INTERVIEW: fotografka Gabriella Corrado - Bylo to letadlo přidané ve Photoshopu?

Gabriella-Corrado-fotografka-teen-odcloneno-rozhovor-01.jpg

Přeji vám krásné pondělí, přátelé a kamarádi a moc se omlouvám za relativně pozdní publikaci dnešního rohovoru. Práce stále přibýva, a tak dělám, co mohu. Teď ale raději k dnešnímu rozhovoru. Možná jste si poslední dobou všimli dechberoucí fotografie mladé dívky sedící na letišti s právě odlétajícím letadlem v pozadí... Právě její šestnáctiletou a velmi talentovanou autorku mám to potěšení vám dnes představit a přinést vám odpovědi nejen o její povedené fotografii.

GABRIELLA CORRADO je mladá šestnáctiletá fotografka a studentka střední školy ve státě Pennsylvania, USA, jejíž koníčkem se v posledním roce stalo fotografování. Fotografie má skvělé a její přístup k focení možná ještě lepší, a tak není překvapením, že se její tvorba již objevila na webu Vogue, Digital Photography School, brzy ji čeká i titulní strana časopisu a mnoho dalších úspěchů. To vše, třebaže svou první zrcadlovku si pořídila teprve v dubnu tohoto roku 2012.

Rád bych začal rovnou a bez okolků... jak jsi se dostala k fotografování?

Focení jsem milovala od útlého děťství. Moje babička měla krásnou zahradu, a tak jsem si vždycky s sebou brala svůj digitální fotoaparát a fotografovala květiny. Upřímně musím říct, že moje fotky byly příšerné, ale protože mě to bavilo, začala jsem číst o technické stránce focení. Po nástupu na střední školu jsem však tento zájem ztratila, tedy až do tohoto roku, kdy jsem objevila flickr a pořídila si svou první zrcadlovku. Nyní se můj styl změnil i můj fotoaparát je jiný, ale nikdy nezapomenu na hodniny strávené na zahradě.

Gabriella-Corrado-fotografka-teen-odcloneno-rozhovor-02.jpg

To úplně chápu, také nemůžu zapomenout na svoji první zkušenost s focením. Jak bys sama sebe popsala jako fotografku resp. co tě vede ke zmáčknutí spouště tvého fotoaparátu?

Odpovídat na takové otázky je pro mě vždy náročné. Experimentuji a cítím, že kdybych se popsala, limitovala bych své schopnosti. Prozatím jsem tedy mladá dívka, která vkládá své pocity do fotografií, které mají blízko ke snu, romantice a upřímnosti. Inspirují mě krásná místa a lidi kolem mě. Jsem velmi motivovaná osoba, a tak když jdou věci ztěžka, snažím se zůstat pozitivně naladěná a překonat cokoliv. Myšlenka, že jednoho dne budu moci dosáhnout svých snů, mačká moji spoušť.

Moc se mi líbí tvůj přistup k limitům i to, jak se vidíš a jsem si jist, že mnohé jsi právě i inspirovala. Kdo právě tebe jako fotografku inspiruje a ovlivňuje?

Ovlivňuje mě mnoho fotografů a fotografek, kdybych si ale měla přeci jen vybrat jednu, byla by to Kiara Rose, jíž jsem objevila jako první a jejíž tvorba je krásná...

Gabriella-Corrado-fotografka-teen-odcloneno-rozhovor-03.jpg

Děláš něco, třeba i pravidelně, aby ses jako fotografka neustále zlepšovala?

Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela. Každý den chodím na flickr a myslím, že to ze mě dělá lepší fotografku. Moc ráda se dívam na tvorbu ostatních lidí, poněvadž je to skvělý zdroj inspirace a také mi umožňuje objevit, co se mi líbí a zjistit i co naopak ráda nemám.

Když jsem objevil flickr, dělal jsem více méně to samé. Přivedli tě lidé z flickr komunity také k tvorbě autoportrétů?

Přěšně tak, flickr komunita byla mojí největší inspirací pro tvorbu autoportrétů, navíc mě nikdy předtím ani nenapadlo něco takového dělat, tedy až do doby, než jsem viděla, co dělají ostatní a pak jsem to chtěla zkusit také. Obvykle se uchyluji k autoportrétu, když nemám kolem sebe nikoho jiného, koho bych mohla fotografovat. Pomalu, ale jistě, sama sebe začínám fotit stále častěji.

Gabriella-Corrado-fotografka-teen-odcloneno-rozhovor-04.jpg

Pracuješ raději s modelkou a nebo ze samotného focení máš více, když jsi jak fotografka, tak i modelka?

