FOTO MISE: Tipy k fotografování - FILM!

Když se řekne FILM!, každý si můžeme představit něco jiného. Často se mi stává, že když se bavím se svými blízkými o filmu, první, co je napadne, je 35mm či svitek případně B&W či barevný negativ, neboť na to jsou u mě zvyklí. Určitě si pak dokážete představit tu radost vyprávět jim o filmech, které jsem si právě koupil na DVD či v iTunes…

A podobně bych byl rád, aby tomu bylo i v průběhu této foto mise. Každý si pod slovem FILM! představujeme něco jiného, někteří z nás fotí na film, většina na digitál, ale film je přece o mnohem víc, než jenom médium dělící fotografy na dvě skupiny. S filmem se ruku v ruce prochází i trochu jiný styl focení, finanční náklady, krásné zrno, volba mezi různými vývojkami i způsoby jejich použití,…

Na druhou stranu film promítaný v kině, shlédnutý s přáteli online, na DVD či prostřednictvím jiného datového nosiče s sebou přináší kulturu milovníků filmu v úplně jiném kontextu. Navíc mnozí fotografové digitální, analogoví i hybridní nacházíme ve filmech tuny inspirace.  

A právě v době současné foto mise bych byl rád, abychom tyto dvě kultury prozkoumali, zamysleli se nad různými snímky, které díky nim můžeme tvořit a tvoříme, kdykoliv máme chuť.

Pokud jste na film ještě nefotografovali a rádi byste využili tuto misi pro jeho vyzkoušení, neváhejte a půjčte si foťák od rodičů, tety, strýce, babičky, dědečka či zajděte do bazaru a nějaký si pořiďte, kupte do něj film Kodak Portra 400, který odpouští i velké nedostatky v expozici, nafoťte jej, nechte za pár korun vyvolat a naskenovat a voi-lá.

V případě že na film už fotíte a jste znalí, vyzkoušejte třeba nový film, vývojku, proces vyvolávání a třeba naleznete kombinaci fotografie a procesu, která odstartuje vaši kariéru. Kdo ví?! Za experiment to ale určitě stojí! 

Fotografovat však určitě nemusíte na kinofilm neboli 35mm neboli 135ku, ani na střední formát neboli svitek neboli 120ku. Každý vnímáme slovo FILM! jinak, a tak se nenechme omezovat a užijme si kupu kreativní radosti nejen v průběhu této "filmové" foto mise.

A až budete se vším hotoví, nezapomeňte prosím nahrát své paŕádní fotografie na flickr do naší odcloněno.com flickr foto skupiny, označte je TAGem odclonenoFMfilm případně do Události (Event) na Google+, který jsem dnes vytvořil na odcloněno.com G+ stránce pro ne-flickristy, a příští středu se tu jako vždy u souhrnu uvidíme…