vždy vědí, co dělají a že mají absolutní kontrolu nad jejich fotografiemi a já říkám, že minimálné půlka z nich kecá…

Nebojme se jít si hrát, nebojme se experimentovat. I při focení, za které vám klient platí příjemný honorář, je čas na trochu nespoutané kreativity, za níž jste pak rádi nejen vy, ale i klient. ;)