KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #38

konstruktivni-kritika-afghanistan-fotografie-odcloneno 107.jpg

Být kritický je jednoduché, avšak být konstruktivně kritický je záležitost, která si žádá odprostění se od vlastních subjektivních pohledů a pokud možno s nadhledem, resp. objektivním pohledem a radou, fotografovi, o jehož tvorbě je řeč, pomoci. K obyčejnému kritizování a přenášení osobních představ o tom, jak by fotografie měla a neměla vypadat, na druhé, je však až příliš lehké sklouznout, a proto se nad tím vždy před každou kritikou zamýšlím, třebaže mi to občas také ujede. Berte tedy můj pohled pro jistotu jako subjektivní zhodocení s tendencí k objektivitě...

A teď již k dnešní fotografii, která mi byla jako obvykle zaslána na email kritika@odcloneno.com a k niž pro nás její autor připojil i krátké vysvětlení, že se jedná o snímek z Afghánistánu z provincie Wardak, jenž pořídil na jaře tohoto roku (2012). Než se ale pustím do kritizování, rád bych řekl, že po straně ostření, volby expozice, rozhodnutí o převedení do B&W, hloubky ostrosti, světla i denní doby a využití pravidla o popředí, střední části i pozadí je fotografie velmi povedená. Měl bych však výhrady k následujícím několika bodům:

  • Z hlediska kompozice mám sice jenom minimální, ale přesto zásadní poznámky. Jak můžete vidět na příkladu dole, fotku bych lehce z každé strany ořízl, přičemž jsem více ubral napravo a o ještě o něco víc nahoře, neb mi oči zůstávaly více v oblacích než, aby cestovali po celé fotce. A právě rozhodnutí pro ořez v mé mysli vyvstalo z důvodu nutnosti, pomocí jemných nuancí, vést divákovy oči fotografií tak, aby mi nikam neutíkaly.
  • Jakmile jsem vyřešil kompozici, pokračoval jsem v úvahách nad kontrastem snímku, který mi přišel nedostatečný, a tak jsem jej pomocí jednoduché S křivky doupravil. Neustále jsem však očima z fotografie utíkal ven skrz světlé mraky na levé straně. Jemná a téměř neznatelná viněta a ubrání kontrastu právě v tomto místě mi však i tento malý problém vyřešily a já pokračoval k dalším místům na fotu, jež jsem vyhodnotil jako problémová.
  • Dostal jsem se tedy k tonální vyváženosti fotografie, která mi přišla poněkud neutěšená. Po lokální anestezii resp. ztmavení vrchní části mraků i afghánských hor a barikády jsem začal být s výslednou fotografií technicky spokojenější a mohl jsem se zaměřit na fotografovu vizi a příběh.
  • Nejsem si ale jistý, že je mi úplně jasné, co autor dnešního snímku chtěl svou fotografií říct. Očividně se jedná o fotografii z nejspíše českého vojenského tábora zobrazující dva barikádou oddělené světy, což mi navozuje pocity vojákovy stísněnosti a stezku po rodině, jež pravděpodobně čas od času může nejen on v táboře zažívat. Pohrál bych si tak s touto myšlenkou dál a na místě autora tohoto snímku požádal svého kolegu, aby mi pomohl k dotvoření takové fotografie a posadil se na žebřík dole za vlajkou českého státu s hlavou složenou do svých dlaní... Dle mého názoru by pak byla fotografie lépe čitelná a divákům by bylo více a silněji jasné, o co na fotografii jde, třebaže by vznesla i několik neukončených otázek. Neboli jak se říká: dobrá fotografie vznáší více otázek, než na kolik odpovídá...

A to je přibližně vše. Moc děkuji za projevenou důvěru a vážím si vašeho zájmu o můj názor, přátelé a kamarádky dobré fotografie. A v případě že máte fotografii s níž si nevíte rady, nebo bysle rádi získali názor dalšího fotografa, neváhejte a zašlete mi ji na email kritika@odcloneno.com a já udělám vše, co budu moct, abych pochválil a případně pomohl.

P.S. Z hlediska rozměrů fotografie 1024px na delší straně úplně stačí. ;)

konstruktivni-kritika-afghanistan-fotografie-odcloneno 107 (3).jpg