Jak jsem o tomto místě pro fotografování věděl aneb má location scouting smysl?

V nedávné době jsem měl to potěšení strávit odpoledne s jedním ze svých přátel a kamarádů v kreativitu-podněcující lokalitě kousek za městem. On se zabývá modelingem, já, jak možná víte, rád fotografuji, a tak, zatímco jsme se bavili o radostech i strastech našich životů, krátili jsme si čas občasným klikem uzávěrky jednoho z mých fotoaparátů. Čas příjemně utíkal a fotografie přibývaly. Jakmile jsem však měli oba pocit, že naše kreativní odpoledne bylo vyčerpáno, sbalili jsme se, sedli do auta a vyrazili zpět. Cestou domů jsme samozřejmě nemlčeli a během našeho rozhovoru mi byla položena otázka, za kterou jsem mu ihned poděkoval, neboť mě inspirovala k dnešnímu článku.

"Jak jsi o tomto místě věděl? To jsi jenom tak dneska uviděl , když jsme jeli a rozhodl se tu zastavit a fotit?" zeptal se mě.

Usmál jsme se a povídám… Někdy se stane, že musím vyrazit do neznáma a tvořit v místech, kde jsem jestě nebyl a jsou situace, kdy to i vyhledávám, avšak většinou a pokud se jede s klientem, modelem, modelkou apod., s nimiž se ještě moc neznám jedu na jistotu. 

Mnoho lidí, často se jedná o fotografy, si myslí, že se taková focení zvládají á la Cartier-Bresson. Jinými slovy, že se sedne do auta, něco je zaujme, zastaví, vše rozbalí vyfotí, vše zabalí a jedou zpět. Rozhodně proti takovému přístupu nebrojím, poněvadž někdy to může přinést úžasné fotografie a sám jsem z toho kolikrát těžil, nicméně se mi stalo, že po chvíli strávené na cestě bez vize lokality a v obavě ze ztráty světla i rostoucí nervozity modelky fotograf dělá příliš mnoho kompromisů.

Pokaždé se mi naštěstí povedlo situaci zachránit a nikdo nic nepoznal, nicméně nyní, vždy jednou za čas, trávím významnou část dne na internetu v mápách či na Google Earth a hledám vhodná místa s potenciálem pro skvělé fotografie. A následně tam podnikám i výlety. Čím blíž, tím líp - cesta za fotkou nemusí nutně zvyšovat její kvalitu. 

Samozřejmě, že se to dá risknout a jet tzv. fotit na blind, nebo se zeptat kamaráda, kde fotil, a podívat se na jeho lokalitu vlastníma očima, ale to se nedá dělat pořád a za všech okolností, a proto bych vám dnes rád předal tento malý a možná i významný tip.