FOTO MISE: Tipy k fotografování - VÍCE OTÁZEK NEŽ ODPOVĚDÍ

Jak říká fotograf Rodney Smith: "Pokud fotografie odpovídá na více otázek, než kolik jich pokládá, nestojí za víc než jeden pohled." Na jednu stranu má Rodney Smith zřejmě pravdu a i jeho tvorba vede lidi k neustálému a příjemnému zadumání se i aspiraci k vyšším cílům, a třebaže to není jediný dobrý přístup k fotografování, osobně si myslím, že stojí za velmi slibnou kariéru zmíněného newyorkského fotografa. Navíc mě právě tento princip inspiroval k tématu současné foto mise: VÍCE OTÁZEK, NEŽ ODPOVĚDÍ, pomocí něhož bych rád inspiroval pro změnu vás k tvorbě o něco zajímavějších a hlubších fotografií.

Jak ale vytvořit fotografii, která divákům pokládá více otázek, než odpovědí? Jak vytvořit snímek, který není jenom obyčejnou interpretací světa kolem nás?

  • Mnohým z vás se určitě po přečtení si předešlých dvou otázek něco vybavilo a to mě vede k prvnímu z možných přístupů, jímž je vybrání si tématu, jemuž sám fotograf nerozumí a k němuž jemu samotnému odpovědi chybí.
  • Další možností tvorby fotografií s více otázkami, a která nezahrnuje úplné odhalení fotografova nitra,  je procházka po venku s fotoaparátem v ruce za neustálého sledování a čekání na okamžik, kdy se před naším objektivem něco objeví.
  • To ale nefunguje vždycky a občas se domů člověk vrátí s prázdnou. Když je tedy třeba vznést otázky, vedoucí diváka k zamyšlení, tak já osobně při vymýšlení a následně i tvorbě konceptuální fotografie zásadní porci jejího příběhu vynechám, aniž bych narušil konzistenci celého snímku, což vyvolá takový ten pocit, kdy se zdá, že všechno na fotografii je, ale přesto tam něco chybí...

Není to vždy jednoduché a ne každý takové fotky rád tvoří. Nicméně až to zkusíte, uvidíte, že klást naší fotografií více otázek, než odpovědí není nemožné a pravděpodobně vás to podobně jako mě posune dál jako fotografa a možná i člověka. Možná... :)

Již teď se nemohu dočkat vašich fotografií, které vytvoříte a do úterý 4. září 2012, a které přidáte na flickr do naší foto-skupiny s TAGem odclonenoFMotazky, a nebo na Google+ do naší současné události. Přeji tajemnou mysl a těším se na příští týden!