KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA: fotografie #39 - portrét

konstruktivni-kritika-odcloneno-fotografie-portret 107.jpg

Téměř všichni, když se nám do rukou dostane fotoaparát, s ním dříve nebo později namíříme na lidi kolem nás. Někteří dokonce jdeme tak daleko, že si domluvíme focení nejen s přáteli z našeho okolí, ale také využijeme modelů a modelek pro tvoření našich více či méně uměleckých fotografií. Focení lidí nám jednoduše přijde přirozené. A není se čemu divit. Téměř všechni a nejčastěji už od narození jsme foceni, naši rodiče, prarodiče i kamarádi dokumentují významné chvíle v našich životech a my jejich. Mnohdy si tedy myslíme, že focení lidí je snadné resp. že na tom nic není. Třebaže bych zde nerad tvrdil, že fotit lidi je složité, je třeba, abychom si byli určitých prvků vědomi. 

Dnešní fotografie mi byla tradičně zaslána na adresu kritika@odcloneno.com a já se jako obvykle budu snažit co nejvíce kriticky a objektivně resp. subjektivně-objektivně vyjádřit k více i méně pozitivním stránkám výše zobrazeného fota:

  • Hned zpočátku bych rád pochválil vhodně využitou jednoduchost, absenci rušivých elementů odvádějících divákovy oči z obrazu, výraz ženy, jenž mě neustále vede k zamýšlení se nad ním, kreativní hru s linií rtů a horizontu i dobrého využití popředí vedoucího oči tam, kam autor chce. 
  • Tato fotografie pro mě představuje jemný portrét nahé krátkovlasé ženy z výrazem vedoucí diváka k zamyšlení. Příběh sice není vidět, ale to už si divák snadno domyslí resp. každý si vymyslí svůj a pokud se můj pohled shoduje s autorovou vizí, je pro mě dnešní fotka dobře čitelná. 
  • Z hlediska kompozice nemám jediné výhrady. Moc se mi líbí zvolené poměry - velikost subjektu vůči jeho okolí i umístění. Ostrost i hloubka ostrosti skvěle dokreslují již zmíněný výraz a dovolují se člověku snadno zasnít. Celkově se dá i říct, že každý milimetr dnešní fotografie má smysl a je dobře využit. 

Fotografie má však i několik nedostatků, které jako obvykle uvádím pouze proto, abych se pokusil autorovi dnešní fotky pomoct a podělil se o můj úplný osobní pohled:

  • Při prvním podívání se na dnešní portrét mě vcelku zaujalo jeho barevné zpracování, avšak poté, co jsem upravil pro mě příliš světlou expozici, stále více jsem začal tíhnout k černobílému zpracování, které, si myslím, mnohem lépe jde k již několikrát zmíněnému výrazu ženy na obrázku.
  • Nejvíce mi u barevného ztvárnění asi vadilo zpracování jejího levého oka, jenž bylo zakaleno odstínem modré. B&W konverze to sice úplně nevyřešila, ale viditelně pomohla. 
  • Ubrání na příliš světlých místech mi také dopřálo více vizuálního klidu a rovnováhy mezi subjektem a jeho okolím. 
  • Stále mě však trápí pravá ruka, která se tak nějak vytrácí z obrazu, což mě neustále vede k přebíhání od ruky k očím a zpět to už by ale vyřešilo pouze jiné zpracování RAW formátu či přefocení samotného snímku.
  • Na závěr, když už jsem byl se vším hotov, pohrál jsem si s kontrastem snímku jako celku i lokálně v oblastí očí, kde jsem lehoučce ztmavil černé linky, pro jemné upozornění na hlavní bod celé fotografie.

Jak vídíme z dnešní fotografie, její autor při focení lidí ví, co dělá, třebaže z mého pohledu by jeho fotografii pomolo zaměření se na ještě několik drobných avšak relativně významných detailů. Jak jsem však této kritice několikrát uváděl, jedná se o můj pohled, můj názor a vy můžete mít úplně jiný a se stejnou ne-li vyšší hodnotou. Moc také děkuji dnešnímu fotografovi za jeho rozhodnutí poslechnout si můj pohled a budu moc rád, když přidáte ten svůj i vy ostatní, přátelé a kamarádi odcloněno.com blogu o fotografování nejen pro fotografy. Doufám, že jsem alespoň trochu pomohl a přeji hezký zbytek víkendu.

P.S. Chcete znát můj názor i na vaše fotografie? Neváhejte a zašlete mi svůj snímek na email kritika@odcloneno.com a já udělám vše, co bude v mých silách abych poradil, pomohl a pochválil.

konstruktivni-kritika-odcloneno-fotografie-portret 108.jpg