Měl by každý správný fotograf vědět, proč tvoří každou svoji fotografii?

Měl by každý správný fotograf vědět, proč tvoří každou svoji fotografii? Já vám nevím, ale jak se nad stále více zamýšlím, tím více jsem přesvědčen, že ano. Čekali jste ne? Já také. To ano ale není tak úplně jednoduché...

Proč jsem čekal ne? Protože jsem si vždy myslel, že promýšlení každé fotografie předem je velmi limitující a brání produktivnímu experimentování. Přestal jsem tedy s touto větou souhlasit? Samozřejmě, že ne. Tak a teď si určitě říkáte, že si protiřečím, že?! Nedivím se vám, neboť jsem donedávna uvažoval ve stejných kolejích. Sice potají, podobně jako vy stále doufám, že jsem nezešílel, ale čím déle jsem své myšlenky nechal volně se probíhat po letní rozkvetlé louce, tím jistější jsem si svým ano byl.

Na jednu stranu je promýšlení každého snímku limitující, avšak kdo říká, že proto, abychom znali důvod každého stisku naší spouště, musíme nad tím nutně přemýšlet?! Cožpak nestačí mít takový ten pocit, který když zaklepe na dveře naší duše, musíme, jakmile něco uvidíme, vytvořit alespoň jednu fotografii?! 

Samozřejmě, že vždy nemusíme vědět, proč se tento pocit dostavil, ale určitě víme, proč jsme právě klikli. Navíc díky neustálému fotografování a objevování souvislosti mezi našimi pocity a fotografiemi se stále více poznáváme, zjišťujeme, proč tíhneme k tomu či onému a nakonec se stáváme i lepšími fotografy. Nezní to jako skvělý recept na origináĺní fotografický styl?!

Termín správný fotograf je samozřejmě poněkud nadpozemský a mnohdy težko definovatelný, nicméně čím lépe známe sami sebe, čím více na sobě pracujeme, tím lepšími lidmi a následně i fotografy se stáváme. 

Vím, je to taková metafyzika, někdo by to možná nazval i vyšší dívčí, ale osobně si myslím, že pomocí tohoto přístupu nás fotografování jenom tak nepřestane bavit a navíc se naše fotografie budou neustále zlepšovat. Znát techniku je důležité, nicméně ovládat fotoaparát i využívat světlo se může přes víkend naučit každý. Viz, tui je však nutno budovat nejen s přístrojem schopným zaznamenat světlo kolem nás v ruce...