Myslím, že pracuji lépe, když fotím někoho jiného. Moc ráda dělám oboje, ale jsem více limitovaná, když fotím sama sebe, jelikož pokaždé narážím na nějaký problém se stativem nebo s ostřením a to mě někdy docela frustruje. Celkově ale musím říct, že to záleží na typu fotografie, kterou tvořím - když se jedná o ryze osobní koncept, přijde mi správné, abych byla i svým subjektem.

Gabriella-Corrado-fotografka-teen-odcloneno-rozhovor-05.jpg

To zní skvěle a tvůj přístup je i vidět na tvé tvorbě. Když už jsme u tvých fotografií... některé z nich jsou více manipulovány ve Photoshopu než jiné, jak se rozhoduješ, které fotky upravíš a které ne? Představuješ si tyto věci dopředu, ještě před samotným focením?

Své fotografie vždycky upravuji, třebaže některé více než druhé. Ano, představuji si i výsledný vzhled mých fotografií před focením, nicméně ne pokaždé tuto představu následuji. Dělám prostě to, co vypadá dobře a doplňuje atmosféru, jíž se v každé fotografii snažím dosáhnout.

Přál bych si, aby si tento přístup osvojilo více fotografů, neb mnozí pouze upravují proto, aby upravovali. Pojďme ale dál. V nedávné době jsem si všiml jedné z tvých fotografií na několika populárních webech o fotografování a četl jsem, že brzy budeš na obálce jednoho z fotografických časopisů, k čemuž ti gratuluji. Mohla bys mi však prozradit více o té fotografii, než co jsme si mohli přečíst na dPS?

Nikdy jsme ani neuvažovaly o tom, že bychom šly fotit na Wings Field (letiště pro soukromé lety ve státě Pennsylvania  - pozn.red.). Původně jsem uvažovala o poli naproti, jelikož právě tam slunce zapadalo a jaksi mi až do chvíle, než jsme byly na cestě nedošlo, že slunce bude vycházet na druhé straně. Posadily jsme se s Rebeccou tedy na kraj cesty a rozhodly se, že ta runway naproti bude skvělá pro focení a taky byla. Protože jsme však byly na místě brzy, strávili jsme dalších třicet minut vymýšlením nápadů a procvičováním si póz, než slunce vyšlo. Nápad pro tuto fotografii vzešel z konceptu neporazitelnosti. Teenageři si často nedělají starosti s následky a neuvažují nad svými činy. Jsou plni naděje a energie, která se někde vytrácí...

Gabriella-Corrado-fotografka-teen-odcloneno-rozhovor-06.jpg

Nejsem si jist, jestli jsem byl v 16 letech tak uvědomělý, jako ty a moc se mi líbí, jak tvůj koncept, tak i zpracování. Jedna věc mi ale vrtá hlavou a musím se prostě zeptat: bylo to letadlo přidané ve Photoshopu?

Ano. Třebaže bych si přála, aby bylo skutečné, nemohla bych sebe a svoji kamarádku vystavit takovému nebezpečí. Nicméně ještě předtím, než jsem tuto fotografii vyfotila, jsem věděla, že budu chtít, aby na jedné z nich bylo letadlo. Byla to taková má první zkušenost s manipulací, a tak to pro mě byla spíše učící se zkušenost.

Když jsem se na tu fotku díval, neustále jsem si představoval, jak bych běhal s modelkou po letišti, abych stihl i to letadlo... teď však vím... Byla publicita tvé fotky založená na jejím nahrání na flickr a na štěstí a nebo jsi se snažila dělat něco navíc?

Kromě toho, že jsem ji nahrála na Photo Vogue, jsem nedělala nic jiného. Prostě jsem ji přidala na flickr a odtud se vše začalo odehrávat. Byla jsem velmi překvapena odezvou, jíž tato fotografie vyvolala a nikdy jsem si nemyslela, že by to došlo až sem.

Gabriella-Corrado-fotografka-teen-odcloneno-rozhovor-07.jpg

Moc ti to přeji a určitě si myslím, že taková odezva je více než zasloužená. Když jsme u úspěchu fotografií a ještě než se rozloučíme, co by podle tebe měla každá fotografie obsahovat?

Myslím, že fotografie musí být vizualně zajímavá a je samozřejmě důležité, aby si člověk dal pozor na pravidla kompozice, jak pravidlo třetin a linií. Fotka může mít krásný koncept a skvělé propriety, ale pokud vše nebude zapadat do sebe, nebude to dobrá fotka...

 

Zaujaly vás fotografie a slova dnešní fotografky? Více najdete na: http://www.flickr.com/people/gabriellacorrado/

© Copyright Gabriella Corrado 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.